SPA - VIT 1:3 - Vítkovice loupily i podruhé

36., neděle 5. 1. 2014
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Sičák, Kubát, Philipp - Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Vítkovice: Šindelář - Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Bail - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, Szturc - Kucsera, Kolouch, Němec. Trenér: Peter Oremus.
Branky a nahrávky: 33. Krejčík (Pilař, Forman) - 20. Stehlík (Húževka, Burger), 54. Svačina (Sloboda, Huna), 59. Húževka (Burger). Rozhodčí: Minář, Horák - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 7:8, navíc Forman (SPA) a Hruška (VIT) 10 minut. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5861. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Krejčík - Šindelář.
Vítkovicím se jako jedinému týmu v této sezoně povedlo odvézt si z Holešovic plný počet bodů. A to ne jednou, ale dokonce v obou případech. Ostravané se při své druhé návštěvě sparťanského ledu hned dvakrát prosadili v přesilové hře, třetí trefu přidali při power play Sparty. Za tu se jako jediný prosadil Krejčík, který ve druhé třetině vyrovnával na 1:1.

Vítkovice byly jediným soupeřem, který si dokázal v dosavadním průběhu sezony odvézt z Holešovic všechny tři body. Jako by to měli na paměti, vstoupili hosté do duelu s vedoucím celkem velice aktivně. Na šanci Ivana Rachůnka odpověděl Strapáč, o chvíli později Švrček na poslední chvíli odstavil Hunu, který se chtěl prosmýknout do samostatného úniku. Ani Šindelář se nenudil. Bahenský se propletl mezi třemi hostujícími hráči, položil si vítkovického gólmana a tísněn zakončil jen do tyče, proti střele Tomáše Rachůnka už Šindelář zvládl zasáhnout.

V polovině první třetiny měli sparťané přesilovku, v největší šanci se v ní ocitl navrátilec do sestavy Sičák. Dostal krásnou nabídku na vrchol pravého kruhu, do jeho rány ale obětavě padl Húževka. Zkušený útočník se brzy předvedl i v ofenzivní práci, když si dělal prostor před sparťanským brankovištěm. V závěru úvodní části měli početní výhodu i hosté a poradili si s ní výrazně lépe. Obránce Richard Stehlík vyslal z vrcholu pravého kruhu nechytatelnou dělovku, která mezi Pöpperleho betonem a lapačkou zapadla do sítě.

22:9
takový byl poměr střel ve druhé třetině

První šanci prostřední dvacetiminutovky zhatil hostující obránce, který zastavil přihrávku Přibyla na volného Ivana Rachůnka. Na opačné straně se dvakrát v krátkém sledu vyznamenala Pöpperleho rychlá lapačka. Sparťané se postupně dostávali do tlaku, který přerušila ubráněná přesilovka Vítkovic. Už po jejím skončení vyslal od modré čáry dělovku na Pöpperleho Kovář, ale nemířil přesně. Poté se Holešovičtí vrátili na koně a stupňovali svůj tlak. Protiútok Hlinky se zakončujícím Rolinkem ještě nevyšel, další závar už sparťané přetavili ve vyrovnávací branku.

Buchtele si obhodil kličkou obránce, ale tváří v tvář Šindelářovi ještě neuspěl, neujala se ani Pilařova dorážka. Střela Jakuba Krejčíka od modré čáry však už doplachtila až za vítkovického gólmana, mladý obránce se tak prosadil i ve druhém utkání v roce 2014. Zbytek druhé části jako by byl na ledě jen jeden tým, sparťané tlačili v přesilovce i ve hře v pěti na obou stranách. Druhý gól se jim ale přidat nepodařilo, ačkoliv Ton a Krejčík k němu měli hodně blízko.

Třetí dějství otevřel únik Húževky, proti kterému dokázal úspěšně zasáhnout Pöpperle. Sparta následně pokračovala ve své honbě za vedoucí brankou, navíc měla v krátkém sledu hned dvakrát výhodu přesilové hry. Velkou příležitost neproměnil Buchtele, Pilař orazítkoval z otočky tyčku vítkovické branky a Přibyl rozvlnil jen boční síťku. Sedm minut před koncem třetiny domácí doplatili na nedisciplinovanost.

K Hlinkovi přisel 38 vteřin před vypršením jeho trestu Tomáš Rachůnek, Vítkovice se poradily při oddechovém čase a dvojnásobnou početní výhodu využily. Po Slobodově střele od modré čáry se k puku mezi kruhy dostal Huna, ani jeho střelu Pöpperle nepropustil, ale na dorážku Vladimíra Svačiny, který číhal u jeho pravé tyčky, už nedosáhl. Dvě minuty před koncem třetí části putoval na trestnou hostující Sloboda, sparťané si vzali time-out a na led se vrátili v šesti bruslařích. Opuštěnou domácí branku ale trefil Peter Húževka a potvrdil výhru Ostravanů.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Hráli jsme špatně v první třetině. Byli jsme tam pomalejší, nebyli jsme dostatečně důrazní. Ve druhé třetině jsme se zvedli, soupeře jsme přestříleli, ale dali z toho jen jeden gól. Tam si myslím, že jsme měli o utkání rozhodnout, bylo tam od nás asi 17 střel a dalších sedm mimo. Tlak tam byl. Ve třetí třetině rozhodlo asi to, že my jsme měli asi dvě nebo tři přesilovky po sobě, které jsme nedali, pak jsme sami udělali stupidní fauly v útočném pásmu, z toho jeden do tří. Dlouhá přesilovka Vítkovic rozhodla zápas. V Brně jsme v přesilovkách zápas vyhráli, dneska jsme ho prohráli.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Pokračovali jsme v opravdu dobrém výkonu; už proti Hradci Králové jsme byli lepší a dnes jsme ten výkon zopakovali. Strašně moc mě těší, že přístup k zápasu a i hra zůstaly jako v předešlém utkání. Na to, abychom předčili mužstvo takových kvalit, je potřeba vůle a zodpovědnost, protože Sparta má velkou sílu. My jsme to od prvních minut ale měli, odehráli jsme velmi kvalitní zápas a myslím, že si body odvážíme zaslouženě.