SPA - ZLN 4:1 - Výhra a jistá účast ve čtvrtfinále

59., neděle 6. 3. 2022
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Hudáček – Matuškin, Dvořák, Němeček, Jandus, Moravčík, Jurčina, Pavelka – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Šmerha, Chlapík (A), Tomášek – Buchtele, Horák, Doležal – Strnad, Vitouch, Dvořáček.
Zlín: Huf – Novotný, Riedl, Talafa, Němec (A), Suhrada, Hamrlík – Kubiš (C), Honejsek, Zabusovs – Okál, Hejcman, Köhler – Sedláček (A), Makarenko, Chludil – Luža, Veselý, Fryšara – Čechmánek.
Branky a nahrávky: 15. Tomášek (Chlapík), 23. Chlapík (Forman), 30. Doležal (Horák, M. Jandus), 55. Chlapík – 43. Köhler (Suhrada, Kubiš). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 044. Střely na branku: 37:11. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Filip Chalpík - Daniel Huf.
Účast v nejlepší čtyřce byla před nedělním kláním zcela v našich rukou. Po celou dobu zápasu proti Zlínu dominovali na ledové ploše a kontrolovali průběh utkání. Berany sestřelili čtyřmi góly a vítězstvím 4:1 jsme si zajistili vstupenku čtvrtfinále vyřazovacích bojů.

Po pár dnech se Sparta představila znovu v zápase proti Zlínu, tentokrát na domácím ledě. Berani nastoupili v omlazené sestavě s ohledem na již jistý pád z extraligy, naopak Sparta si vítězstvím mohla zajistit jistou účast ve čtvrtfinále. Všemu zmíněnému od prvních okamžiků odpovídalo rozložení sil na ledě, za první třetinu byl poměr střel jednoznačně vypovídající 15:1 pro Pražany. Náš celek otevřel skóre v 15. minutě, kdy se z přečíslení dva na jednoho prosadil David Tomášek, který dorazil odraženou střelu Chlapíka.

V podobném duchu pokračovala druhá dvacetiminutovka. Více ze hry měli domácí hráči, kteří Hufa odstřelovali, seč mohli. Na druhé straně čekal Hudáček na sebemenší šanci sáhnout si na kotouč. Sparťané ale měli vše ve svých rukách. Ve 23. minutě přesilovou hru zužitkoval Filip Chlapík a ve 30. minutě na něj navázal Zdeněk Doležal, který rozebral jak zlínskou obranu, tak samotného gólmana. I přes další šance jsme čtvrtou branku před přestávkou nevsítili.

Do třetí části jsme vstoupili pomyslnou levou nohou, když postupně na trestnou lavici usedl Forman a Moravčík, Zlín tak dostal šanci zahrát si pět na tři. Toho nakonec dokázal využít Bedřich Köhler, který snížil manko svého celku. Sparta si ale i nadále držela na ledě převahu a zatápěla Hufovi v brankovišti. Tříbrankové vedení nakonec Pražanům vrátil Filip Chlapík, který se tak přiblížil titulu nejproduktivnějšího muže základní části extraligy. I přes oslabení v závěru zápasu již Hudáček neinkasoval a Sparta si zajistila třetí místo v tabulce extraligy, tudíž i účast ve čtvrtfinále play-off.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Zápas byl pro nás velice důležitý i z toho důvodu, abychom si uhráli čtyřku, která nám byla ještě donedávna hodně vzdálená. To se nám povedlo. Náš výkon v utkání nebyl nijak dobrý, ale podobné zápasy se nehrají lehce. Pro nás se jednalo o povinné vítězství. Teď nás čeká ještě jedno utkání, poté máme pauzu a musíme znovu zapracovat na věcech, které nám ve hře vypadly. I když jsme poslední zápasy zvládli vyhrát, s hrou spokojení úplně nejsme. Hodně nás potěšila návštěva, přišlo hodně lidí, za což jim děkujeme. Věříme, že nám přijdou pomoct i v play off."

Luboš Rob (PSG Berani Zlín): "Věděli jsme, že jedeme na led favorita. Sparta hraje o první čtyřku, zápas byl pro nás hlavně o tom, abychom byli důstojným soupeřem, nepředvedli špatný výkon a neobdrželi nějaký debakl. Z tohoto pohledu výsledek 1:4 bereme. První třetinu jsme nehráli úplně špatný hokej, i když jsme nebyli dopředu výrazní. Chtěli jsme spíše hrát ze zabezpečené obrany. Druhá třetina nebyla z naší strany dobrá, Sparta získala velkou převahu a naštěstí vedla jen 3:0. Ve třetí části jsme mohli v přesilovce pět na tři situaci využít ještě více, ale bohužel v tuhle chvíli nemáme tým složený tak, abychom byli schopni hrát delší dobu vyrovnaný zápas. Sparta některé věci už přehrávala a svým způsobem domácí hráli to, co potřebovali."