SPA - MBL 3:4 - Sparta nestačila na nováčka

3., úterý 16. 9. 2014
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Staňa – Pilař (A), Ďaloga, Piskáček, Barinka, Polášek, Mikuš, Hrbas – Přibyl, Hlinka (A), Rolinek (C) – Kumstát, Pech, Klimek – Sabolič, Réway, Cingel – Volek, Bahenský, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Mladá Boleslav: Rittich – Hruška, Robar, Kučný, Stříteský, Trška, Toman, Čermák – Klimenta, Broš (A), Mikulík - Pabiška, Výborný (C), Pacovský – Lenc, Musil, Hyka – Bárta, Vrbata, Látal. Trenér: František Výborný.
Branky a nahrávky: 15. Barinka (Pech, Réway), 18. Hlinka, 34. Klimek (Pech) – 3. Lenc (Hyka, Musil), 11. Broš (Výborný, Klimenta), 28. Klimenta (Broš, Robar), 37. Klimenta (Mikulík, Broš). Rozhodčí: Homola, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3419. Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Klimenta - Pech.
Mladá Boleslav po svém návratu do extraligy dokázala vůbec poprvé v historii zvítězit v soutěžním utkání na ledě Sparty. Po 11 minutách vedla už 2:0, sparťané ale zvládli díky Barinkovi a Hlinkovi srovnat. Odpověď ve druhé třetině našli i na třetí gól zásluhou trefy Klimka, potřetí už se jim srovnat nepodařilo. Ze druhého domácího utkání sezony tak nezískali ani bod.

V první výraznější šanci zápasu dorážel před Rittichem důrazný Rolinek, převahu z úvodu zápasu ale sparťané nezúročili a sami naopak už po necelých třech minutách hry inkasovali. Po zapomenutí se domácí obrany dorazil kotouč za Staňu Radan Lenc. Holešovičtí mohli srovnat po překrásné souhře prvního útoku. Rolinek přenechal puk zadovkou na Hlinku, ten našel ještě lépe postaveného Přibyla, který ale zblízka střílel jen do Ritticha. A gól přišel naopak na druhé straně. V závěru druhé přesilovky v zápase přihrál Výborný od mantinelu Michalu Brošovi, kterému stačilo sklepnout puk do odkryté části branky.

Ve druhé polovině první části se Sparta oklepala z dvoubrankového manka a převzala otěže. Proti Réwayovi Rittich svou branku ještě uhájil, v první početní výhodě domácích už kapituloval. 17 sekund před návratem vyloučeného Hrušky na led posílal Réway puk do mely před brankou, kde ho doráželi Pech a Michal Barinka, který byl nakonec označen na střelce. Snížení Spartu nabudilo a ještě do přestávky srovnala skóre. Po chybě Boleslavi získal kotouč Jaroslav Hlinka a z levé strany vyslal na Ritticha lehkou střelu, kterou si ale gólman Středočechů smolně srazil za svá záda do branky.

1.
poprvé v historii české extraligy dokázali Středočeši dobýt sparťanský led

Do druhé dvacetiminutovky vstupovaly oba týmy za vyrovnaného stavu a i o šance se dělily rovnoměrně. Tedy až do 28. minuty, kdy se Mladoboleslavští podruhé v zápase prosadili v přesilové hře a znovu šli do vedení. Střela Tomáše Klimenty prošla od modré čáry až za záda gólmana Stani. Ve hře ve čtyřech mohl srovnat Pech, ale jeho dorážka jen proskotačila těsně kolem levé tyčky boleslavské branky. Neujal se ani pokus Formana, který se v oslabení prosmýkl mezi dvěma soupeři. Tísněn totiž zakončoval jen do Ritticha.

Vyrovnání se sparťané dočkali zásluhou druhé útočné formace. Pech střílel a kotouč se odrazil přímo k Lukáši Klimkovi, který prudkou ranou z mezikruží prostřelil Ritticha. Poté měli dokonce příležitost jít poprvé v zápase do vedení díky přesilovce, kterou však využít nedokázali. Když už nebyl na svém místě Rittich, zachránil situaci Pabiška, který puk rukavicí odpálil za branku. Těsně před přestávkou se Středočeši opět dostali do vedení, druhou trefu v zápase si připsal Tomáš Klimenta.

Třetí třetina se odehrávala ve znamení marného sparťanského dobývání branky hostů. Když už byl Rittich překonán, odrazil se pokus Kumstáta vysoko nad branku, neuspěl ani Cingel, který zakončoval v pádu. S ubývajícími minutami narůstala sparťanská nervozita v koncovce, navíc Holešovičtí přišli o dvě minuty možného tlaku kvůli špatnému střídání. Jednu z poslední možností na to, aby ještě s nepříznivým výsledkem udělali, měli sparťané opět v početní výhodě. Ani zvýšený důraz v brankovišti ale k překonání Ritticha nevedl. Z druhého domácího utkání sezony tak sparťané odešli s prázdnou.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Hráli jsme špatnou obrannou hru, neměli jsme dobrý přechod z obrany do útoku a také produktivita byla špatná. Hlavně v prvních deseti minutách a v závěrečné třetině, kdy jsme si vytvořili velkou spoustu velkých střeleckých příležitostí. Bohužel jsme je nedokázali proměnit. Pak už na nás dolehla jakási křeč a nebyli jsme schopní zápas alespoň vyrovnat. Soupeř byl opravdu výborný a měli jsme problémy s jeho rychlým přechodem do útoku.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Jsem šťastní, protože jsme sem jeli s velkou pokorou a respektem k soupeři. Prvních deset minut byl soupeř jednoznačně lepší, náš mladý brankář chytil tři gólové šance a to nás nastartovalo. Pak jsme dali góly, bohužel jsme ztratili vedení, takže vlastně začal nový zápas. Druhá třetina byla z naší strany nejlepší a ve třetí už soupeř jasně tlačil. Všichni viděli, že to z naší strany byla extrémní vůle a nasazení jako v play off od mladých po staré.