SPA - PCE 3:2 - Konečně! Tři body a výhra

12., neděle 14. 10. 2012
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tentkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Jánský, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.
Pardubice: Salfický - Benák, Kolář, Ďaloga, Kindl, Píša, V. Kočí, Vašíček - Hemský, Krejčí, Starý - Brendl, T. Zohorna, Buchtele - Bartek, Beech, Somík - Semorád, Šagát, Cetkovský (21. T. Nosek). Trenéři: Hynek a Lubina.
Branky a nahrávky: 6. Forman (Přibyl, Milam), 38. Broš, 46. Tenkrát (J. Hlinka, D. Kočí) - 15. Brendl (T. Zohorna), 24. Krejčí (Kolář, Hemský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Beneš, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5470. Střely na branku: 30:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
P r a h a - V duelu s obhájcem titulu sparťané konečně dokázali po devíti zápasech bez bodu zvítězit. Do vedení je poslal Miroslav Forman, ale Pardubice zvládly vývoj otočit. Zásluhou navrátivšího se kapitána Michala Broše a Petra Tenkráta ale Holešovičtí znovu přiklonili dramatické střetnutí na svou stranu a kolektivně si hluboce oddechli.

Sparťané naskočili do duelu s obhájcem titulu s uzdraveným kapitánem Brošem na centru první formace, poprvé se domácímu publiku představili i obránci Sičák s Hořavou. A jejich premiéra v Holešovicích začala úspěšně, sparťané šli do vedení už v šesté minutě. A to zásluhou čtvrtého útoku, Přibyl zavezl puk do útočného pásma a před brankou přesně našel křižnou nabídkou Miroslava Formana, který doslova propasíroval puk přes Salfického.

Namále měl pardubický gólman i o dvě minuty později, kdy jen vyrazil Jánského prudkou střelu a sparťané se vrhali dorážet. Vyústila z toho dokonce početní výhoda pro domácí, v té nejnebezpečněji pálil Tenkrát, ale druhý gól nepřišel. Naopak namále měl při protiútoku, do kterého z trestné lavice naskočil i vyloučený Buchtele, Neuvirth. Puk mu vypadl, ale naštěstí pro něj se k němu nedostal nikdo z hráčů soupeře.

Hodně nebezpečné byly i šance Starého a pokus Somíka v přesilové hře. Kapitán Pardubických dostal křižnou nahrávku a z první vypálil, sparťanský gólman se ale bleskurychle přesunul a puk vyrazil maskou. V 15. minutě už se ale pardubickému útoku neubránil. Pavel Brendl se totiž ocitl zcela sám mezi kruhy, jeho střela škrtla o Neuvirtha a zapadla pod víko. A druhou branku málem přidal Somík, který se opět octil v palebné pozici na levém kruhu, tentokrát ale prázdnou branku minul.

V přesilovce zkraje druhé dvacetiminutovky už šly ale Pardubice do vedení. Kolář si na modré zkušeně počkal, neukvapil se a poslal kotouč k pravé tyči, kde viděl volného Davida Krejčího. Poté už se naplno rozpoutala neskutečná bitva, ve které se do protiútoků řítil tu jeden, tu druhý tým. Tutovky u branky Neuvirtha střídaly obrovské příležitosti sparťanů na druhé straně. Když už ale šance nepokryli gólmani, pomáhalo jim obrovské štěstí, jako třeba při valné hromadě před Salfickým.

Při Brendlově pokusu si zase nebyl vůbec jistý Neuvirth, který nad sebe reflexivně vyrazil puk a nevěděl, jestli mu nepadá za záda do branky. Trápící se Pražané se pokoušeli střílet ze všech možných i nemožných pozic, ke krizi se ale přidávala i smůla v zakončení, do kterého se vytrvale rvali.

501
Tolik kanadských bodů už nastřádal kapitán Michal Broš

Paradoxně se jim nakonec podařilo vyrovnat ve vlastním oslabení, když na trestné odpykával dvě plus dvě minuty za vysokou hůl na Vašíčka Hlinka. Uzdravený Michal Broš jako správný kapitán prokázal neskutečnou obětavost. Dojel Koláře, který jel pro vyhozený puk, v rohu mu ho sebral, zkoušel přihrávku na spoluhráče, ale ta neprošla a odrazila se k němu od brusle obránce zpět. Nakonec kotouč vlastními silami doslova prorval za Salfického.

Do závěrečné části nastoupily oba týmy výrazně klidněji, než jak končily tu prostřední. První výraznější šance byla až ta sparťanská ze 47. minuty. Ale zato gólová, Hlinka v rychlém přečíslení milimetrově našel Petra Tenkráta, který poslal domácí znovu do vedení. Pořádně Salfického prověřilo také přečíslení tří na dva, které zakončoval dělovkou z mezikruží Vantuch. Pardubický gólman ale svůj tým podržel a vyrazil prudký kotouč betonem nad.

Poté už domácí odpočítávali minuty a vteřiny do vytouženého konce zápasu. Vedení mohli zvýraznit v přesilovce, ale ta se jim vůbec nevyvedla. Pardubice si naopak v závěrečných dvou minutách dokázaly vytvořit velký tlak, ale Sparta odolala a po devíti zápasech bez bodu konečně zvítězila.

Jan Votruba (Sparta): Říkali jsme si, že Pardubice jsou výborný tým, mistr doplněný hráči z NHL, abychom se (na nich) chytli, což se nám podařilo. Hráči enormně bojovali. Důležité bylo, že jsme pokryli přesilové hry a v závěru druhé třetiny jsme v oslabení vyrovnali. Nakoplo nás to pro třetí třetinu, kterou jsme po vstřeleném gólu výborně odehráli. Moc šancí už Pardubice neměly.

Ladislav Lubina (Pardubice): Jeli jsme do Prahy s tím, že nechceme být mužstvo, které naruší tu sérii Sparty. Bohužel se nám to nepovedlo. Hlavní důvod byl ten, že jsme nevyužili čtyřminutovou přesilovku v závěru druhé třetiny a naopak, místo toho, abychom odskočili na 3:1 a zašlapali Spartu do země, tak jsme sami inkasovali na 2:2. Ve třetí třetině jsme dostali rozdílový gól a už jsme na něj nedokázali odpovědět.