SPA - LIT 0:1 - Francouz zůstal nepřekonán

12., úterý 14. 10. 2014
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Novotný – Hrbas, Barinka, Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Přibyl, Hlinka (A), Buchtele – Klimek, Cingel, Sabolič – Dvořáček, Volek, Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Pavelka, Zeman – Majdan, Hübl (C), Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský (A) – Šrámek, Piroš (A), Jurčík – Písařík, Smolka, Gerhát. Trenér: Radim Rulík.
Branka a nahrávky: 16. Písařík (Piroš, Jurčík). Rozhodčí: Hejduk, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:4, navíc Klimek (SPA) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5747. Střely na branku: 34:24. Průběh utkání: 0:1. Nejlepší hráči utkání: Polášek - Francouz.
O dva dny dříve viděli fanoušci v Tipsport areně gólové hody a hned třináct branek, tentokrát padla jen jedna jediná. Trefa Písaříka ze 16. minuty tak rozhodla o tom, že v souboji druhého Litvínova a třetí Sparty si všechny tři body odvezou Severočeši. Utkání navštívilo 5747 diváků, šlo tak o nejvyšší domácí návštěvu v sezoně.

Ačkoliv šlo o souboj mezi druhým a třetím celkem tabulky, nenabídla první třetina utkání hokej zrovna lahodící oku hokejového fanouška. V první akci vychytal Francouz Hlinku, neujala se ani střela Klimka a závar před litvínovskou brankou v podání Cingela se Saboličem. Slovinský útočník poté předvedl nejnebezpečnější akci první desetiminutovky, když se protáhl mezi dvěma beky, ale zakončoval vedle branky.

První zápis do statistik utkání si připsal vyloučený Přibyl a sparťané šli během vlastního oslabení málem do vedení. Cingel unikl po pravém křídle a dojíždějícímu spoluhráči předložil kotouč zadovkou. Ta však adresáta nenašla. Osm sekund po skončení přesilové hry se Litvínov dokázal prosadit. Piroš zavezl puk před branku a v nepřehledné situaci ho nakonec dostal za Novotného Pavel Písařík. V závěru první třetiny si ještě vytvořila dobrý tlak čtvrtá sparťanská lajna mladíků, do šaten se ale šlo za stavu 1:0 pro Chemiky.

34
tolik střel vyslali sparťané na litvínovského gólmana Francouze, neujala se ani jediná

Ani první polovina druhé dvacetiminutovky nepřinesla žádné výrazné šance ani na jedné straně. V té druhé už jich bylo o poznání víc. A to zejména na straně Sparty, která po vyloučení Lukeše a Kubáta hrála jen s malou přestávkou dvě přesilové hry v těsném sledu. V obou si Holešovičtí vytvořili slušný tlak a většinu času operovali v útočném pásmu, srovnat se jim ale nepodařilo.

Skóre se neměnilo ani po akci Kubáta, který po vyjetí z trestné střílel a dostal se i k dorážce. Oba dva jeho pokusy pokryl Novotný. Na druhé straně se okamžitě vrhl do protiútoku Ďaloga a jeho pokus s problémy vytěsnil Francouz. Proti Saboličovi, který proti němu jel úplně sám, už se vytasil se skvělým zákrokem a kotouč vyrazil. V závěru prostřední části si ještě oba týmy zahrály po jedné přesilovce, výrazně nebezpečnější byla ta litvínovská.

Další komplikace při Spartu přišla hned v úvodu třetího dějství, kdy odešel na trestnou lavici na dvě plus deset minut i Klimek. Verva se ale o část přesilovky sama připravila svým faulem. Už v pěti na obou stranách pálil dvakrát v těsném sledu na Francouze Hrbas, jen jedna střela prošla až k litvínovskému gólmanovi. Netrvalo to dlouho a Sparta opět hrála oslabení, ve kterém ji zachránil skvělým obranným zákrokem proti Písaříkovi Ďaloga. Když už si sparťané vytvořili tlak a blízko brance byli Kumstát s Rolinkem, přišlo další vyloučení. V závěru Sparta zkoušela i hru bez brankáře, ale marně. Francouze v brance Litvínova nedokázala překonat ani jedinkrát.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Sehráli jsme už čtvrté utkání v sedmi dnech a myslím si, že to na nás bylo dneska trošku znát. Nebyl tam možná o něco rychlejší krok, něco nám prostě v útočné fázi chybělo. Samozřejmě Francouz potvrdil svoje kvality. Soupeř hrál velmi dobře organizovaně do obrany, my jsme se tam těžko prosazovali. V přesilovkách jsme možná mohli něco dát ve druhé třetině. Ve třetí třetině nás zabrzdila tři vyloučení, zaprvé nás to stálo síly a zadruhé čas utíkal. Bohužel bez gólu to nejde, ale bod bychom si zasloužili.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Začátek zápasu jsme úplně nezachytili, soupeř hrál dobře do obrany a měl nebezpečné situace u nás ve třetině. Pak jsme ale během první třetiny srovnali krok. Ve druhé třetině jsme se začali dostávat docela dobře do zápasu, ale zabrzdila nás série vyloučení. Pro nás bylo strašně důležité, že jsme ta oslabení ubránili. Ve třetí třetině to byl z naší strany boj. Vyhráli jsme 1:0, zápas mohl skončit jakkoliv, měli jsme trošku více štěstí.