16. 8. 2015 | Tereza Velikovská

SPA - MAN 2:3sn - Bitvu rozhodly až nájezdy

příp., neděle 16. 8. 2015, turnaj Dolomiten Cup v Neumarktu, zápas o třetí místo
Sparta - Mannheim (GER) SPA - MAN
Sparta: Lukáš – Polášek, Glenn, Eminger, Mikuš, Barinka, Čajkovský, Švrček, Hrbas – Kudrna, Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, Forman - Réway, Cingel, Sabolič - Procházka, Volek, Dvořáček.
Mannheim (GER): Zifzer – Akdag, Wagner, Richmond, Fischer, Reul, Bittner, Carle, Goc – Riefers, Joudrey, Buchwieser, Kink, Hospelt, MacMurchy, Rheault, Ullmann, Hecht, Arendt, Tardif, Raedeke.
Branky a nahrávky: 38. Kumstát (Pech, Mikuš), 40. Hlinka (Dvořáček, Kudrna) – 32. Tardif (Ullmann, Hecht), 58. Tardif (Ullmann, Hecht), rozhodující sam. nájezd Raedeke. Vyloučení: 11:13, navíc Buchtele (SPA) a Richmond (MAN) 5 minut plus do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Hlinka - Tardif.
Duel o třetí místo na Dolomiten Cupu 2015 mezi Spartou a německým Mannheimem nabídl nádhernou hokejovou podívanou. V první třetině se na ledě válčilo hlavně pěstmi a bojovní sparťané vyhráli všechny souboje v hromadné bitce. Ve druhé části už padaly místo ran góly. Do vedení šel německý mistr, ale Sparta zásluhou Kumstáta a Hlinky skóre otočila. Vedení ale neudržela, když v samém závěru inkasovala v oslabení. V následných samostatných nájezdech byl nakonec šťastnější soupeř, který zvítězil ve čtvrté sérii.

Úvod duelu o třetí místo byl z obou stran opatrnější a nic nenasvědčovalo tomu, co se bude na ledě v první třetině dít. Vše odstartovala první vyrovnaná potyčka mezi Buchwieserem a Švrčkem, který šel pomstít dohrání spoluhráče Buchteleho. O chvíli později se do sebe u střídaček pustili také Barinka a Hecht. Více hokejového umění předváděla Sparta, ale únik Čajkovského ani šance Saboliče před prázdnou brankou gólem neskončily. Ve 14. minutě se na ledě strhla hromadná bitka, ze které se sice oddělily jednotlivé dvojice, ale hráči Mannheimu neváhali jít ve dvou na jednoho. Na Čajkovském viseli v jednu chvíli dokonce tři protihráči.

Slovenský bek si však poradil i s přesilou a všichni sparťané, kteří si neváhali jet navzájem na pomoc proti přesile soupeřů, své souboje vyhráli! Buchtele si v pěstním souboji poradil s Richmondem, Čajkovský se nejprve držel s Akdagem a poté v ostré bitce jasně porazil Richmonda. Švrček svedl vyrovnanější bitvu s vítězným koncem s Rheaultem. Ve stejné chvíli se utkal s dalším soupeřem i Buchtele. Do konce utkání byli po zklidnění emocí vyloučení Čajkovský a Richmond. Do konce druhé třetiny oba týmy nasčítali za fauly další trestné minuty. V poslední minutě se ve velké šanci ocitl procházka, ale Zifzer skvěle zasáhl lapačkou.

Po nástupu do prostřední dvacetiminutovky se oba týmy zklidnily. A zatímco v první třetině se to na ledě hlavně rvalo, v té druhé už padaly branky a k vidění byly pohledné šance. V přesilovce měl velkou příležitost Barinka, ale gólman Mannheimu se štěstím zasáhl. Po výjezdu z trestné lavice mohl zase ujet do úniku Forman, ale puk mu utekl. Z prvního gólu se ale nakonec radoval soupeř, který šel do vedení v početní výhodě. Hecht posílal kotouč před branku, kde se ho ujal Ullman. Jeho střelu ještě Lukáš pokryl, na dorážku Jamieho Tardifa už ale nedosáhl.

Odpovědět mohl druhý útok Sparty, ale pokus zakončujícího Formana vyškrábli obránci Adleru těsně před brankovou čárou. Ve 38. minutě už ale bylo vyrovnáno. Kombinaci rozjel obránce Mikuš, který posunul puk na Pecha. Ten našel před brankou Petra Kumstáta, jenž už doklepával do prázdné branky. Další šanci měl ujíždějící Cingel a poté Réway, který pokračoval v akci, ale Zifzer tentokrát odolal. Těsně před přestávkou Sparta rozjela v přesilovce v útočném pásmu pořádný kolotoč a povedlo se jí dostat do vedení. Puk procpal u levé tyčky za Zifzera Jaroslav Hlinka.

Ani ve třetí třetině nezůstaly trestné lavice dlouho prázdné. Sparta si dokonce zahrála necelou minutu ve dvojnásobné početní výhodě. Největší šanci měl už v klasické přesilové hře Pech, jeho střela zazvonila o tyčku. Po nudnější pasáži se o slovo přihlásil na druhé straně Akdag, jehož tečovaná střela skončila těsně vedle Lukášovy branky. V další přesilové hře zahrozil Buchtele, jeho střelu ale Zifzer viděl a ukryl v lapačce. V závěru této početní výhody mohl Spartu poslat do vedení o dvě branky opět Pech, ale minul prázdnou branku.

To ho nakonec mrzelo o to víc v závěru třetí dvacetiminutovky. Nejprve měla totiž přesilovou hru Sparta po vyloučení Rheaulta, ale nevyužila možnost odskočit na dvoubrankový rozdíl. Poté putoval v čase 57:30 na trestnou lavici právě Pech a Mannheim svou šanci dokázal využít. Gólová akce šla po stejné ose, jako první gól Adleru. Zakončoval opět Jamie Tardif, který dorážel do prázdné branky.

Po šedesáti minutách tak následovaly tři série samostatných nájezdů. Mannheim poslal hned v té první do vedení Ullmann, následující čtyři střelci neuspěli. Vše mel tak v rukou sparťan Buchtele, který musel dát. A počínal si mazácky, když překonal Zifzera povedenou kličkou. Ve čtvrté sérii začínala Sparta, konkrétně Réway, který už jeden nájezd poslal do břevna. Neuspěl ani tentokrát, Brent Raedeke naopak ano. Mannheim tak mohl slavit vítězství a třetí místo na turnaji.