SPA - MHK 3:0 - Zasloužená výhra s nulou

8., úterý 5. 1. 2021
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Machovský – Piskáček, Košťálek, Polášek, Jurčina, Němeček, M. Jandus, Kalina – Sobotka, Horák, Řepík – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech, Říčka – Šmerha, Vitouch, Dvořáček.
Mountfield HK: Š. Lukeš – Nedomlel, Blain, F. Pavlík, R. Pilař, Jank, Šalda, Čáp – Kevin Klíma, Koukal, Orsava – J. Sklenář, V. Růžička, Jergl – Perret, Cingel, Smoleňák – M. Zachar, Morong, Lev.
Branky a nahrávky: 16. Řepík (Polášek, Tomášek), 18. Rousek (Sukeľ, Vitouch), 50. Tomášek (Sukeľ, Rousek). Rozhodčí: Lacina, Micka – Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:6, navíc Jurčina a Němeček (oba SPA) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 2:0.
I s navrátilci Milanem Jurčinou a Davidem Vitouchem dokázali sparťané zdolat ambiciózní Mountfield HK 3:0. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače došli k vítězství přesvědčivým výkonem, v němž nastříleli tři branky a udrželi čisté konto. Z fyzicky náročného utkání plného trestů si tak odnesli cenné tři body.

Už ve druhé minutě hákoval Matúš Sukeľ, jenže hosté jeho vyloučení nepotrestali. Brzy nato putoval na trestnou lavici Jeremie Blain, při jehož trestu neúspěšně pálili od modré Adam Polášek a u levé tyčky nepokrytý Vladimír Sobotka. Následně se ve velké šanci objevil Lukáš Rousek, který z pravého kruhu pro vhazování neuspěl.

V sérii vyloučení pokračoval Petr Kalina a blízko gólu byl Petr Koukal, jehož nebezpečnou teč Matěj Machovský pokryl a se svými parťáky zvládl i zbytek oslabení. Na druhé straně už sparťané trestali, když Michal Řepík šikovně tečoval tvrdou střelu Adama Poláška. Vzápětí využil náš tým chyby v hostující rozehrávce, po které našel Matúš Sukeľ volného Lukáše Rouska, jenž zavěsil puk do branky. Ve zbytku třetiny už šance nepřicházely, proto si sparťané odnesli do kabiny dvougólový náskok.

Naši hokejisté vstoupili aktivně i do druhé třetiny. Nebezpečnou střelu od modré vyslal Jan Košťálek, ale Štěpán Lukeš byl pozorný. Vzápětí se sparťané museli počtvrté v utkání bránit v početní nevýhodě, ale přesilovku Mountfieldu vymazali. Na konci trestu se navíc dostal do šance Jan Košťálek, který ani na druhý pokus neuspěl.

Tresty znovu přicházely na obou stranách, jenže při Orsavově trestu Jan Buchtele neuspěl. Na druhé straně pykal pro změnu David Němeček, ale jeho vyloučení nepotrestal od modré čáry pro změnu Jakub Lev. Převaha našeho mužstva pokračovala, jenže šanci Petra Kaliny hostující brankář zlikvidoval, zatímco se Jan Piskáček prokličkoval až před odkrytou branku, odkud místo střely nepřesně přihrával.

Sparta si do třetí třetiny přenesla další přesilovou hru, na jejímž konci puk přeskočil hůl Lukáše Pecha a zkušený útočník si musel pomoci faulem. Trestné střílení Jakuba Orsavy však Matěj Machovský přečetl a vychytal. Vzápětí měl Hradec Králové další přesilovku, ale Buchteleho podrážení nepotrestal. Byla to naopak Sparta, kdo potřetí udeřil!

V polovině třetí části se prosadil David Tomášek, když si od mantinelu potáhl puk do středu kluziště a překonal Lukeše. Následovala šestá přesilovka Sparty, ve které měli naši hokejisté několik slibných pokusů. Nejblíž gólu byl Robert Říčka, ale jeho pokus vychytal lapačkou Lukeš. Minutu před koncem poslali rozhodčí na trestnou lavici Jana Košťálka. I tahle přesilovka zůstala nevyužitá a naši hokejisté tak berou tři body, které Matěj Machovský podpořil třetím čistým kontem v sezoně.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Proti Hradci jsme hráli daleko zodpovědněji než v posledních dvou zápasech, které jsme ztratili. Potřebovali jsme hodně vyhrát, mužstvo si za šlo vítězstvím. V první třetině se nám podařilo odskočit do vedení, proměnili jsme přesilovku, ubránili oslabení, ale bohužel jsme jich také hráli poměrně dost. Měli jsme i dvě desítky, takže síly ke konci trochu ubývaly. Zodpovědnou hrou jsme ale zápas dohráli do vítězného konce, za tři body jsme velice rádi."

David Kočí (Mountfield HK): "S naším výkonem jsme zklamaní. Dvě třetiny jsme se nehýbali, nešly nám nohy, nebyl tam důraz a nasazení. Proti týmu jako je Sparta, která hodně bruslí, se pak těžko hraje. Pomohlo by nám, kdybychom dali gól z trestného střílení, ale nemyslím si, že to byl zlomový moment zápasu. Klíčové bylo, že jsme nebyli připraveni na zápas a nehráli tak, jak chceme – důrazně a hodně bruslit. Třetí třetina už byla trošku lepší, ale první dvě byly absolutně bez pohybu."