SPA - TRI 5:4sn - Sparta zachránila zápas při nájezdech

31., pátek 12. 12. 2008
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Gulaši, L. Procházka, Jerofejevs, Černošek - Netík, Broš, Mrňa - Ton, D. Výborný, Kratěna - Hromas, Langhammer, Koreis - Látal, Zykin, Kafka - Podlešák.
Třinec: Vojtek - Sekeráš, Výtisk, Vosátko, Gureň, D. Seman, Malec, Andersons - Balej, Piecha, D. Moravec - Kanko, Polanský, V. Polák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Zeliska, Hampl, Steber.
Branky a nahrávky: 8. Gulaši (Výborný, Kratěna), 12. Ton (Hanzlík, Kratěna), 18. Langhammer (Vykoukal, Netík), 49. Broš (Podlešák), rozhodující nájezd: Kratěna - 6. Kanko (Polanský, Polák), 54. Peterek (Polák, Kanko), 55. Květoň (Malec), 60. Balej (Polák, Moravec). Rozhodčí: Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4, navíc Broš (SPA) 10 min + DKU. Využití: 2:1. Diváci: 4777.
Holešovičtí hokejisté proti Třinci odehráli zápas hrůzy, ale naštěstí s dobrým koncem. Sparta vedla ještě deset minut před koncem 4:1 a zápas měla pevně v rukou, jenže Oceláři zázračně ožili a srovnali na 4:4. A kdyby Peterek proměnil deset vteřin před koncem svoji superšanci, mohli i vyhrát. Jenže nestalo se a po bezbrankovém prodloužení rozhodl Ondřej Kratěna o tom, že dva body zůstanou v Praze.

Sparta začala utkání takřka tradičně, to jest obdrženou brankou. Ocelářům pomohla do tempa přesilovka, do vedení šli krátce na to. Na konci šesté minuty se po kombinaci Polanského s Polákem za brankou dostal k puku Petr Kanko a rychlou střelou k tyči vstřelil úvodní gól zápasu. Za chvíli už to mohlo být o dvě branky, Balej si ovšem střelný prach nechal na později. Místo toho Sparta v čase 7:30 srovnala.

Den otevřených dveří před Vojtkovou brankou potrestal domácí obránce Michal Gulaši, kterému přes brankoviště pěkně nahrál poslední dobou nesmírně produktivní kapitán Výborný. Spartu brzké vyrovnání navnadilo a útočníci v rudých dresech začali tlačit na třineckou obranu. Důraz se pak vyplatil ve 12. minutě. Holešovičtí obrátili vývoj díky teči Petra Tona, když v letu trefil projektil Jana Hanzlíka.

Dobrou náladu nepočetného diváctva TESLA ARENY pak ještě vylepšil Jakub Langhammer. Mladý forvard se individuálně prosadil střelou mezi Vojtkovy betony, severomoravský brankář by svůj zákrok omlouval jen těžko.

Po první přestávce nejspíš oba týmy nabyly dojmu, že výsledek 3:1 pro domácí je spravedlivý a dál hrát nemá cenu. Jinak si lze těžko vysvětlit hru, kterou předváděli. Opticky byli nebezpečnější sparťané, jejich střely z uctivé vzdálenosti, ale publikum příliš nenadchly a do konce 40. minuty se prakticky nic zajímavého nestalo.

To poslední dvacetiminutovka byla trochu „jiné kafe“. Sparta opět začala bruslit a po několika platonických pokusech udeřila ve 49. minutě. Michal Broš tečoval ránu od modré Martina Podlešáka, čerstvého navrátilce z marodky a na stadionu opět propuklo všeobecné veselí. Oceláři však neházeli flintu do žita. Mexické vlny obíhající halou zastavil v 54. minutě Jan Peterek. V chumlu před bránou nikoho k puku nepustil a zasunul pohodlně za Pöpperleho záda, 4:2.

Aby toho nebylo málo, minutu po gólu naděje přibyla i kontaktní branka. David Květoň vyhrál osobní souboj s Michalem Gulašim a záhy využil zakrytého výhledu gólmana Pöpperleho. 4777 diváků se tak začalo strachovat o výsledek a nutno podotknout, že právem. V čase 58:30 v sobě obránce Sparty František Ptáček totiž objevil schopnosti zdatného scénáristy, vyhozením z vlastní třetiny do hlediště dal Třinci příležitost hrát 6 proti 4. Hosté se své šance chopili bravurně, 35 sekund před koncem Jozef Balej srovnává na 4:4 a hrstka třineckých fanoušků přeřvává pětisethlavý sparťanský kotel.

Následné prodloužení moc hokejové krásy nepřineslo, za zmínku stojí Brošovo vyloučení do konce utkání a dva úniky Petra Tona. V jednom z nich hledal spolunajíždějícího Broše, následně to zkusil i sám. Protože ale ani jedna jeho rána nenašla cíl, přišly podruhé za sebou na řadu samostatné nájezdy.

V nich se zaskvěl Ondřej Kratěna, který spolu s Davidem Výborným překonal brankáře Vojtka a zajistil svému týmu jeden bod navíc.

Marian Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha: "Jsme zklamaní, ztráta náskoku byla trestuhodná. Začátek zápasu nebyl podle našich představ, ale pak jsme se dostali do vedení a mnozí z nás se viděli se třemi body."

Antonín Stavjaňa, hlavní trenér HC Oceláři Třinec: "Prohrávali jsme na Spartě 1:4 a získali jsme bod, tak bychom měli být spokojení. Sparta znejistěla a kdyby dal Peterek na konci gól, tak by domácí museli být hodně zklamaní. Získaný bod je pro nás hodně cenný."