SPA – LIT 3:0 – Vybojovaná výhra nad Vervou

2., neděle 18. 9. 2022
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: J. Kovář – Graňák, Krejčík, Polášek, Jurčina, Němeček, Jandus, Mikliš – D. Simon, Horák, Řepík – E. Thorell, G. Thorell, Tomášek – Forman, Konečný, Kaše – Dvořáček, Vitouch, Přibyl.
Litvínov: Zajíček – Zile, Jaks, Šalda, Freibergs, Demel, Strejček, Zeman – Kudrna, Estephan, Zdráhal – Straka, Š. Stránský, Abdul – Chalupa, Sukeľ, Hlava – Zygmunt, Gut, Helt.
Branky a nahrávky: 51. Polášek (Přibyl), 53. Přibyl (Dvořáček), 55. Vitouch (Přibyl). Rozhodčí: Veselý, Šindel – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 214. Střely na branku: 27:25. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Jakub Kovář - Šimon Stránský.
V prvním domácím extraligovém utkání sezóny jsme přivítali Litvínov. Dlouhotrvající bezbrankový stav protrhl až necelých deset minut před koncem v přesilovce Adam Polášek. Vzápětí se prosadili ještě tříbodový Daniel Přibyl s oslavencem Davidem Vitouchem a pojistili tak naše vítězství. Velkou měrou se pod výsledek podepsal i výborný Jakub Kovář, který ve skvělé atmosféře udržel první čisté konto v sezóně.

Sparťané vstoupili do utkání aktivně a první příležitost k otevření skóre dostali již po necelých dvou minutách hry, kdy byl vyloučen hostující Stránský a nabídl nám tak přesilovou hru. Ta však bohužel mnoho šancí nenabídla a Zajíček v brankovišti Litvínova všechny střely pochytal. Jen o chvíli později byl vyloučen i náš David Tomášek. Verva si vypracovala hned několik zajímavých šancí, a i s trochou štěstí jsme oslabení ustáli. Poté ale ujel litvínovský Andrej Kudrna a jelikož byl při zakončení faulován, bylo nařízeno trestné střílení. Jakub Kovář se ale vykoupat nenechal a nájezd výborně vychytal.

Série vyloučení pokračovala, ale ani my ani Litvínov jsme své přesilovky nevyužili. Hned od úvodu byl zápas emotivní a pár minut před koncem první části se strhla menší potyčka, po které byl vyloučen Míra Forman a na druhé straně Ralfs Freibergs. Volnější ledová plocha vyhovovala sparťanům, kteří se dostali hned k několika zajímavým kombinacím v útočném pásmu. Zajíček ale všechny kotouče v klidu schovával v lapačce. Překonat ho nedokázal ani Erik Thorell z úniku po pravém křídle.

V závěrečných sekundách měl plné ruce i nohy práce také Kovář, když nás hosté zatlačili v obranném pásmu, kotouč za svá záda ale nepustil. A když se nám nepodařilo proměnit ani rychlé přečíslení dva na jednoho, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

I ve druhé třetině jsme sledovali svižný a atraktivní hokej a hráči Litvínova hrozili z rychlých brejků. Na přesvědčivě chytajícím Kovářovi si ale postupně vylámali zuby jak Zygmunt, tak Šalda. Na druhé straně pak kličkovali Dominik Simon s Mírou Formanem, litvínovská obrana ale včas zasáhla a žádné velké nebezpečí nedopustila.

Postupem času se hra trochu uklidnila a mohli jsme sledovat především boj o střední pásmo. Vyznamenat se musel Jakub Kovář až v závěrečných minutách prostřední části, když akrobatickým zákrokem zlikvidoval bleskový nájezd Petra Straky do brankoviště. Jinak jsme se žádné větší šance už nedočkali a čekání na první branku zápasu trvalo i po čtyřiceti minutách hry.

Sparťané vlétli do třetí třetiny a hned po pár vteřinách jsme se dočkali obrovské šance. Po skvělé práci v útočném pásmu se k teči z bezprostřední blízkosti brankoviště dostal David Tomášek, o pár centimetrů ale branku netrefil. Do gólové příležitosti se dostal i na druhé straně Jindřich Abdul, který si našel odražený kotouč v mezikruží a z otočky ho napálil na naší svatyni. Jakub Kovář si ale opět výborně poradil.

Zajímavých příležitostí postupem času přibývalo a branka visela ve vzduchu. Po návratu z trestné lavice se sám na Zajíčka řítil Jandus, rychlou střelou si na něj ale nepřišel. Na druhé straně pak už téměř zasouval do prázdné brány Stránský, kotouč mu ale sklouzl z čepele. V následné přesilovce se nejprve objevil na pravém kruhu nikým nehlídaný Roman Horák, který netrefil branku. Chvilku poté ale napřáhl Adam Polášek od modré, propálil všechno co mu stálo v cestě a otevřel střelecký účet zápasu.

Gól nás nakopnul a hned jsme se hnali za potvrzením vedení. To se nám jen o pár desítek sekund povedlo, když po chybě v hostující rozehrávce vypálil Daniel Přibyl a kotouč propadl až za Zajíčka. A o další chvíli později bylo v podstatě rozhodnuto. David Vitouch dostal prostor před soupeřovým brankovištěm, poradil si s ním perfektně a oslavil tak své dnešní narozeniny vstřelenou brankou.

Zbytek utkání už se spíše dohrával a sparťané se tak mohli radovat z vybojovaného vítězství nad hostujícím Litvínovem a prvních tří bodů do extraligové tabulky.

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "První třetina byla vyrovnaná a každý tým se bál udělat chybu. Ve druhé jsme tahali za kratší konec. Brankář a speciální formace na oslabení nás drželi ve hře. Ve třetí třetině to pak bylo o jednom gólu s tím, že kdo ho dá, bude hodně nahoře. Naštěstí jsme ho dali my a konečně jsme taky začali střílet. Ve druhé třetině jsme vjeli do útočného pásma, nestříleli a furt něco vymýšleli. Ve třetí části už tam bylo více střelby, pak máte samozřejmě i větší šanci na gól."

Vladimír Růžička (HC Verva Litvínov): "Přijeli jsme sem s jasnou taktikou dobře bránit a hrát na rychlé protiútoky. Myslím, že se nám to docela dařilo. V první třetině tam toho Sparta možná měla trochu víc, ale druhá byla jednoznačně v naší režii a měli jsme i poměrně hodně šancí Nedali jsme však ani jediný gól. Ve třetí třetině pak bylo jasné, že kdo dá gól, hodně se přiblíží k vítězství. My jsme drželi padesát minut, pak jsme bohužel začali nepochopitelně chybovat. Byly tam hrozné chyby v obranném pásmu, soupeř to potrestal a proto jsme prohráli."