SPA - LIT 5:1 - Holešovičtí rozstříleli Litvínov a posunuli se na druhé místo

12., neděle 16. 10. 2011
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Pöpperle - Jan Hanzlík, Sersen, D. Kočí, Milam, Philipp, Kasík, Kučný - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Lapšanský, Luňák, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Litvínov: Franěk - Černošek, Kubát, Jareš, Stříteský, Pojkar, Brejčák, Skuhrovec, Kousalík - Lukeš, V. Hübl, Ručinský - Kubinčák, Hanzl, Trávníček - Frolík, Hujsa, Jenáček - Gerhát, Bojer, Maxa. Trenéři: Kýhos a Kučera.
Branky a nahrávky: 34. Tenkrát (D. Kočí), 40. Pacovský (Ton, Pöpperle), 43. Sersen (Broš, Tenkrát), 53. Bližňák (Ton, Pacovský). 60. Foster (Y. Treille) - 59. Hujsa (Brejčák, Jenáček). Rozhodčí: Homola, Hribik - Bejček, Jindra. Vyloučení: 7:10, navíc Brejčák (LIT) 10 min osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5738. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
P r a h a - Před nevyšší návštěvou této sezóny se Sparta rozstřílela až ve druhé polovině zápasu. Po brankách Tenkráta a Pacovského přidali ve třetí třetině další zásahy Sersen s Bližňákem. Litvínov pouze zkorigoval výsledek, o jehož konečné podobě rozhodl do prázdné branky Alex Foster. Sparta tak dokázala vyhrát v pátém utkání v řadě.

Už v prvních vteřinách zápasu prováhali domácí obrovskou šanci. Tenkrát ujel, ale Franěk proti němu vyrazil a vypíchl mu puk. Ten se odrazil k volnému Ivanu Rachůnkovi, který ale netrefil branku, kterou v té chvíli bránil pouze obránce Černošek. Už od prvních minut začali zahřívat trestnou lavici hráči obou týmů. Diváci tak v prvním dějství viděli téměř všechny možné varianty přesilovek a oslabení.

Z domácích byl nejvíce vidět útok Tona s Bližňákem a Pacovským, Pöpperlemu nejvíce zavařil Ručinský, jehož střelu sparťanský brankář efektně vytěsnil vleže betonem. Jediným, kdo dostal v první části puk za záda brankáře, byl Broš. Rozhodčí ale branku neuznal a kapitán místo oslav vedení putoval na trestnou lavici.

Holešovičtí nedokázali Fraňka překonat ani během téměř dvouminutové přesilové hry pět na tři, kterou Litvínov celkem bez problémů ubránil. S klasickou početní výhodou si posléze poradil lépe a byl blízko vedoucímu gólu. Ten přišel o několik minut později, ale na druhé straně. Petr Tenkrát si nabruslil po levém křídle a prostřelil Fraňka, kterému kotouč prošel mezi betony a pomalu doklouzal do sítě.

Vedení mohl zvýraznit rychlík Ton, samostatný únik ani střelu z mezikruží však v druhou branku nepřetavil. Sparta se naopak musela strachovat o vedení, v závěru druhé třetiny totiž Litvínovští zabrali a velmi výrazně se hlásili o vyrovnání. Nakonec ale udeřili domácí. Pouhých dvanáct vteřin před sirénou nabídl při přečíslení dvou na jednoho Ton puk Dominikovi Pacovskému, který ho bez potíží uklidil za Fraňkova záda.

Vedení zvýraznil hned zkraje třetí části Michal Sersen, po deseti vteřinách zužitkoval vyloučení Brejčáka. Přihrávka Broše z rohu sice původně mířila na Ivana Rachůnka před brankou, ale nakonec projela mezi hokejkami až ke slovenskému obránci. Zatímco Litvínov se stále nemohl prosadit, Sparta se dostávala do laufu. Čtvrtou branku přidal Mario Bližňák, jehož střela mířila nad Fraňkovo rameno k jeho pravé tyči.

Centr druhé formace mohl v početní výhodě přidat i druhou branku, ale kotouč mířil těsně mimo klec. Hosté se nakonec přece jen dočkali čestného úspěchu. Martin Hujsa překonal Pöpperleho po několik dorážkách. Při vyloučení Kasíka minutu a čtvrt před závěrečným hvizdem se trenér Kýhos rozhodl k tréninku hry bez brankáře a Alex Foster od mantinelu trefil opuštěnou branku. Dal tak pro Spartu příznivému výsledku definitivní podobu.

Richard Žemlička (HC Sparta): "Litvínov odehrál dobré utkání a výsledek neodpovídá průběhu hry. V prvních pěti minutách měl Litvínov čtyři gólovky a nás podržel Tomáš Pöpperle, což bylo klíčové. I ve druhé třetině se to na něj valilo. Ve druhé půlce zápasu nám tam napadaly góly a výsledek vypadá jednoznačně. Nebylo to ale tak."

Jiří Kučera (Litvínov): "Zápas se mi hodnotí těžko. Výsledek 5:1 je jednoznačný, ale myslím si, že takové to nebylo. Do páté minuty jsme byli třikrát sami před brankou, ale neproměnili jsme to, stejně jako další šance. Pak jsme ovšem dvakrát špatně vystřídali a inkasovali. Zvlášť důležitý byl druhý gól dvanáct vteřin před koncem druhé třetiny. Soupeř nás potrestal za chyby a my jsme góly nedali."