SPA - PLZ 2:6 - Junioři nestačili na lídra

31., pátek 14. 1. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Krbeček (48. Hrabal) – Tomov, Šindelek, Tůma, Tomek, Ducháč (C), Port – Senčák, Kubánek, Mácha, Hauser, Krupička, Fábry, Vašíček, Vágner, Vitouch, Zembol (A)
Plzeň: Lokajíček – Houdek, Dolný, Hamšík, Pánek, Pavlák, Vajner, Malák (C) – Kvasnička, Kopic (A), Korčák, Dvořák, Slanina (A), Soukup, Malát, Ženíšek, Kuchárik, Dáňa
Branky a nahrávky: 24. Zembol (Hauser, Tomov), 45. Hauser (Tomek) – 5. Kopic (Malák, Ženíšek), 22. Malát (Slanina), 28. Dvořák (Malák, Malát), 36. Malát (Malák, Soukup), 46. Malát (Slanina), 48. Vajner (Kvasnička, Slanina). Rozhodčí: Jechoutek, Zeliska – Beneš, Žídek. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 51. Střely na branku: 30:43. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 6:2.
Sparta v rámci šlágru 31. kola svedla boj s hostující Plzní, na lídry tabulky však nestačila. Končí tak série šesti vítězství v řadě, Plzeň naopak pokračuje spanilou jízdu novým rokem, když ještě stále nenašla přemožitele. Na triumfu Plzeňských se podílel zejména Sebastián Malát, který zaznamenal hattrick a jednu přihrávku.

V úvodních minutách jsme se větší šance nedočkali, z první výraznější akce také padl úvodní gól zápasu. Ke kotouči se v prostoru mezi kruhy dostal Malák, jehož střelu Krbeček zvládl zlikvidovat, k odraženému kotouči se však jako první dostal Marek Kopic, který tak měl již jednoduchou práci.

Hra plynula bez větších příležitostí, Sparta se pokoušela o vyrovnání z pohledu akcí Vitoucha, které ovšem postrádaly větší nebezpečnost. V závěru prvního dějství právě zmiňovaný Vitouch skvělým pasem našel před brankou zcela volného Kubánka, jeho střelu ale skvělým zákrokem vyrážečkou zastavil brankář Lokajíček. Po prvních dvaceti minutách se tak do kabin šlo za stavu 1:0 pro hosty.

Do druhé třetiny vstoupili lépe Plzeňští, po přihrávce Slaniny ujel sparťanské obraně Sebastián Malát po pouhých devadesáti pěti vteřinách hry navýšil plzeňské vedení. Sparta na tento úder zvládla v relativně krátkém čase zareagovat, po několika nebezpečných střeleckých pokusech vracel kotouč před branku Jakub Zembol, a ten se od brusle Lokajíčka odrazil přímo do sítě.

Sparta se nedlouho poté provinila hned dvěma fauly a v nařízené výhodě měla i velké štěstí, když soupeř napálil nejprve levou a poté i horní tyčku Krbečkovy branky. I když kvůli vyloučení Hamšíka početní výhoda pěti proti třem Plzni dlouho nevydržela, dokázala využít i přesily o pouhého jednoho muže. Na modré čáře napřáhl Adam Dvořák a dělovou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě, zároveň tak opět dodal klid na plzeňské hokejky.

Sparta následně nevyužila přesilovky po vyloučení Maláta, hra se kouskovala, často byly vidět i drobnější hráčské potyčky. Do velké příležitosti se v šestatřicáté minutě dostal Kubánek, ani nadvakrát však pozorného Lokajíčka překonat nedokázal. A tak úřadovala opět Plzeň, při vyloučení Fábryho i s pomocí tyčky propálil Krbečka Sebastián Malát. V závěru třetiny hosté Spartu opět zatlačili, další gól již ale vstřelit nedokázali.

Na začátku třetí části Sparta zvládla ubránit oslabení po trestu brankáře Krbečka a dočkala se nakonec i odměny. Svého soupeře Pražané dokázali zatlačit a Petr Hauser svou střelu i s lehkou dávkou štěstí procedil do sítě. Radost domácím vydržela však jen pouhých čtyřicet pět vteřin, Sebastián Malát se potřetí v zápase nemýlil a zkompletoval tak hattrick.

Nedlouho poté byly naděje Pražanů na jakýkoliv bodový zisk zcela pohřbeny, když z pravého kruhu Krbečka prostřelil Stanislav Vajner. Zároveň tento gól znamenal konec působení sparťanského brankáře v zápase, na led se dostal náhradník Hrabal. Lehké nabuzení tento impuls přinesl, razantní Vágnerovu střelu si však pohlídal Lokajíček. Na druhé straně se zároveň snad prvním zákrokem v zápase zaskvěl Hrabal, který v úniku vychytal Maláta.

V závěru zápasu se přece jen k šancím dostala ještě Sparta, po Portově střele měl na hokejce snížení Vašíček, Lokajíček se ovšem opět zaskvěl. Stejně zvládl pohlídat střely v rámci závěrečného náporu, Plzeň tak porazila Spartu 6:2 a upevnila si tím první pozici v tabulce.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): „Myslím si, že jsme se Plzni nevyrovnali v ničem, nepomohl nám ani vysoký počet vyloučení, ta ale byla dána jejich lepším pohybem a tím pádem naším nestíháním. Dohromady jsme měli asi pět tutových šancí, které jsme měli úplně jasně proměnit, kdyby se to povedlo, možná by to vypadalo jinak, ale je třeba uznat, že Plzeň byla celé utkání lepší a vyhrát si zasloužila.“

Petr Vojan (HC Škoda Plzeň): „Předně chci říct, že se jednalo o velmi dobrý zápas, měl dobrou úroveň a bylo vidět, že se potkaly dvě mužstva z horních pater tabulky. Jsme rádi, že jsme vstřelili rychlý gól a dostali se tím do pohody, potom jsme si samozřejmě díky faulům soupeře pomohli přesilovkami, měli jsme dobrý pohyb. Zápas hodnotím velmi pozitivně.“