SPA - VIT - 7:6 - Gólové hody pro Spartu

11., neděle 12. 10. 2014
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Staňa – Hrbas, Barinka, Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Mikliš - Kumstát, Pech, Rolinek (C) - Sabolič, J. Hlinka (A), Klimek - Cingel, Přibyl, Buchtele - Černoch, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Vítkovice: Dolejš - Šenkeřík, Stehlík, Zíb, Kovář, Čerešňák, Pastor, Bail, Klok - Olesz, Burger (C), Húževka (A) - Huna, Roman (A), Svačina - Vandas, M. Hlinka, Němec - Šedivý, Kolouch, Zdráhal. Trenér: Peter Oremus.
Branky a nahrávky: 7. Buchtele (Piskáček, Přibyl), 8. Pech (Kumstát, Rolinek), 22. Přibyl (Buchtele, J. Hlinka), 38. Rolinek (Barinka, Polášek), 48. Rolinek (Pech, Ďaloga), 55. Pech (Rolinek), 58. J. Hlinka (Buchtele, Přibyl) - 15. Vandas (Němec, M. Hlinka), 16. M. Hlinka (Zíb, Vandas), 19. Huna (Svačina, Pastor), 42. Vandas (Roman), 51. Roman, 58. Šedivý (Burger, Húževka). Rozhodčí: Horák, Hodek - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3794. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5, 6:6, 7:6. Nejlepší hráči utkání: Pech - Vandas.
Utkání Sparty s Vítkovicemi nabídlo fanouškům vskutku neuvěřitelnou podívanou. Padlo hned třináct branek, vedení se přelévalo od jednoho týmu ke druhému a zvláště závěr už byl doslova infarktový, ale se šťastným koncem pro sparťany. Hned dvakrát se dokázali prosadit Tomáš Rolinek a Lukáš Pech, další trefy přidali Jan Buchtele, Daniel Přibyl a Jaroslav Hlinka.

Podruhé v řadě dostal ve sparťanské brance šanci Rastislav Staňa a v úvodu zápasu moc práce neměl. Činili se totiž zejména jeho spoluhráči na opačné straně kluziště. Už po minutě jel sám na Dolejše Hlinka, ale minul. V sedmé minutě už šli sparťané do vedení. Piskáček dostal puk na horní hranici kruhu a přesně našel Jana Buchteleho, který vyjížděl zpoza branky a vymetl pavučiny pod břevnem. O minutu a tři vteřiny později lovil Dolejš kotouč ze své branky znovu, tentokrát díky souhře po ose Rolinek, Kumstát a na pravé straně zakončující Lukáš Pech. Vítkovického gólmana pořádně potrápila i čtvrtá lajna mladíků ve složení Černoch – Volek – Dvořáček.

13 gólů
duel s Vítkovicemi byl utkáním, ve kterém v této sezoně padlo nejvíce branek

Poté už se dostali do hry i hosté. Roman nejprve trefil tyčku, poté zmařil Staňa velkou šanci Němcovi. Ten mohl jet po chvíli úplně sám na branku, Spartu v tu chvíli zachránila jen nepřesná přihrávka jeho spoluhráče. První oslabení Holešovičtí ubránili v pohodě a soupeře vůbec k ničemu nepustili, v tom druhém ale už inkasovali, když se Michael Vandas trefil z otočky. Černé chvíle pro Spartu pokračovaly, po minutě a půl totiž srovnal Michal Hlinka, který tečoval Zíbovu střelu od mantinelu. A dvě minuty před přestávkou dokonal obrat Rudolf Huna.

• Počet hitů: 1

Do druhé dvacetiminutovky nastoupili sparťané velkým náporem. Aktivitou si vynutili první vítkovický faul v zápase a první početní výhodu po půlminutě přetavili ve vyrovnávací branku. Nabídku Buchteleho do prostoru mezi kruhy zužitkoval Daniel Přibyl. Sparťanský tlak pokračoval, do velkých šancí se dostali obránci Barinka a posléze Hrbas. O chvíli později zažil nepříjemnou chvilku obránce hostí Pastor. Střela Černocha ho totiž trefila do ucha, a tak z ledu zamířil rovnou do kabiny. Hokej s velkým množstvím šancí na obou stranách pokračoval i ve druhé polovině zápasu.

O humorný prvek jinak poměrně ostrého utkání se postaral sparťan Buchtele, který po potyčce před Dolejšem, ve které byl velmi aktivní, odjel na trestnou lavici, aniž by ho tam rozhodčí poslal. Po několika sekundách se tak s úsměvem přesunul na druhou stranu ledu na střídačku. V závěru druhé části hráli sparťané 18 sekund dvojnásobnou přesilovou hru, prosadili se ale až dvě sekundy po návratu prvního vyloučeného na led. Barinkovi se nepovedla střela od modré, puk se přesto odrazil od Dolejše před branku, kde se ho ujal kapitán Tomáš Rolinek a nekompromisně ho zblízka napálil pod břevno.

4 (2+2)
čtyřbodově se zápas vydařil kapitánovi TOMÁŠI ROLINKOVI

Znovu nabyté vedení Pražané udrželi pouze necelé čtyři minuty hry. V úvodu třetího dějství totiž Romanovu střelu dorazil k levé Staňově tyči nepokrytý Michael Vandas, který si tak připsal už druhou trefu v zápase. Na druhé straně zahrozila v přečíslení první lajna Sparty, Rolinek ale po nabídce Pecha Dolejše nepřekonal. Podobně si vedl Přibyl, po jehož teči Poláškovy rány to v Tipsport areně jen zahučelo. V další situaci už Dolejš kapituloval, a to po velkém závaru před svým brankovištěm. Nejaktivněji si počínali Pech a také Tomáš Rolinek, kterému byla pátá sparťanská branka nakonec připsána.

Po čtyřech minutách přišlo opět vyrovnání. Ondřej Roman vystřelil v pravé strany přes bránícího hráče a trefil se do rohu branky nad Staňovo rameno. V další tutovce napálil Kumstát kotouč od Rolinka jen do Dolejše. Další přihrávka sparťanského kapitána už vedla k šesté trefě. V 55. minutě objel branku a předložil puk Lukáši Pechovi, který zblízka překonal Dolejše. Kdo si ale myslel, že gólovým hodům je konec, šeredně se mýlil. 57:11, přečíslení dvou na jednoho zakončoval za Staňova záda Ondřej Šedivý a srovnal na 6:6. V čase 57:45 si Sparta vzala vedení zpět, tentokrát zásluhou Jaroslava Hlinky. Vedení 7:6 už domácí dokázali udržet až do závěrečné sirény.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): V Pardubicích dnes byla Velká pardubická, tady střelecké dostihy. Ve druhé desetiminutovce první třetiny jsme si zadělali na problémové utkání, kdy nám hosté otočili zápas z pohodlného vedení 2:0. Najednou se to zlomilo a prohrávali jsme 2:3. Celkově tam bylo příliš mnoho individuálních chyb v obranném pásmu. Vyhráli jsme se štěstím a děkujeme za to.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Dát šest branek na Spartě potěší, ale o naší prohře rozhodly individuální chyby. Těch jsme dnes udělali opravdu moc a Sparta toho využila.