SPA - ZLN 2:1 - Zlín doma po boji udolán

38., neděle 12. 1. 2014
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Kubát, Philipp, Polášek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Valenta, Matějíček, Řezníček - Okál, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, Čech - Ondráček, Fořt, Kubiš. Trenér: Rostislav Vlach.
Branky a nahrávky: 2. Kumstát (Buchtele), 12. Přibyl (I. Rachůnek, Klimek) – 41. Veselý. Rozhodčí: Polák, Pavlovič - Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5327. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Buchtele - Kašík.
Tentokrát nešlo v utkání proti Zlínu o žádnou atraktivní přestřelku jako na ledě soupeře, kde sparťané nakonec prohráli. Holešovičtí po dvanácti minutách vedli díky Kumstátovi a Přibylovi 2:0 a tento náskok jim vydržel až do třetí třetiny, ve které inkasovali. Nejtěsnější vedení ale udrželi i přes závěrečný zlínský tlak a přiklonili v této sezoně dosud vyrovnanou bilanci s defenzivně laděným soupeřem na svoji stranu.

Sparťané vstoupili do duelu ještě nabuzení z výhry ve stém ligovém derby a prosadili se už po 70 sekundách. Buchtele poslal zpoza branky podél tyčky kotouč na Petra Kumstáta, který ho těsně před Kašíkem nasměroval za jeho záda. Vedení mohli domácí ještě zvýšit v přesilovce, kterou ale utnulo vyloučení Buchteleho. Zkrácenou početní výhodu Zlína sparťané až na jeden nebezpečnější závar v klidu ubránili a pak se zase vrhli do útoku. V přečíslení tří na dva nabídl Hlinka od mantinelu puk Kumstátovi, který mohl přidat druhou trefu, ale tentokrát tečoval jen do Kašíka.

Po intermezzu v podobě nepřesné dělovky Marušáka přišla další šance Holešovických. Přibyl poslal puk zadovkou na Ivana Rachůnka, jehož backhandová střela z kruhu neměla dostatečnou razanci. Poté se probral i Zlín, Köhler dostal od Balaštíka ideální nabídku, ale nastřelil jen Pöpperleho. Hned z protiútoku přidali Pražané druhý gól. Kašík po střele Klimka neviděl, kde má puk, ten ležel vedle něj u jeho levé tyčky. Nejrychleji se zorientoval Daniel Přibyl a doklepl ho do branky. Na straně soupeře zahrozil znovu Köhler, z protiakce trefil Rolinek tyčku a polovina diváků i hráčů už zvedala ruce nad hlavu, když zůstal puk ležet před brankovou čarou.

17
o tolik bodů už Sparta díky těsné výhře nad Zlínem vede ligu

Hned v úvodu prostřední dvacetiminutovky hráli hosté přesilovou hru, ve které si největší šanci vytvořil kapitán Čajánek, jeho pokus z kruhu Pöpperle vykryl reflexivním zákrokem. Už po skončení početní výhody střílel mladík Fořt a kotouč zůstal na chvíli ležet před zcela odkrytou brankou. První se k němu naštěstí pro Spartu dostal domácí hráč a vyvezl ho do bezpečí. Následně sahali Holešovičtí po třetím zásahu ve své početní výhodě, ve které jim ale nejdříve ujel Leška a pálil těsně nad.

Poté už se sparťané rozestavili v útočném pásmu a svírali bránící čtveřici. Nejprve pálil od modré čáry Kubát, o chvíli později Krejčík a v obou případech domácí hodně aktivně doráželi u Kašíka. Jinak ale druhá třetina na rozdíl od té první moc atraktivních gólových šancí nenabídla. Letargii přerušila zničehonic obrovská šance nahrávajícího Pecha a zakončujícího Kumstáta, který v pozici před brankou podruhé ze tří podobných situací nedostal puk za Kašíka. Dvakrát po sobě ve hře pět na pět ani v přesilovce v závěru třetiny neuspěl kanonýr Ton.

Hned po dvanácti vteřinách třetí části přišla pro dosud jasně lepší sparťany studená sprcha. Nedbale rozehráli, k puku se dostal Ondřej Veselý a střelou švihem z levého kruhu přiblížil svůj tým na rozdíl jediného gólu. To hosty nabudilo a začali být o hodně nebezpečnější než v prvních dvou třetinách. Po chvíli se sparťané probrali a opět začali operovat před Kašíkem, k teči Švrčkova nahození se jen o centimetry nedostal Hlinka. Následně domácí zpevnili obranu a do útočných výpadů se nevydávali tak často, jak mají ve zvyku.

Vzrušení tak přinesly až dvě potyčky před oběma gólmany, na skóre se ale nic neměnilo ani po střele Buchteleho, který vyjel z trestné lavice. Čtyři minuty před koncem se sparťané pokoušeli držet puk co nejvíc u branky soupeře, výtečnou práci v tom odvedl za Kašíkovou klecí Pilař a následně se při protiakci Zlína nechal na své modré zfaulovat a vybojoval přesilovku. Zlín tak sice přišel o dvě minuty, ve kterých se chtěl pokusit o závěrečný tlak, ale minutu a 16 vteřin před koncem třetí části hráli sparťané v šesti. Sparťanská čtveřice však nápor šesti bruslařů při power play zvládla a těsné vítězství ubránila.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Chtěli jsme do utkání dobře vstoupit, což se nám v posledních zápasech nedařilo. Tentokrát jsme po první třetině vedli 2:0, což bylo výborné, bohužel jsme nedokázali přidat třetí branku. Zkomplikovali jsme si situaci, že jsme přihráli na gól hostí. Další komplikace přišla v závěru třetí třetiny, kdy jsme se nechali vyloučit. Jsme rádi za vítězství.

Rostislav Vlach (PSG Zlín): Sparta měl v první polovině utkání určitě navrch, hrála výborně a vytvořila si šance. My jsme byli rádi, že jsme dostali jen dva góly. Postupem času se hra vyrovnala, my jsme měli ve třetí třetině šance, ale bohužel jsme je nevyužili a Sparta zaslouženě vyhrála.