SPA - MHK 4:3p - Dorost vyhrál první zápas ve čtvrtfinále

OF 1, neděle 17. 3. 2019
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Krbeček – Tomov, Brůna, Ludvík, Ducháč (A), Menzel, Adamec (C), Horáček – Broš, Bareš, Mácha, Krupička, Straka, David, Červenka, Kalný, Němec, Theimer, Vitouch (A).
Mountfield HK: Tichý – Táborský, Boukal, Havlíček (C), Řehák, Pelda (A), Jerman, Pinkas – Giesl, Gaspar (A), Budina, Pajer, Jirků, Beneš, Novotný, Souček, Slafkovský, Brožek, Marha.
Branky a nahrávky: 20. Červenka (Bareš), 42. Mácha (Broš), 49. Bareš (Červenka, Němec), 63. Vitouch (Adamec) – 12. Pajer (Slafkovský), 14. Budina (Slafkovský, Pajer), 57. Marha (Slafkovský, Pajer). Rozhodčí: Vojtěchovský – Zháňal, Zmeškal. Vyloučení: 8:7, navíc Pinkas (MHK) 10 min OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 88. Střely na branku: 35:37. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3. Stav série: 1:0.
Sparťanské dorostence čekal velmi těžký soupeř. První duel čtvrtfinálové série proti Hradci Králové se uskutečnil v holešovické Tipsport areně a šlo o nervydrásající podívanou. Východočeši v roli favorita šli do dvougólového vedení, které koncem první třetiny domácí snížili. Zápas, ve kterém byla řada vyloučení na obou stranách, nabídl ve třetí třetině přestřelku, když Sparta vyrovnala, ba dokonce šla do vedení. Hosté si ale vynutili prodloužení. Sparťané však v nastavení rozhodli o svém prvním vítězství v sérii a do Hradce pojedou s mečbolem na postup do semifinále.

Pohledný hokej nabídla první třetina čtvrfinálového duelu mezi Spartou a Hradcem Králové divákům v holešovické Tipsport areně. Hráči předváděli rovnocenný boj jak mezi sebou, tak s vedlejší Matějskou poutí na Výstavišti. K vidění bylo mnoho protiútoků, přečíslení, dokonce zvonila i dvakrát tyčka. V první polovině dějství bylo na programu několik vyloučení, nicméně žádný celkem přesilovou hru nezužitkoval.

Vše se změnilo až ve 12. minutě, kdy puk za Krbečka procpal Lukáš Pajer trefou po buly a hosté šli do vedení – 0:1. Skóre pro Moutfield záhy navýšil Matyáš Budina a pro Spartu to byla tvrdá rána. Následně se musela bránit nabuzeným Východočechům, nicméně domácí hokejisté nesložili zbraně a do konce první dvacetiminutovky snížili. Jakub Červenka v otočce propasíroval kotouč za Tichého z mezikruží a do kabin se šlo za stavu 1:2.

Sparta s přesilovkou v zádech vlétla do druhé třetiny jako uragán, Tichý měl plné ruce práce s domácími hráči, nicméně vyrovnání se sparťanští fanoušci nedočkali. Poté začalo intenzivně přibývat vyloučení a dveře trestných lavic byly neustále dokořán.

Při hře v netradičním počtu hráčů na ledové ploše byli nebezpečnější hosté, zahrozil třeba Lukáš Pajer, který zakončoval únik tři na jednoho, Krbeček ale vytáhl svůj beton. V závěru pak na druhé straně zkoušel zblízka vyrovnat Broš, jeho pokus o teč gólem neskončil. Žádný celek tedy přesilovku nezužitkoval, proto se také šlo do třetí části za stavu 1:2.

Hradec s početní výhodou v zádech silně vstoupil do další dvacetiminutovky, nicméně přesilovku nevyužil, naopak sám šel na trestnou. Přišel tak první a poslední přesilovkový gól utkání, Adam Mácha využil zmatku před bránou a vyrovnal na 2:2. Sparta poté ožila a zápas dostal vysoké obrátky. Vše se ještě více zdramatizovala trefou domácího Alberta Bareše, který poslal svůj tým poprvé do vedení.

Sparťané byli velmi nažhavení a byli blízko i čtvrtému gólu při šanci Kupičky, nicméně Mountfield se ze studené spršky dokázal oklepat. S blížícím se koncem základní hrací doby Hradec zvyšoval obrátky a Pražané nakonec potřetí kapitulovali. Šimon Marha proměnil pohlednou souhru s Pajerem a Slafkovským – 3:3.

Hradečtí si tedy vynutili prodloužení, které bylo desetiminutové při hře čtyři na čtyři s náhlou smrtí. Lépe začali Východočeši, gólman Krbeček měl plné ruce práce s ofenzívou Mountfieldu. Nicméně Sparta se poměrně rychle dostala do tempa a již ve třetí minutě nastavení rozhodla o svém vítězství. Michal Vitouch přesně namířil puk k pravé tyči a jeho spoluhráči se vší radostí vrhli na ledovou plochu. Sparťané si připsali první vítězství v sérii, druhý zápas se odehraje na ledě Hradce Králové a případná výhra Pražanů bude znamenat jejich postup do semifinále.

Pavel Šrek (HC Sparta Praha): "Byl to první zápas play off, které jsou vždy trochu nervózní. Viděli jsme soupeře pouze z videa, jeho skutečnou sílu jsme neznali. První třetina nám nevyšla úplně podle představ, i když jsme se připravovali na jejich ofenzivní hru. Nezastihla nás úplně v ideální poloze, dostali jsme dva góly. O to více oceňuju, že druhá třetina byla vyrovnaná a ve třetí třetině mám pocit, že jsme byli dokonce i lepší. Skvěle jsme zvládli prodloužení, týmu patří veliký dík a poklona."

Trenér mužstva Mountfield Hradec Králové Petr Luštinec oznámil, že chce zhodnotit zápasy proti Spartě až po konci celé série.