SPA - ZLN 0:3 - Sparťané nestačili na Zlín

34., pátek 30. 12. 2016
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Švrček, Eminger, Nedomlel, Gernát, Barinka – Hlinka, Vrána, Řepík – Uher, Cingel, Kudrna – Kumstát, Pech, Černoch – Klimek, Ihnačák, Netík. Trenér: Jiří Kalous.
Zlín: Kašík – Kotvan, Marušák, Žižka, Řezníček, Horák, Blaťák, Gazda – Říčka, P. Holík, Bukarts – Kubiš, Popelka, Šťastný – Veselý, Vlach, Okál – Gago, Karafiát, Ondráček. Trenér: Robert Svoboda.
Branky a nahrávky: 2. Vlach (Blaťák), 18. Kubiš (Okál, Popelka), 58. Kubiš (Veselý, Řezníček). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 343. Střely na branku: 36:14. Průběh utkání: 0:3. Nejlepší hráči: Andrej Kudrna - Libor Kašík.
Poslední utkání v roce 2016 se sparťanům nepodařilo. V domácí prostředí pražské O2 areny Zlín sice jasně přestříleli v poměru 36:14, na gólmana Libora Kašíka ale nevyzráli ani jednou. Naopak sami inkasovali hned třikrát a před 8 343 diváky prohráli 0:3.

Sparťanům se vstup do utkání nepovedl. Hned první střela Zlínských totiž skončila v jejich brance, když Blaťákovu střelu tečoval do Pöpperleho protipohybu Roman Vlach a už ve druhé minutě poslal berany do vedení. Vyrovnat mohl Cingel, kterého objevil zpoza brány Kudrna, Kašík ale puk udržel. Další příležitost dostali sparťané po vyloučení Říčky. Pražané sice celou dobu drželi útočné pásmo, ideální střeleckou pozici ale nenašli. V plném počtu pak zblízka střílel neúspěšné Kumstát.

Zlínští mohli odskočit o dvě branky, když se Ondráček prokličkoval sparťanským obranným pásmem, na poslední chvíli ale zasáhl Barinka. Na druhé straně byl blízko vyrovnání Gernát, mířil ale vedle. Další šanci měl Vrána, kterého v zakončení ho nedovoleně zastavil Horák, a sparťané dostali druhou početní převahu. Ani tu ale domácí hráči neproměnili, naopak po faulu Cingela šli do čtyř sparťané a necelé dvě minuty před konce to už bylo 0:2, když Okálovu střelu dorazil Pavel Kubiš. Třicet sekund před koncem třetiny fauloval Marušák, sparťané sice přesilovku nevyužili, více než minuta jim ale zůstala do dalšího dějství.

I přesto, že početní převahu Pražané neproměnili, dokázali si vytvořit tlak a blízko snížení byli Kudrna a následně Černoch. Oba ale ztroskotali na dobře chytajícím Kašíkovi, kterého nadějnými pokusy nepřekonali Pech, Cingel, Uher ani Kudrna. Sparťanský tlak zastavilo vyloučení Pecha, který si odseděl dvě minuty za podražení. Svěřenci Jiřího Kalouse ale oslabení zvládli.

Domácí hráči také dostali možnost přesilové hry. Nejvýraznější šancí byla tvrdá střela Hlinky a následná dorážka Klimka, Kašík ale nadále bezchybně čelil sparťanským střelcům. Při vyloučení Netíka musel několik kvalitních zákroků vytáhnout Pöpperle, naději domácím ale udržel. V poslední minutě byl velmi blízko snížení Kudrna, který se prokličkoval až před zlínskou branku. Když ani on síť nerozvlnil, sparťané i přes převahu prohrávali po druhé třetině stále 0:2.

Tlak si přenesli sparťanští hráči i do třetího dějství, zlínská branka ale byla nadále zakleta, a to i pro skrytou střelu Kumstáta, kterou Kašík také zastavil. Ojedinělý zlínský pokus Řezníčka zastavil Pöpperle a opět udeřili sparťané, kteří zasypali Kašíka několika nebezpečnými střelami, zlínský gólman ale nadále držel čisté konto. Šikovným vypíchnutím se do brejku dostal zlínský Okál, který sice v samostatném úniku překonal Pöpperleho, tomu ale pomohla tyč.

Sparťanský tlak se stále zvyšoval, Zlínští se k puku téměř nedostávali. Deset minut před koncem střílel při ponechané výhodě Eminger, ani ten však prokletí Kašíkovy branky nezlomil, sparťané alespoň dostali po vyloučení Horáka další přesilovou hru. V ní si paradoxně největší šanci vypracoval Šťastný, který však nedokázal sám před Pöpperlem zpracovat puk. Pět minut před koncem navíc ztížilo Spartě snahu o vyrovnání Nedomlelovo vyloučení, které ale Pražané přežili. Poslední šanci domácí dostali, když tři minuty před koncem šel na trestnou lavici Kotvan. Do přesilovky naskočili sparťané v šesti hráčích, místo kýženého gólu ale inkasovali potřetí, když do prázdné brány skóroval Pavel Kubiš. Sparťané tak zakončili rok 2016 prohrou 0:3.

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Neměli jsme dobrý vstup do utkání a první třetinu to z naší strany nebylo, co jsme si představovali. Asi i po zásluze jsme prohrávali 0:2. Ve třetí třetině jsme měli optickou převahu, hodně střel, ale ne z míst, z nichž padají góly. V předbrankovém prostoru je třeba být důraznější. Musíme sportovně uznat, že Zlín si výhru zasloužil."

Robert Svoboda (PSG Zlín): "Byl to hrozně těžký zápas, za mě asi nejtěžší od doby, co jsem na střídačce. Jsme spokojení s tím, jak dopadl, i když jsme měli samozřejmě obrovský kus štěstí. Fantastický výkon podal brankář Kašík, ale maximální výkon na hranici možností podali i ostatní."