SPA - PAR 5:2 - Sparta pardubické koně zkrotila

44., úterý 22. 1. 2008
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Cunik, Černošek, Jan Hanzlík, od 41. navíc Protivný - Ton, Sivek, Netík - Mrňa, P. Nedvěd, Melichárek - Vaic, Langhammer, Dragoun - Hromas, Švagrovský, Podlešák.
Pardubice: Lašák - Snopek, Šeda, Nakládal, Linhart, Koma, Havíř, Posmyk, Kolář II - P. Sýkora, Rolinek, Tvrdík - Cetkovský, Pucher, Somík - Kolář I, Koukal, Starý - Klejna, Rákos, Ondřej.
Branky a nahrávky: 15. Černošek (Dragoun), 31. Ton z trest. střílení, 31. Langhammer (Jerofejevs), 40. Netík (Vykoukal), 58. P. Nedvěd (Netík) - 28. Starý (Koukal), 55. Cetkovský (Pucher). Rozhodčí: Mikula - Kalivoda, Svoboda. Vyloučení: 9:9, navíc Černošek - Havíř oba 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 7768.
Repríza loňského finále vyzněla jednoznačně pro Spartu. Ta měla nad svým soupeřem celý zápas navrch a ve druhé třetině rozhodla o tom, že tři body zůstanou v Praze. Pardubice držely s domácími krok do poloviny zápasu, poté se však dostaly pod velký tlak. Petr Ton proměnil trestné střílením a odstartoval kanonádu hráčů v rudých dresech.

Sparta do zápasu vstoupila povzbuzena nedělním vítězstvím a na svého soupeře vlétla pěkně zostra. Hned v první minutě zkoušel Netík překvapit Lašáka střelou mezi betony, ale neuspěl. Svůj tlak na pardubickou branku mohli sparťané stupňovat v přesilové hře, kterou zahrávali poté, co Tvrdík trefil holí obličej mrštného Netíka. Rozhodčí prohřešek ocenil hned čtyřmi trestnými minutami. Hosté přistoupili k bránění zodpovědně a dokonce se dostali i do velké šance. Rolinek se Sýkorou uháněli proti Vykoukalovi, ale druhý jmenovaný na pozorného Dubu svou jedovkou nevyzrál. Ani Sparta se gólu nedočkala, ačkoliv slibných palebných pozic si vypracovala několik. Melichárek se neprosadil osamocený na brankovišti, Nedvěd trefil boční síť a Vykoukalův projektil ztlumil spolehlivý Lašák. Pardubice táhl do útoku především kanonýr Sýkora, jenže ani ten ve dvanácté minutě svůj průnik proti dvojici beků nedotáhl. Udeřilo na druhé straně. Černošek se na modré čáře napřáhl, vystřelil, Langhammer zakryl gólmanovi výhled a Sparta vedla jedna nula. Pardubice mohly kontrovat v přesilové hře, kterou jim faulem poskytl Ton. Nebyly však příliš nebezpečné, naopak Langhammer tvrdě pálil z vrcholu kruhů. V plném počtu se moc dlouho nehrálo. Tentokráte putoval k trestoměřičům Havíř. I domácí se velmi těžko dostávali přes střední pásmo a ke střele se ani nedostali, přesto šli do kabin veseleji.

Sparta ovládla i druhou dvacetiminutovku. Hned v úvodu při vyloučení Šedy téměř neopustila útočné pásmo, ale ani Ptáčkova tečovaná střela za zády brankáře neskončila. Pardubice získaly herní převahu po vyloučení mladého obránce Cunika. Velkou šanci měl šanci Tvrdík, jenže puk do branky nedotlačil, navíc to přehnal s důrazem a společně s Černoškem, který se do šarvátky připojil, si mohli zchladit hlavu na trestné lavici. Gól padl těsně po návratu Cunika na ledovou plochu. Starý se prosadil střelou z vrcholu kruhu a rozjásal početnou skupinku fanoušků hostů. Velké věci se děly ve třicáté minutě. Proti pravidlům se provinil Snopek a v následné početní výhodě Sparta úřadovala. Nejprve se na Lašáka řítil Sivek, byl podražen Havířem a verdikt sudího byl jasný – trestné střílení. Petr Ton bekhendovým blafákem nedal pardubické modle žádnou šanci a vrátil Spartě vedení. V pokračující přesilové hře se radovali sparťané potřetí. Od modré pálil Jerofejevs, Langhammer šikovně tečoval mezi nohy strážce svatyně Pardubic a zvýšil na rozdíl dvou gólů. To ovšem ještě nebyl pardubickému trápení konec. V čase 38:35 vypadl Lašákovi puk z náručí a Melichárek ho doklepl za brankovou čáru, jenže rozhodčí Mikula ještě předtím stihl přerušit hru a gól nemohl být uznán. Spartu to však mrzet nemuselo. Tomáš Netík dostal od Vykoukala ideální přihrávku za obranu, vychutnal si gólmana a stanovil skóre po dvou třetinách na 4:1 pro domácí.

V posledním dějství se drama nekonalo. Sparta si pohodlně hlídala získaný náskok a Pardubice oslabené střevní virózou si příliš mnoho šancí na snížení nevybudovaly. Jejich obranu navíc neustále vyučoval nepolapitelný Netík. Ten si několikrát udělal z obránců tréninkové kužely. Po jedné takové kličkované předložil kotouč před odkrytou banku Tonovi, ale ten v tísni nezakončil přesně. Zahanbit se nenechal ani Langhammer. Jeho dělovku vytěsnil Lašák rukou v poslední chvíli. Na druhé straně zahrozil Kolář, nicméně puk z jeho hole narazil do připravené Dubovy hole. Východočeši si slibné pozice vybudovali během tří rychle za sebou jdoucích vyloučení sparťanských hokejistů. Rolínek se například snažil překvapit výjezdem zpoza klece, ale nakonec úspěšný nebyl. Lépe se vedlo jeho spoluhráči Cetkovskému, jehož bombu z první našel brankář domácího celku až v síti. Snížení paradoxně více nabudilo Spartu. V čase 57:35 si vzala tříbrankové vedení zpět. Netík od mantinelu přihrál Nedvědovi, který pohodlně přehodil Lašákův beton. Poté si domácí hokejisté mohli vychutnat aplaus velmi slušně zaplněné haly a nakonec své příznivce odměnili tradiční děkovačkou.

František Výborný: Nastartoval nás gól Petra Tona na 2:1, kdy jsme dali dva góly v přesilovce. Poté mužstvo podalo velmi dobrý výkon, pokračovalo v aktivním hokeji, který jsme hráli na Slavii a moc jsme Pardubice k ničemu nepustili. Inkasovaným gólem v přesilovce se to mohlo zkomplikovat, ale to se nestalo. Kéž by nám podobné výkony vydržely déle.

Jiří Šejba: V první třetině byl zápas celkem vyrovnaný, rozhodlo se ve druhé třetině. Že dnes přišli prakticky všichni hráči jsem rád, nemuseli jsme čekat do poslední chvíli na juniory a vymýšlet jiné varianty. S denní pauzou to ale nebylo jednoduché a někteří chodili rychleji střídat. V příštím zápase to snad už bude lepší. Dnes jsme ale nedodržovali věci, které jsme si ráno řekli, proto jsme prohráli.