SPA - VIT 4:1 - Sparta doma zvítězila i potřetí

6., pátek 28. 9. 2007
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Duba – Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, Nedvěd J. , Tabaček, Protivný – Dragoun, Nedvěd, Langhammer – Ton, Vaic, Štrba – Netík, Sivek, Melichárek – Zelenka, Havel, Hromas – Podlešák
Vítkovice: Pinc - Marušák, Trnka, Jurečka, Heš, Kuboš, M. Novák - Hubáček, Burger, Weissmann - Petrovický, Vala, Prorok - Ujčík, Šimíček, Krenželok - Klimek, R. Hruška, Köhler.
Branky a nahrávky: 5. Netík (Sivek), 18. Ton (Tabaček), 40. Nedvěd, 51. Melichárek (Netík) - 54. Trnka (Ujčík) Rozhodčí: Turčan – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 5888.
Vítkovice přijely nažhavené vysokou domácí výhrou nad Kladnem. Jejich nadšení zchladila Sparta v první třetině utkání, kterou vyhrála 2:0. Hosté z Ostravy po přestávce zabrali, ale gól se jim vstřelit nepodařilo, naopak po pěkné individuální akci zvýšil na 3:0 těsně před druhou sirénou Petr Nedvěd. Sparťany celý zápas skvělými zákroky držel gólman Duba. Toho nakonec překonal až obránce Trnka necelých sedm minut před koncem zápasu.

Domácí začali hned od začátku pěkně zostra a zasypali Pince v brance Vítkovic několika nebezpečnými střelami. Jako první se osmělil Netík, poté zpoza branky hledal Melichárek Sivka, ale ten nedokázal svou ránu přesně umístit. Za hosty odpovídal Jurečka, který nahazoval puk na Dubu. V páté minutě už se mohli fanoušci Sparty poprvé radovat. Tomáš Netík napálil přihrávku od Sivka za záda hostujícího brankáře a docílil tak svého prvního gólu v sezóně. Ve vlastním oslabení o sobě dala poprvé vědět největší posila Vítkovic Viktor Ujčík, když vyprášil Dubovy betony. V osmé minutě ze zápasu odstoupil domácí útočník Štrba, který si rozřízl ruku o soupeřovu brusli. Další pohlednou akci Sparty začal na pravém křídle bruslící Melichárek. V přečíslení dva na jednoho našel Vaicovu hokejku, ale ten nedokázal své výhodné postavení využít ke vstřelení branky. Na čase 12:09 se na několik minut zastavila časomíra. Hlavní rozhodčí Turčan se dlouze radil s videorozhodčím o brance Jakuba Langhammera. Ta nakonec nemohla být uznána. Aktivní Melichárek v dalším úniku místo přihrávky zvolil střelu, ale na strážce vítkovické svatyně nevyzrál. Vítkovice o sobě daly vědět v přesilové hře po vyloučení Hanzlíka. Kolem domácí brány uzamkly pověstný zámek a střely svištěly jedna za druhou. Obětavost ukázal Vykoukal, který jeden z pokusů zablokoval vlastním tělem a s bolestivou grimasou musel odejít na střídačku. Tři minuty před koncem první části vytáhl jedno ze svých kouzel Petr Ton, nenechal se zastavit ležícím obráncem a krásnou ránou mezi nohy gólmana skóroval. V samotném závěru třetiny ještě pálil Krenželok a následně se pokoušel snížit z otočky Burger.

V přesilovce Sparty na začátku druhého dějství střílel Petr Nedvěd pouze do klína Pince. Vítkovice si vybudovaly mírnou herní převahu, Prorok se probíjel do útočného pásma a Jaroslav Nedvěd ho zastavil jen za cenu faulu. Z dlouhotrvajícího tlaku vymanil Spartu až Hromas, který poslal puk z pásma rukavicí. Hosté se tlačili před domácí branku a snažili se tečovat nahozené kotouče, nejblíže úspěchu byl Prorok. Ze vstřeleného gólu se radovali ve dvaatřicáté minutě, ten ale nemohl být uznán pro postavení Valy v brankovišti. Domácí se k ohrožení Pincovy branky dostávali jen sporadicky. Nejlépe si vedl Sivek, ale vítkovickou oporu mezi tyčemi nepřekonal. Další zákrok si připsal Duba, když vyrazil Ujčíkovu jedovku ze střední vzdálenosti. Prorok zase nedokázal v přesilovce propasírovat puk přes ležící beton mladého brankáře. Udeřilo tedy na druhé straně. Petr Nedvěd se nenechal odstavit obránci od puku, vybruslil před branku a nádherně zavěsil pod horní tyčku.

Závěrečná dvacetiminutovka začala šancí Tona. Domácí expres opět ukázal své zrychlení, ale nakonec se dostal moc blízko k brance a nedokázal dobře zakončit. Tvrdým projektilem se prezentoval i vítkovický Weissman, ale stejně jako střely Jurečky a Hubáčka, ho pokryl Duba. První branku ve sparťanském dresu si připsal Tibor Melichárek velmi netradičně. V padesáté první minutě se pokoušel nahrát Sivkovi, puk se odrazil od brusle jednoho z bránících hráčů a skončil za zády bezmocného Pince. Nakonec se dočkaly i Vítkovice. Tak dlouho ostřelovaly domácí branku, až se trefil Trnka. Obrovskou příležitost nabídla obrana hostů Zelenkovi, ten jí ale nezužitkoval. Stejně tak se nepodařilo zvýšit skóre Dragounovi s Nedvědem a Podlešákem, kteří si vytvořily slibný tlak v útočném pásmu Sparty. Ta dnešní utkání dohrávala v klidu, protože se nechal vyloučit vítkovický Novák. V přesilovce se o zvýraznění vítězství domácích snažili Netík a Vaic, ale neuspěli. Sychravé počasí tak před halou vítalo jásající příznivce domácích.

František Výborný (Sparta): První třetina nám vyšla a měli jsme v ní i další šance, které jsme mohli využít. Vážili jsme si toho vedení, ale v druhé třetině to moc vidět nebylo. Soupeř byl aktivnější, podržel nás Tomáš Duba a gól Petra Nedvěda byl velice důležitý. Škoda závěru, že jsme více nepomohli Dubovi k nule, protože za dnešní výkon by si ji určitě zasloužil. Hráčům jsme to vytkli.

Jan Daneček (Vítkovice): Velice špatně jsme do utkání vstoupili. Jeli jsme sem se záměrem udržet Spartu co nejdéle na remízovém stavu, což se nám nepodařilo. Sparta byla v první třetině aktivnější, my jsme v ní naopak trošičku zklamali. V obraně jsme udělali dvě obrovské chyby, domácí je potrestali gólem a ta první třetina rozhodla. Sice jsme se ještě vrátili do zápasu velkým tlakem ve druhé, domácí jsme přehráli, ale nakonec z toho tlaku inkasovali třetí gól, který rozhodl o celém utkání.