ČF1, středa 11. 3. 2015
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Novotný – Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Réway, Hlinka (A), Buchtele – Sabolič, Cingel, Vondrka – Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Mountfield HK: Kacetl – Dietz, Vydarený (A), Čáp, Jank, Pláněk, Vašíček, Kopta – Kudrna, Mertl, Šimánek (C) – Dej, Knotek, Pospíšil – Skokan, Kukumberg (A), Červený – Vantuch, Tvrdík, Beránek. Trenér: Peter Draisaitl.
Branky a nahrávky: 11. Sabolič, 36. Polášek (Hlinka, Réway), 48. Cingel (Hlinka, Réway). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7724. Střely na branku: 28:31. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Ďaloga - Červený. Stav série: 1:0.
S nulou na kontě gólmana Filipa Novotného dokráčeli sparťané v prvním čtvrtfinálovém střetnutí k výhře 3:0, a ujali se tak vedení v sérii. V každé ze tří třetin přidali do branky Ondřeje Kacetla po jedné brance, zároveň se dokázali prosadit v obou netradičních herních situacích. Robert Sabolič otevřel skóre ve vlastním oslabení, na 2:0 zvyšoval v přesilovce Adam Polášek a opět v početní výhodě dal konečnou podobu výsledku Lukáš Cingel.

Sparťané, do jejichž řad se vrátilo několik uzdravených marodů, vstoupili do prvního čtvrtfinálového střetnutí aktivněji. První větší šanci si vytvořili Cingel s Formanem, který se otáčel před brankou, ale nepovedlo se mu oblouk dokončit a puk skončil vedle branky. V deváté minutě přišlo první vyloučení, a to na domácí straně. Hradec ovšem za celé dvě minuty nedokázal najít cestu k Novotnému přes skvěle bránící obrannou čtveřici. A dokonce sám inkasoval. Pospíšil při rozehrávce u své branky namazal přímo na hůl Robertu Saboličovi, který prostřelil Kacetla, a připsal si tak už druhý gól v oslabení v této sezoně.

Brzy měla první přesilovku i Sparta, když byl po kontaktu s Pechem vyloučen Mertl. Domácí si s početní převahou poradili výrazně lépe a Kacetl se v bráně pořádně otáčel. Nejprve musel hasit Poláškovu teč, po dvě obrovské šance Kumstáta. Poprvé dostal sparťanský dlouhán puk od Pecha mezi nohama obránce, ale pálil jen do Kacetla, podruhé neuspěl při dorážce z velkého úhlu. V závěru první třetiny se dostali ke slovu i hosté, se střelami Knotka i Pospíšila si však Novotný poradil. Tlakem si však Hradec vynutil druhou přesilovku.

Do druhého dějství tak hosté vstupovali v početní výhodě. Tentokrát už si dokázali vytvořit slušný tlak, ale bez gólového efektu. Na druhé straně zahrozili přihrávající Dvořáček a střílející Přibyl, ale se stejným výsledkem. Neuspěl ani Červený, který posílal efektně jednoruč obloučkem nabídku pro své spoluhráče, kteří se k puku neprobojovali. V dalších minutách si týmy moc času v pěti na obou stranách neužily. Nejprve měla přesilovku Sparta, poté hned dvě v těsném sledu Mountfield.

Ten byl v té první hodně nebezpečný, po střele Pláňka se kotouč vykutálel u Novotného levé tyčky, ale pohotový Pilař se naštěstí pro domácí rychle zorientoval a odpálil ho. Ve druhé početní výhodě už sparťané hostům moc nepovolili. A následně ve své přesilovce zvýšili na 2:0! Díky skvěle clonícímu Buchtelemu totiž prošla střela Adama Poláška až za Kacetla. Těsně před druhou přestávkou Hradec málem snížil, jak jinak, než v přesilovce. Po střelách Janka a o chvíli později Pospíšila se puk kutálel před brankovou čárou, za ni se ale nedostal.

V úvodu třetí části se dlouho sbíral z ledu královéhradecký Kudrna, přesilovku si ale hosté zahráli po jiném zákroku. Sparťané se ovšem málem podruhé prosadili v početní nevýhodě. Kumstát jel sám na Kacetla, ale blafák do backhandu zakončil po ledě jen do jeho betonu. Následně Mountfield o zbytek přesilovky přišel kvůli vyloučení Tvrdíka. Faulovaný Buchtele měl posléze obrovskou šanci, ale Kacetl oba jeho pokusy zastavil roztažený na brankové čáře.

Holešovičtí se o chvíli později prosadili podruhé v zápase v přesilové hře. Lukáš Cingel tak dlouho dorážel před brankou hostů, až se mu podařilo puk procpat za brankovou čáru. Závěr zápasu už hodně rozkouskovala vyloučení na obou stranách, na ledě se totiž výrazně přiostřilo. Necelé dvě minuty před koncem odvolal Hradec gólmana a hrál přesilovku šesti proti čtyřem. Záhy o ni ale přišli vlastním faulem, a tak už se poslední vteřiny dohrávaly relativně v klidu a sparťané dokráčeli k vedení 1:0 v sérii.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Chtěli jsme do série vstoupit s pokorou ke kvalitám soupeře a podat i sebevědomý výkon, což se nám ve všech třetinách dařilo. Byli jsme koncentrovaní, zodpovědní a vítězství jsme si zasloužili. Výborné je, že Filip Novotný udržel nulu. Slavit vítězství můžeme ale maximálně deset minut, teď už se musíme koncentrovat na další zápas. Je to pouze 1:0 v sérii.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): Pokud chceme v sérii něco uhrát, tak se o to budeme muset porvat trochu jinak. Hokej v play off je krásná věc, ale z naší strany to dnes s play off hokejem nemělo nic společného. Zápas musíme hodit do kýble, pokud budeme takhle pokračovat, jsme za týden hotoví. Proč nám to dnes nevyšlo, vysvětlovat nepotřebujeme. Vím, že takhle hrát nemůžeme. Musíme najít řešení a najdu ho.