SPA - SLA 5:1 - Jediné derby ovládla Sparta!

příp., úterý 1. 9. 2015, Hraje se v Tipsport areně
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Lukáš – Barinka, Švrček, Polášek, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Kumstát, Hlinka, Réway – Buchtele, Přibyl, Netík – Kudrna, Pech, Sabolič – Forman, Cingel, Procházka – Dvořáček, Dragoun. Trenér: Josef Jandač.
Slavia: Hylák – Hraško, Punčochář, Hruška, Růžička, Kolařík, Pavlin, Adam, Knot – Robinson, Vas, Markovič – J. Doležal, Kašpařík, Čermák – Micka, Tomek, Jiránek – T. Doležal, Andres, Veselý. Trenér: Pavel Hynek.
Branky a nahrávky: 5. Netík (Přibyl), 18. Sabolič (Forman), 22. Netík (Přibyl), 33. Mikuš (Polášek, Hlinka), 60. Réway – 14. Robinson (Markovič, Tomek). Rozhodčí: Nečas, Battěk – Frodl, Špůr. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5523. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
Jediné derby sezony přilákalo do Tipsport areny pět a půl tisíce skvěle fandících diváků, kteří si přišli na své, ačkoliv šlo o přípravné utkání. Sparťané po celý zápas dominovali a sešívaným povolili pouze jedinou branku. Sami jich nasázeli hned pět. Po Robertu Saboličovi, Juraji Mikušovi a dvougólovém Tomáši Netíkovi nakonec rozezněl "Pátou" jen 32 sekund před koncem zápasu Martin Réway.

Duel pražských „S“ byl sice jen přípravný, ale nasazením se od prvních minut vyrovnal tempu, které mělo derby v extralize. Sparta si brzy vynutila první faul a přesilovce svého soupeře tlačila. Prosadila se ale až sekundu po návratu vyloučeného Andrese na led. Navrátilec Tomáš Netík dostal křižnou přihrávku od Přibyla a mezi Hylákovými betony prostrčil kotouč do branky. Další šance měli Pech a po nevydařené slávistické výhodě také Buchtele. Proti Hylákovi ale neuspěli ani oni, ani v další tutovce Forman se zakončujícím Cingelem.

A Slavia se naopak z ojedinělé šance dokázala prosadit. Střela Kanaďana Nathana Robinsona prošla mezi hráči před brankou a skončila až za Lukášem. Za necelých pět minut už sparťané znovu vedli. Slovinec Robert Sabolič zužitkoval Formanovu nabídku a z pravého křídla překonal Hyláka střelou na lapačku. O bleskovou odpověď se ještě v závěru první třetiny pokoušel Tomáš Doležal, ale Lukáš jeho pokus vyrazil.

Hned v úvodu druhého dějství Sparta přidala třetí trefu, která vzešla ze stejné spolupráce, jako ta úvodní. Přibyl vybídl k samostatnému úniku Tomáše Netíka, který tváři v tvář Hylákovi nezaváhal. Na druhé straně měl šanci aktivní Tomek, jeho pokus Lukáš stihl vyrazit. V polovině zápasu hráli sešívaní podruhé v početní výhodě a tentokrát si vedli výrazně lépe, než napoprvé. Sparťanská bránící čtveřice společně s gólmanem Lukášem ale i s pomocí štěstí odolala.

A sami sparťané naopak svoji druhou přesilovou hru využili! Po velkém tlaku nejprve Mikuš nezpracoval Réwayovu střílenou nahrávku, poté už se dočkal, nicméně způsobem pro hokej poměrně neobvyklým. Polášek totiž pálil od modré čáry vysoko nad branku, odkud se puk rychle odrazil do brankoviště a Juraj Mikuš ho ještě ve vzduchu basebalově napálil do sítě. Hylák neměl šanci se po rychlém odrazu zorientovat. Sparťanský tlak pokračoval i ve hře v pěti, narušila ho až série vyloučení na obou stranách těsně před druhou přestávkou. V té vynikl zejména Kumstát, který trefil břevno.

Hráči v rudém měli víc ze hry i nadále. V úvodu třetí dvacetiminutovky byl blízko hattricku Netík, ale Hylák se proti jeho doklepnutí u tyčky stihl bleskově přesunout a zakročit betonem. Na druhé straně byl v obrovské šanci střílející a posléze i dorážející Micka, ale kotouč se mu do branky dostat nepodařilo. Po dvou slepených faulech v polovině závěrečné třetiny se sparťané bránili téměř minutu ve třech proti pěti. Ani tuhle možnosti na snížení sparťanského náskoku však slávisté nevyužili.

Po skončení domácí přesilovky se na ledě poprvé přiostřilo a došlo na potyčku, kterou vyprovokovala Hraškova rána do Pechova obličeje. Incident i následná Poláškova odplata se obešly bez vyloučení. Závěr zápasu už si sparťané pohlídali i navzdory slávistické přesilovce za aplausu stojícího publika. To se nakonec dočkalo i vytoužené páté branky. Kumstát sice ještě v samostatném úniku neuspěl s kličkou, kterou zvolil místo nahrávky do druhé vlny, ale Martin Réway nakonec 32 sekund před sirénou upravil s přispěním odrazu od slávistického obránce skóre na konečných 5:1.