SPA - VIT 4:0 - Výhra juniorů, brankář Cichoň zářil

32., sobota 11. 1. 2020
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Cichoň – Gurjevskij, Fiala, Havlín, Bláha, Tomek, Prchal (C), Gajdoš – Krchňák, Kulhánek, Prymula – Rubeš, Slavíček (A), Vaňous – Vágner, Konečný, Routa – Arnošt (A).
Vítkovice: Piták – Smolka, Bílý, Kunc, Zapletal, Machů, Věntus (A) – Krejsa, Lednický, Tvrdý – Mrva (C), Bochnak, Rajčan – Gebauer, Potočný (A), Kylnar – Vojtovič.
Branky a nahrávky: 14. Havlín (Prymula, Arnošt), 20. Gajdoš (Havlín), 29. Arnošt (TS), 32. Vágner (Prymula, Arnošt). Rozhodčí: Micka – Ševic, Votrubec. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 77. Střely na branku: 43:40. Průběh utkání: 4:0.
Uplynulý týden v podání Sparty proti Vítkovicím končí poměrem 3:0! Po A-týmu a starších dorostencích zdolali své vrstevníky také junioři, kteří v sobotním domácím utkání zvítězili po brankách Ondřeje Havlína, Františka Gajdoše, Dominika Arnošta a Michala Vágnera jasně 4:0. Za vítězství a čisté konto však vděčí zejména brankáři Oldřichu Cichoňovi, který pochytal všech 40 zákroků soupeře.

Sparta vstoupila do utkání aktivně, ale Vítkovice rozhodně nezůstaly pozadu. Už ve druhé minutě musel Oldřich Cichoň likvidova tvrdou střelu Dominika Věntuse a vzápětí i pokus z otočky v podání Wiktora Bochnaka. Sparta dobře napadala rozehrávku soupeře, oba týmy však důsledně bránily modrou čáru a hra se přelévala z jedné poloviny hřiště na druhou. Když se neprosadili ani David Routa s Jakubem Konečným a na druhé straně Dominik Věntus, zůstával stav zápasu krátce za polovinou první třetiny bezbrankový.

Ke gólu nevedlo ani nahození Josefa Slavíčka, ale vzápětí už sparťané uspěli, když Dominik Arnošt posunul kotouč na Patrika Prymulu, jehož pokus hostující brankář srazil jen na hůl Ondřeje Havlína a ten uklidil puk do sítě. Vítkovice však odpověděly svou aktivitou, ke které jim pomohlo i vyloučení Marka Bláhy. V něm i přes několik slibných šancí neuspěly a sparťané ubránili čisté konto. V závěru třetiny navíc pálil od modré František Gajdoš a šest vteřin před koncem třetiny přidal druhý gól.

V úvodu prostředního dějství se do šancí dostala obě mužstva, ale domácí brankář Oldřich Cichoň i Dominik Piták na druhé straně odolali. Gólem neskončily ani pokusy Tomáše Tomka se Šimonem Bílým a po divokých úvodních minutách druhé třetiny se stav neměnil. Rozruch navýšilo až vyloučení Františka Gajdoše, po němž se Vítkovicím nedařilo Spartu potrestat a navíc inkasovaly, když byl při úniku faulován jeden ze sparťanů a nařízené trestné střílení proměnil pěknou střelou do levého horního růžku Dominik Arnošt.

A přesná muška se sparťanů držela i nadále, protože necelých třech minutách skončila v síti i střela Michala Vágnera z hranice pravého kruhu. Rychlou odpověď měli na holích Wiktor Bochnak a aktivní Jan Vojtovič, ale ani jeden nich na Cichoně nevyzrál. Tlak Vítkovic narostl po dalším domácím vyloučení, přesto ani tentokrát gólový vrchol nepřinesl. Oběma týmům začala scházet přesnost v kombinaci, na čemž však měly lví podíl dobře pracující defenzivy na obou stranách.

Sparta i přes jasné vedení neměla stále dost, jako by si uvědomovala, že Vítkovice nehrají vůbec špatně a případný vstřelený gól, by je mohl nakopnout. Do karet domácích hráčů hrálo i vyloučení soupeře z úvodu třetiny, které však zůstalo nepotrestáno. Klíčový okamžik přišel v dalších minutách, kdy šli dva sparťané na trestnou lavici a domácí museli hrát jednu minutu ve třech hráčích, což i díky skvělému Oldřichu Cichoňovi a zejména jeho vytasenému betonu proti tvrdé střele Marcela Kunce zvládli.

V dalších minutách už bylo znát, že sparťané pomýšlí i na svého brankáře a hlavně zodpovědným výkonem v defenzivě mu chtějí pomoci k čistému kontu. K tomu jim pomohla i dvě navazující vyloučení Jana Vojtoviče, která ovšem sparťané nepotrestali. Vítkovicím následně nepomohl ani trest Františka Gajdoše, a když šel v závěru pykat ještě Dominik Věntus, musel se Dominik Piták pořádně ohánět, aby jeho tým neinkasoval popáté. Dominik Arnošt, Zorvan Fiala, Jakub Konečný a opět Dominik Arnošt ale neuspěli a Sparta dokráčela pro výhru 4:0.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Začátek utkání byl vyrovnaný. Nebyly vyložené šance ani na jedné straně, protože oba týmy si tyto situace dobře pohlídaly. Oproti začátku, kdy jsme dávali dva tři góly na zápas, se nám daří dáva góly a dáváme jich čtyři až pět, což je super. Ve třetí třetině už jsme hráli tak, aby z toho měl něco i Olda, myslím si, že se nám podařilo čisté konto parádně ubránit. Olda je celou sezonu stěžejní hráč, chytá hodně a dobře. Díky němu máme tolik bodů."