SPA - PCE 5:1 - Rozhodla smrtící třetí třetina

34., pátek 26. 12. 2008
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, L. Procházka, Černošek, Jerofejevs - Netík, D. Výborný, Kratěna - Ton, Langhammer, Koreis - Látal, Hromas, Podlešák - Hrdel, Kafka, Mrňa. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Koma, Lojek - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Tvrdík, Blažek, Somík - Klejna, Rákos, Hašek. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.
Branky a nahrávky: 24. Jerofejevs (Kratěna), 39. Ton (D. Výborný), 43. Ton (D. Výborný), 51. Gulaši (Vykoukal, Ton), 59. Látal (Langhammer) - 21. Pivko (Divíšek, Snopek). Rozhodčí: Turčan - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 8:9, navíc Kratěna 10 min. a do konce utkání - Píša 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7938.
P r a h a - Pomalu se rozjíždějící zápas začali lépe hosté, kteří otevřeli střelecký účet na začátku druhé třetiny. Sparta ovšem ještě v druhé části vývoj otočila a v poslední třetině přidala další tři góly. Dvakrát se trefil sniper Petr Ton.

Obě mužstva nastoupila ve víceméně předpokládaných sestavách, do pardubické brány se postavil Ján Lašák a naproti němu Tomáš Pöpperle. Ani jeden z nich se v první třetině nenudil, na druhou stranu ovšem nutno přiznat, že vysloveně nebezpečných střel na ně také příliš neletělo. Jako první zatlačili na soupeře sparťané, když Látal s Hromasem zkoušeli napodobit gólovou akci z minulého zápasu proti Kladnu. Na druhé straně zahrozil dvakrát Havíř v první pardubické přesilovce, jeho muška nebyla naštěstí pro Spartu přesná. Grády dodala zápasu až přesilovka domácích 5 proti 3, když po Píšově knock-outu Kratěny odešel na trestnou lavici ještě Tomáš Blažek. Sparta se i přes slušný tlak a několik pokusů kroužících obránců v rudém neprosadila a tak po prvních dvaceti minutách zůstal stav nerozhodný 0:0.

Hned na začátku druhého dějství musela Sparta do čtyř kvůli vyloučení Ptáčka a trest přišel už po pár vteřinách. Libor Pivko byl před bránou důrazný a nadvakrát překonal Pöpperleho, který se v nastálém chumlu dobře nezorientoval. Vedení hostům ovšem dlouho nevydrželo. Hned krátce nato, ve 24. minutě, vyrovnával z dálky přes klubko hráčů sváteční střelec, lotyšský obránce Alexandrs Jerofejevs. Na obou stranách se často střídaly přesilovky, zhruba v polovině zápasu byl vyloučen Ondřej Kratěna kvůli protestům do konce utkání. Spartu jeho vyloučení příliš mrzet nemuselo, oslabení zvládla a dvě minuty před koncem druhé třetiny šla dokonce do vedení. Petr Ton uspěl ve své mistrovské disciplíně, samostatném úniku. Rozhodčí sice jeho gól dlouho prohlížel na videu, nakonec ale branku uznal a Sparta po dvou třetinách vedla 2:1.

Poslední dějství už bylo celé v režii holešovického celku. Čas 42:31 a Petr Ton, probuzený sparťanský střelec, zvyšuje po krásné individuální akci na rozdíl dvou branek. Pardubice následně vsadily na dalekonosné rány Havíře a Blažka, oběma střelcům ale buď chyběla přesnost, nebo ztroskotali na sparťanském gólmanovi. Tomáš Pöpperle chytal s přehledem a málokdy se dostal do úzkých. To jeho soupeř Lašák se musel činit víc. Pražané totiž hráli v 49. minutě podruhé v utkání v pěti proti třem a i přes drtivý nátlak čtvrtý gól nepřidali. Hráči neúspěchu nelitovali dlouho, protože v 51. minutě dostal puk na hůl obránce Michal Gulaši a po jeho přesném nápřahu skončil kotouč až na vnitřní síti pardubické brány, když prosvištěl mezi pravou tyčí a Lašákovým betonem. Poslední hřebík do rakve zatloukl už v tu chvíli odevzdaným hostům Martin Látal. Po asistenci v minulém zápase si připsal gólovou trefu. Ležící pardubický brankář mohl jen sledovat Langhammerovu přihrávku přes brankoviště, proti Látalovu zakončení už byl úplně bezbranný.

Marian Jelínek (Sparta): "Soupeř nás v první třetině zaskočil. Byli jsme křečovití, Pardubice hrály dobře ve středním pásmu, my jsme měli problém s přechodem do útočné třetiny. Soupeř nás zaskočil i relativně tvrdou hrou, protože jsme ho viděli v minulých zápasech a tolik do těla nehrál. První třetinu byl soupeř lepší, naštěstí jsme neinkasovali. Pak jsme pomalu přebírali iniciativu a prosadili jsme se gólově. Zápas byl ale daleko vyrovnanější, než vypadá podle skóre."

Václav Sýkora (Pardubice): Bylo to dvě třetiny vyrovnané utkání. My jsme v průběhu první třetiny měli možná malinko navrch. Bohužel jsme měli hodně vyloučených a tím se Sparta dostala do tlaku. Rozhodující moment přišel na konci druhé třetiny, kdy Sparta dala gól na 2:1 a pak ve třetí minutě závěrečné třetiny, kdy Petr Ton dal další branku ze situace dva na dva. Pak už domácí kontrolovali hru a dohráli zápas, jak potřebovali."