SPA – SLA 4:1 – Poslední letošní derby pro Spartu

43., čtvrtek 21. 1. 2010
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Bolf, Vydarený - Netík, Broš, Kratěna - Ton, D. Výborný, Podlešák - Látal, Langhammer, Ručinský - Koreis, Kafka, Hromas - Hrdel
Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Sloboda, Žižka, Campbell, Kolařík, J. Drtina - Kůrka, Beránek, Vondrka - T. Svoboda, Červenka, Tomica - Holec, Clarke, Doležal - M. Čermák, V. Růžička ml., Sklenář - P. Jelínek
Branky a nahrávky: 12. Koreis (Hrdel), 42. Ton (D. Výborný, Podlešák), 46. D. Výborný (Ton), 58. Langhammer (Ručinský, Hromas) - 29. Červenka (Kůrka, Vondrka). Rozhodčí: Minář, Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:5, navíc Podlešák 5 min. a do konce utkání, Koreis - Clarke, Campbell všichni 10 min., Kůrka 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 11 594. Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 1:0, 0:1, 2:1, 3:1, 4:1.
První část tahali za provaz domácí borci, ve druhé pro změnu hosté. Jak Sparta, tak Slavia vytěžili ze svého tlaku po jedné brance. Až závěrečná třetina nabídla divácky velmi atraktivní hokej plný nápaditých akcí především ze strany domácí Sparty, tvrdosti ze strany Slavie a také jedné bitky ve stylu NHL. Třetí třetinu a tím celý zápas nakonec pro sebe urvala Sparta, když se jí podařilo hostujícího brankáře třikrát překonat.

V úvodu utkání se soupeři spíše oťukávali. První vzruch přišel až ve 4. minutě, kdy hráli sešívaní přesilovku, mačkali Spartu, ale nakonec paradoxně zahrozil sparťan Ton, který po zisku kotouče prověřil střelou přes beka Slipčenka. O dvě minuty později obehrál domácí Broš v akci jeden na jednoho Kolaříka, ovšem na zakončení už čas neměl. Slavia zahrozila po křížném pasu Svobody na Tomicu, ten však pálil jen do připraveného Přikryla.

Radost v ochozech Tesla areny vypukla v čase 11:42! Hosté zapomněli vystřídat a hráli nepochopitelně ve čtyřech, čehož využil Jakub Koreis, který z úhlu dorazil svou první střelu za Slipčenka – 1:0. Branka na opatrnosti hokeje do konce první části nic nezměnila, přesto ještě Podlešák, a na druhé straně Jelínek, nedorazili odražený touš do brány.

Slávisté vstoupili do druhé třetiny jako vyměnění. Po pěti minutách hry se ocitl v šanci Vondrka, ovšem místo střely zvolil přihrávku na Kůrku, tu však zastavil Přikryl. V dalším střídání měl dvakrát nabito Beránek, ale brankář domácích odolal. Tlak Slavie sílil i ve 26. minutě, kdy pohotově pálil Holec a holešovický brankář se štěstím puk vyrazil. Ve 29. minutě už obrana Sparty zapomněla na volného Romana Červenku, který poslal přihrávku Kůrky pod víko Přikrylovy svatyně – 1:1.

Ve 32. minutě mohla Sparta opět vést, jenže Netíkovi rána z voleje nesedla a Kratěna v samostatném úniku nenašel recept na Slipčenka. V závěru třetiny rozproudil emoce slávistický Červenka, když vypálil na Přikryla po odpískání, a tak na ledě vznikly menší strkanice.

Třetí třetina, oproti druhé, patřila Spartě. Už po 82 vteřinách třetí části využil Petr Ton přihrávky Davida Výborného zpoza brány a příklepem prostřelil Slipčenka – 2:1. Za minutu pálil tvrdě do skrumáže před hostující bránou Kratěna, ale trefil jen paži slávistického gólmana. Ve 45. minutě vyslal Podlešák lobem do úniku Tona, toho však puk v rozhodující chvíli neposlechl. Jenže v následující početní převaze udeřila Sparta potřetí: David Výborný si počkal na puk a chytrou střelou překonal ležícího Slipčenka.

V poslední desetiminutovce zvýšili slávisté aktivitu, jejich útoky však zastavovala sparťanská obrana. V 55. minutě se diváci bavili. Nejprve pěstní souboj Podlešák – Kůrka vyzněl na přetažené dresy lépe pro hostujícího rváče, na pěsti zřejmě obráceně. Poté se schylovalo ke druhému boji mezi Kanaďanem Campbellem a sparťanem Koreisem, ale když oba shodili rukavice, tak k překvapení hlavně Kanaďana je zastavili čároví rozhodčí, čímž diváky nepotěšili. Tečku za utkáním pak udělal v 58. minutě Jakub Langhammer, který vymetl z pravého kruhu šibenici hostující branky – 4:1.

Miloš Holaň (Sparta): "Chtěl bych poděkovat všem fanouškům, že vytvořili fantastickou atmosféru, která nám ani nedovolila dneska prohrát. Byli jsme perfektně připravení a vyšly nám taktické záměry. V první třetině jsme šli do vedení, ve druhé byla prvních deset minut Slavia jasně lepší, zatlačila nás a měla šance. Z toho obrovského tlaku také padl vyrovnávající gól. Slavia tam asi vyčerpala spoustu sil a naše forma ve třetí třetině gradovala. Takový výkon včetně výborného Přikryla v bráně jsme podali snad poprvé od doby, co tu s Davidem Volkem jsme. Samozřejmě jsme rádi, že jsme proti Slavii zabrali a konečně jí porazili."

Jiří Čelanský (Slavia): "Šli jsme do zápasu s tím, že bychom chtěli naší hru trošku změnit, hrát více aktivněji, což se nám dvě třetiny dařilo. Bohužel jsme z toho vytěžili minimum a dali jsme jen jeden gól. O utkání asi rozhodl vstup do třetí třetiny, kdy jsme po dvou chybách inkasovali. Třetí gól nás zlomil a už jsme nebyli schopní se zápasem něco udělat."