SPA - MHK 5:2 - Třetí výhra proti Hradci

31., pondělí 28. 12. 2015
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Buchtele (A), Přibyl, Forman – Sabolič, Klimek, Hamilton – Kumstát (A), Pech, Procházka – Kudrna, Dragoun, Netík (C) – Havel. Trenér: Josef Jandač.
Mountfield HK: Kacetl (od 38. Svoboda) – Vydarený (C), Pláněk, Vašíček, Dietz, Čáp, Pilař, Jank – Šimánek (A), Knotek, Kudrna – Dej, Kukumberg, Bednář (A) – Červený, Ihnacak, Honejsek – Kopta, Švagrovský, Köhler.Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 2. Kumstát (Hrbas), 37. Buchtele (Přibyl, Forman), 38. Klimek (Hamilton, Sabolič), 38. Sabolič (Klimek, Hamilton), 40. Forman (Přibyl, Polášek) – 49. Kudrna (Šimánek, Ihnačák), 56. Vydarený (Honejsek). Rozhodčí: Polák, Svoboda – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:2. Diváci: 10087. Střely na branku: 33:27. Průběh utkání: 5:0, 5:2. Nejlepší hráči zápasu: Sabolič - Knotek.
Sparta porazila hradecký Mountfield i potřetí v sezoně, zároveň si připsala třetí výhru v řadě a potřetí vstřelila pět branek. Výrazný krok za výhrou udělali sparťané v závěru druhé třetiny, kdy v rozmezí necelých čtyř minut vstřelili soupeři čtyři branky. Hradec ve třetí části už jen korigoval skóre na konečných 5:2 pro Spartu.

Sparta byla hned od začátku utkání aktivní a na Hradec doslova vlétla. Necelé dvě minuty od úvodního buly šla do vedení, když Petr Kumstát přebral kotouč ve středním pásmu a po levé straně si najel do míst mezi kruhem a modrou čárou a dělovkou k tyči překonal hradeckého gólmana. Diváci v O2 areně sledovali už od prvních minut atraktivní hokej se šancemi na obou stranách, napínavému souboji nechyběly ani emoce a příležitostné šarvátky.

Mountfield se o slovo přihlásil asi v polovině úvodní dvacetiminutovky, v níž se jeho hráči blýskli hned v několika příležitostech, Pöpperleho ovšem nepřekonali. Domácí nevyužili dvou jasných gólových situací během přesilové hry, kdy měl nejblíže ke vstřelení branky Netík, který netrefil odkrytou klec.

I v prostřední části se pokračovalo v nastoleném tempu, kdy se hra přelévala z jedné strany kluziště na druhou. K největším šancím patřil pokus Saboliče, který skončil jen těsně mimo branku a z Hradeckých zase ujížděl sám na domácího gólmana Kudrna, roztaženého Pöpperleho na celé čáře ale nepřekonal.

Přestože si Sparta během dvou přesilových her v této třetině nedokázala vytvořit dlouhodobější nátlak, přeci jen nakonec jednu z nich využila, čímž se zároveň rozjel sparťanský brankostroj. Svěřenci trenéra Jandače předvedli ukázkovou akci, při které Forman našel zadovkou Přibyla, ten viděl v mezikruží Jana Buchteleho, který nekompromisně zavěsil.

O 63 vteřin později překonal položeného Kacetla Lukáš Klimek a v té samé minutě převzal kotouč ve středním pásmu ten samý hráč, proháčkoval se obranou a puk adresoval Robertu Saboličovi, který zakončil bekhendovým blafákem. Po této brance vystřídal mezi třemi tyčemi Kacetla Svoboda. Jenže ani on nezabránil pátému gólu, jehož strůjcem byl Miroslav Forman.

Hosté se ve třetí periodě pokoušeli snížit, a to především v početních výhodách, což se jim také v jedné z nich povedlo. Východočeši uzavřeli Spartu v její třetině a Šimánkovu střelu nakonec tečoval za Pöpperleho záda Jaroslav Kudrna. Pražané ale jen nebránili výsledek, snažili se Svobodu překonat i podruhé v zápase, ten už ovšem do své branky žádnou střelu nepustil.

Necelých pět minut před koncem utkání se v přesilové hře prosadil ještě René Vydarený, který upravil skóre zápasu na konečných 5:2. Sparťané si zaslouženě připisují tři body, a v tabulce se tak bodově dotáhli právě na Hradec Králové.

Josef Jandač (Sparta): "Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání až do závěru druhé třetiny, kdy jsme rozhodli o výsledku. Jinak to byl opravdu vyrovnaný zápas."

Vladimír Kýhos (Hradec Králové): "Nevstoupili jsme do zápasu dobře a dostali jsme poměrně laciný gól. Pak jsme hodně se štěstím přežili přesilovku Sparty, která měla dvakrát puk vlastně do prázdné brány. Oklepali jsme se z toho a hru jsme srovnali. Bohužel jsme pak za tři minuty dovolili Spartě čtyřikrát skórovat a bylo po zápase. Třetí třetina nebyla o ničem, chtěli jsme ji jen vyhrát, abychom se mohli připravit na další zápas. Sparta už věděla, že je rozhodnuto a hlídala si výsledek. Oni byli ve hře daleko důraznější než my."