SPA - SLZ 3:4p - Junioři padli se Salcburkem v prodloužení

II/11, sobota 12. 1. 2019
Sparta - Red Bull Salzburg (AUT) SPA - SLZ
Sparta: Škorpík – Pika, Havlín, Prchal, Tomek, Gajdoš – Klimo, Schwamberger, Kropáček, Slavíček, Obadal, Rubeš, O. Pšenička, Kuracina, Gluzman, Čech, Vitouch.
Red Bull Salzburg (AUT): Bugl – Hadamczik, Menner, Szuber, Nyman, Wimmer – Borzecki, Schwaiger, Hede, Eham, Eliáš, Vogt, Myklucha, Polegoško, Maier, Harnisch, Peterka, Zimmermann, Reisnecker.
Branky a nahrávky: 25. D. Vitouch (O. Pšenička, Gluzman), 49. Prchal (Rubeš, Slavíček), 55. Rubeš (Slavíček, Klimo) – 3. Menner (Polegoško, Borzecki), 40. Harnisch (Peterka, Maier), 48. Hede (Nymar, Peterka), 61. Nyman (Myklucha, Peterka). Rozhodčí: Bejček – Komárek, Svoboda. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 48. Střely na branku: 41:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4.
Sparťanští junioři poprvé v sezoně prohráli potřetí v řadě, po porážkách s Kometou a Českými Budějovicemi padli s rakouským Salcburkem v prodloužení. Jediný zahraniční účastník DHL extraligy vedl ve třetí třetině už 3:1, svěřenci Jana Tlačila ale dokázali v závěru třetí třetiny brankami Prchala a Rubeše vyrovnat, a brali tak alespoň bod.

Potkaly se dva kvalitní týmy a na ledě to bylo znát. Výborný hokej, hezké akce v rychlosti, parádní bruslení obou celků, prostě parádní podívaná. Úvod měli lepší hosté, šli do vedení hned ve třetí minutě. Maximilianu Mennerovi vyšla střela z dálky. Red Bull od začátku dobře bránil a Pražany nepouštěl do velkých šancí, když už se domácí dostali na dostřel, vychytal je vynikající Bugl. V první polovině si Salcburští vyzkoušeli početní převahu, kterou však domácí ukázkově ubránili. Hráli v bloku, ale aktivně, napadali rozehru, tlačili soupeře do horších pozic.

V půli třetiny se chytla i Sparta a Bugl měl i trochu štěstí, když chytil dorážky Pražanů vleže. Následně ujel Klimo, avšak byl zpacifikován obranou. Poté se k početní převaze dostala i domácí Sparta. Hrála ji dobře, zamkla soupeře, ale v gól toto snažení nepřetavila. Ke konci periody se střídaly šance na obou stranách, neproměnil Obadal ani další zakončovatelé šancí. První dvacetiminutovku vyhráli hosté 1:0.

Ve druhé části se dostali k ohrožení branky hosté, jenž krásně prohodili beky a domácí mohli děkovat Škorpíkovi, který se vytáhl proti velké příležitosti Red Bullu. Na začátku 25. minuty se Sparta ještě neprosadila, za Buglem zvonila tyč. O 20 vteřin později však už slavila gól. David Vitouch se dostal k odraženému kotouči, který vyrazil Bugl, a puk zasunul do branky, gólman neměl šanci se tak rychle přesunout. Zhruba o dvě minuty později cinkla tyčka i za zády Škorpíka, respektive břevno. Následně se bojovalo hlavně v poli, například Obadal se proháčkoval do šance, ale minul branku, na druhé straně zase pálil nad Nyman.

Ve druhé polovině dvacetiminutovky Sparta zvýšila úsilí a Bugl musel na několikrát likvidovat šance domácích. O chvíli později měl další práci, když neviděl střelu Pražanů, přesto dokázal reagovat. V 37. minutě se blýskl obránce domácích, když překazil slibně se vyvíjející akci Salcburku. Už to vypadalo, že se půjde do šaten za nerozhodného stavu, ale 32 sekund před koncem udeřili hosté. Red Bull potrestal neproduktivitu soupeře, sám se ubránil a ujel do brejku, který proměnili výtečně spolupracující Tim Luca Harnisch s Peterkou.

Do třetí části nastoupili domácí s velkou vervou a chutí. Jako první si vytvořili velkou šanci, Klimo protáhl puk po křídle, předložil přihrávku bekhendem, ale tu nikdo nezužitkoval. Pak řešil několik ošemetných šancí Bugl, všechno však pochytal a ukázal, že byl jednou z hlavních hvězd zápasu. V čase 47:29 vstřelil branku finský útočník Red Bullu Elis Nikolaj Hede. Udělal několik brzd, neskutečně hbitě se natlačil do lepší pozice a pálil přesně pod víko. Skvělá akce tohoto šikuly.

Hosté se dlouho neradovali, na rozdíl jedné branky opět snížil Jakub Prchal. Sparťanský obránce to zkusil od modré zápěstím a vida, vyšlo to náramně. Puk zapadl Buglovi u tyče za záda. Pražané sice nevyužili následnou početní převahu, avšak nevěšeli hlavu a trefili se hned z další akce při rovnovážném počtu hráčů na ledě. Václav Rubeš se ocitl nehlídaný tváří tvář Buglovi a vymetl horní roh branky. Srovnáno a velká euforie domácích. Utkání už se dohrálo takticky a prodloužení bylo tentokrát vynucené. Po třetí třetině byl totiž stav 3:3.

Prodloužení rozhodli k znepokojení většině přítomných hosté. Při hře tři na tři je hodně prostoru na ledě, Red Bull obral Pražany o puk ve středním pásmu, ti nestáli dobře a nestačili přepnout z útoku do obrany a bohužel pro ně inkasovali počtvrté. Luka Nyman zasunul kotouč vedle ležícího Škorpíka. Ten prostě nemohl dosáhnout na dorážku druhého hráče. Salcburk si odváží z Prahy dva body.