SPA - VIT 5:2 - Junioři sestřelili Vítkovice

II/2, sobota 1. 12. 2018
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Škorpík – Bláha, Pika "A", Havlín "A", Prchal, Tomek, Gajdoš – Klimo, Schwamberger "A", Kropáček, Slavíček, Obadal, Rubeš, Pšenička, Dani, Gluzman, Vitouch
Vítkovice: Piták – Kunc, Bílý, Smička, Zapletal, Vacula, Smolka, Věntus "A" – Konečný, Fridrich, Tvrdý, Bernovský "C", Krška, Lewandowski, Vojtovič, Beránek, Mrva "A", Potočný, Ivan
Branky a nahrávky: 13. Vitouch (Kropáček), 27. Klimo (Vitouch), 41. Dani (Slavíček, Havlín), 55. Prchal (Pšenička, Gluzman), 60. Kropáček (Vitouch, Klimo), 64. Havlín (Kropáček, Schwamberger) – 10. Věntus (Beránek, Konečný), 42. Beránek (Mrva, Konečný). Rozhodčí: Horák - Karda, Špringl. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 27. Střely na branku: 53:41. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Druhé kolo části "O pořadí v play-off" mezi pražskou Spartou a Vítkovicemi dopadlo lépe pro domácí. Ridera šla sice do vedení, jenže Pražané dokázali zápas otočit. Rozhodující byla třetí třetina, v níž borci s "S" na hrudi nasázeli tři branky. Hlavním strůjci úspěchu byli tříbodoví Kropáček (1+2) a Vitouch (1+2). Sparta získala i bonusový bod v nadstavbě, kde jí ho vystřelil Havlín. Sparťané tak mají po dvou odehraných duelech sedm bodů z možných osmi.

Utkání se ze začátku neslo v poměrně poklidném tempu a bez větších šancí. V osmé minutě dostala Sparta k dispozici přesilovou hru, avšak nenaložila s ní moc dobře. Naopak šestnáct sekund po návratu pátého hráče otevřely Vítkovice skóre. Dominik Věntus dostal puk na modrou čáru a dobře mířenou střelou zápěstím ho poslal o tyč do sítě. Nemalou zásluhu na úvodní trefě ale měli i jeho bratři ve zbrani, kteří skvěle clonili Škorpíkovi. Za tři minuty bylo ovšem srovnáno. Kropáček z buly vypálil, Piták vyrazil puk do vzduchu, odkud ho baseballově zatloukl do branky David Vitouch. Ke konci třetiny ještě hrála Sparta přesilovku 4 na 3, proměnit v gól ji ale nedokázala.

Druhá perioda přinesla daleko svižnější hokej, hra se přelévala nahoru a dolů. Ve 27. minutě šli domácí do vedení 2:1, když se ve vlastním oslabení trefil Michal Klimo. A to nemuselo být vše. Ridera si v početních výhodách počínala opravdu prachbídně, a tak se v tom samém oslabení dostal do samostatného úniku i Havlín. Jenže tomu při kličce puk přeskočil čepel, takže druhá branka v jednom oslabení světlo světa nepoznala. Ve 30. minutě dostal před prázdnou bránu nabito Schwamberger, ale puk mu na poslední chvíli skočil, a domácí kapitán tak napálil jen boční síť. V samém závěru třetiny měl každý tým po jedné velké příležitosti, ani jedna však brankou neskončila.

Závěrečná část začala pěkně zostra. 51 vteřin po jejím zahájení přidal třetí branku domácích Miroslav Dani, jenž uklidil puk do prázdné brány. Pro Spartu to tak vypadalo na parádní vstup, jenže Vítkovice ji udělaly čáru přes rozpočet. Ve 42. minutě totiž snížil na 2:3 hostující Adam Beránek. Celou třetinu se hrál zajímavý hokej se šancemi na obou stranách. Zřejmě klíčový gól ale přišel trochu nečekaně. V 55. minutě vyslal Jakub Prchal od modré čáry na první pohled nikterak nebezpečnou střelu, která však nakonec poměrně překvapivě doplachtila až pod břevno - 4:2. Ridera v 57. minutě odvolala brankáře, ale úrodu nesklidila. Naopak v 60. minutě pojistil vítězství Sparty trefou do prázdné Vojtěch Kropáček.

V nadstavbě se hned z úvodu dostal do slibné šance Kropáček, ale z velké blízkosti ho Piták vychytal. K vidění byly šance na obou stranách. Bonusový bod ale nakonec získala Sparta. Ondřej Havlín se dostal do samostatného úniku a vyřešil ho mazácky. Zachoval chladnou hlavu a poslal puk Pitákovi mezi betony. Všechny body tak zůstaly v Praze a Sparta má po dvou zápasech sedm bodů z možných osmi.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Ridera): "Sparta vyhrála zaslouženě, protože měla větší drajv do branky. Snažili se zakončovat z téměř každé pozice, kdežto my jsme tohle nedělali. A myslím si, že v tom byl velký rozdíl. Přesilovky, které nám v minulosti šly velmi dobře, tak stejně jako včera, tak ani dnes se nám nedařily. V prodloužení jsme měli naopak větší tlak do brány my, ale Spartě stačil jeden brejk k tomu, aby získala čtvrtý bod. Do příštího zápasu musíme zlepšit tlak do brány, přesilové hry a buly a hru po buly."