1., pátek 4. 9. 2020
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Krbeček – A. Adamec, Vandirek, J. Tůma, Klodner, Ducháč, Chvátal, Tomek – Kulhánek, Klimo, Krupička, Mácha, Zembol, Hauser, Konečný, Vágner, Theimer, D. Vitouch, M. Vitouch.
Liberec: Král – Kollert, Kovář, M. Adamec, Starý, Patzelt, Böhm – Hujer, Křepelka, Vomáčka, Jansa, Strnad, Jiruš, Najman, Měchura, Cikhart, Nezbeda, Rossmy, Gajda.
Branky a nahrávky: 4. Hauser (Krupička, Tomek), 23. Konečný (Klimo, Vágner), 24. D. Vitouch TS, 26. Hauser (Konečný, Kulhánek), 58. Klimo (Konečný, Ducháč) - 13. A. Najman (Strnad, Böhm), 32. Strnad (Kollert, Jiruš). Rozhodčí: Micka - Klouček, Ganger. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 46. Střely na branku: 30:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.

Úvodní kolo Juniorské ligy akademií mezi Spartou a Libercem nabídlo atraktivní podívanou. Naši hokejisté položili základní stavební kámen úspěchu zejména ve druhé třetině, kdy třemi vstřelenými brankami definitivně strhli vedení na svoji stranu. Sparťané v konečném součtu vyhráli 5:2 a připsali si první tři cenné body do tabulky. Dvěma góly se blýskla nová posila Pražanů Petr Hauser.

Sparťanští trenéři nasadili do prvního utkání nové sezony brankáře Jakuba Krbečka, který musel v průběhu utkání čelit několika nebezpečným střelám soupeře. V úvodních minutách první třetiny měli domácí hokejisté velkou příležitost, když hostující Měchura vyfasoval dvě minuty za podrážení. Sparťané se ihned zabydleli v útočném pásmu před brankářem Králem, kterého překonal svou úspěšnou dorážkou Petr Hauser. Domácí hráči mohli přidat další gól při v rovnovážné hře čtyři na čtyři, ale obě defenzivy plnily své úkoly na výbornou.

V druhé polovině první třetiny se v domácí obraně přeci jen otevřelo jedno okénko, které Liberečtí potrestali. Na brankáře Krbečka ujeli hned dva hostující útočníci a právě Adam Najman byl druhým mužem v utkání, který se zapsal na střeleckou listinu. Liberecký šikula doklepl touš za záda sparťanského gólmana těsně po příjezdu jeho spoluhráčů. Do konce úvodního dějství měly oba týmy své šance, leč tentokrát se oba brankáři zaskvěli. Na jedné straně neuspěl svým pokusem Krupička, na straně druhé pohrdl svou šancí Jansa.

Začátek druhé periody se nesl ve svižném tempu, což dle gólové efektivity více vyhovovalo domácím borcům. Ti se nejprve zásluhou Jakuba Konečného, jenž zužitkoval přihrávku Klima, vrátili do jednobrankového vedení, a následně využili dalších mezírek v obraně Tygrů. Patzelt fauloval ujíždějícího protihráče a rozhodčí bez váhání nařídili trestné střílení. K samostatnému nájezdu se postavil zkušený David Vitouch, který si rozhýbal Krále a pokořil ho svou bekhendovou kličkou.

Domácí neměli dost a nadále tlačili do plných. V šestadvacáté minutě se k puku po přihrávce Konečného dostal Petr Hauser a sparťanský talent se ze své pozice nemýlil. Přibližně v polovině prostředního dějství se hosté mohli dostat zpátky do zápasu, když Křepelka vypíchl kotouč poslednímu obránci Sparty, ale Krbeček vytasil svoje betony a zastavil kotouč před brankovou čárou. Liberci se však aktivita o něco později přeci jen vyplatila, jelikož krátce nato Kollert vybídl zpoza branky Vojtěcha Strnada, který sám nezaváhal a poslal kotouč pod víko.

Sparťané si svůj tlak z konce druhé třetiny přenesli také do začátku třetího dějství, ale Král další kotouč mezi tři tyče nepustil. Ve čtyřiačtyřicáté minutě utkání se dostali do křížku Chvátal s Křepelkou a oba šli zchladit horké hlavy na trestnou lavici. Diváci v hale tedy byli stejně jako v první třetině svědky hry čtyři na čtyři, ze které tentokrát více vytěžili hosté. Najman v dobré akci tečoval letící kotouč před brankou, ale Krbeček na změnu dráhy letu včas zareagoval. Domácí poté kontrovali další rychlou protiakcí, na Krále si však nepřišli.

V jednapadesáté minutě šel na trestnou lavici pykat obránce Klodner, nicméně ještě před jeho návratem se Michal Vitouch prohnal skrz středem kluziště, udělal pár kroků na osu hřiště, ale jeho střelu zablokoval vracející se hráč Liberce. Poslední šanci na zvrat duelu dostali Liberečtí necelých pět minut před závěrečnou sirénou, ale faul dvougólového střelce Hausera nevyužili. Naopak na druhé straně se postaral o pátý gól Michal Klimo, jenž poslal kotouč do opuštěné liberecké klece a zpečetil výhru Sparty 5:2.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Máme za sebou první ostré soutěžní utkání. Bylo vidět, že je třeba s hráči zapracovat na řadě věcí. V duelu s Libercem však kluci plnili to, co jsme si před zápasem řekli. Přistoupili k tomu parádně. Povzbuzovali se po celý zápas, drželi při sobě. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Menší problémy nám dělalo zpracování, které musíme vypilovat, abychom byli ještě lepší."

Jiří Vozák (Bílí Tygři Liberec): "První třetina byla z naší strany celkem dobrá, dostali jsme se do dobrého tlaku. Na začátku druhého dějství jsme dostali góly víceméně po našich individuálních chybách, což byl klíčový moment celého zápasu. Ve třetí třetině jsme chtěli výsledek ještě zdramatizovat, chvílemi jsme se dostávali do tlaku, ale nebylo to ono. V příštích zápasech musíme jednoznačně zlepšit napadání a hrát více agresivněji v útočném pásmu."