Sparta deklasovala Znojmo a jde do finále!

SF5, čtvrtek 6. 4. 2006
Znojmo - Sparta ZNO - SPA
Znojmo: Trvaj - Němeček, Bičánek, Jareš, Mojžíš, Nikolov, Šmach, Chvátal - Štefanka, Pucher, Mikulík - Ludvík, Dopita, Erat - Ondřej, Haman, Beroun - Vaškovič, Kraus, Ministr - Smejkal
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Stehlík, Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Vykoukal - Ton, Marek, Kašpařík - Hlinka, Chabada, Sivek - Straka, Netík, Kratěna - Dragoun, Langhammer, Růžička
Branky a nahrávky: 22. Dopita (Erat) - 12. Ton (Kašpařík, Pilař), 16. J. Hlinka (O. Kratěna), 31. Sivek (J. Straka), 34. Ton (Chabada), 47. Marek (J. Straka), 53. J. Hlinka (Marek). Rozhodčí: Minář, Homola - Kostka, Šátava. Vyloučení: 7:7, navíc Pilař (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4290. Střely na branku: 32:26. Konečný stav série: 1:4.
Nic náhodě nenechala rozjetá Sparta na ledě Orlů ze Znojma, kde jistě dokráčela k výhře 6:1 a celkově vítězí v semifinálové sérii 4:1! Prahu čeká velký hokejový svátek, o mistrovský titul se poprvé v historii utká Sparta se Slavií! A holešovičtí mají svému městskému sokovi co vracet. Finálová série začíná již tuto neděli v pražské Sazka Aréně.

První třetinu zahájili oba týmy aktivně, ale zároveň opatrně, kdy ani jeden nechtěl udělat sebemenší chybičku, která by mohla rozhodnout celý zápas. Avšak jako tradičně první branku vsítili Sparťané. Ve 12. minutě se po nenápadné akci dostal k puku Ton a přes padajícího obránce trefil přesně mezi Trvajovy betony. I když Znojemští inkasovali, přidali na aktivitě a málem se dočkali vyrovnání. Po pár sekundách se v obrovské šanci ocitl Mikulík, ale trefil jen tyč. Vzápětí dokonce Orli dopravili puk do branky, avšak hlavní rozhodčí Minář po konzultaci s videorozhodčím gól neuznal. Znojmo se snažilo nadále útočit, ale jejich snahu zastavil další inkasovaný gól. Po hrubé chybě Štefanky se k puku dostal Hlinka a trefil přesně do horního rohu Trvajovy branky. Domácí však i nadále útočili. Dopita našel od mantinelu naprosto volného Ludvíka, ten ale ve stoprocentní šanci přestřelil. Při další šanci po kombinaci celého útoku střílel od modré Mojžíš, ale puk opět zazvonil jen o brankovou konstrukci. První třetina tak skočila dvoubrankovým vedením pražského týmu.

Do druhého dějství nastoupili Orli s odhodláním, dát co nejrychleji kontaktní gól a jejich cíl přinesl hned v úvodu ovace. Ve 22. minutě Erat zatáhl po levém křídle puk, poslal jej před branku, kde připravený Dopita nezaváhal. Domácí radost však neměla dlouhého trvání. V polovině utkání Straka zavezl puk do brankoviště, po závaru před Trvajem se nejlépe zorientoval Sivek a zvýšil opět na rozdíl dvou branek. Vzápětí se Orlům naskytla příležitost hrát 2 minuty dvojnásobnou přesilovku, ale během ní se dostali jen do jediné vážnější příležitosti. Dopita poslal do jasné šance Mikulíka, ten ale netrefil branku. Naopak Sparta v jejím závěru dokázala zásluhou Tona zvýšit už na 4:1. To už domácí brankář Trvaj psychicky nevydržel a nechal se vystřídat Suchanem. Holešovický tým si i přes pětiminutové vyloučení Pilaře, který krvavě narazil Berouna na hrazení, vedení do konce druhého dějství pohlídal a Orli do žádné vážnější šance nepustil.

Poslední dějství už bylo dohráváno pouze z povinnosti. Orli už nehýřili aktivitou jak na začátku a spíš už jen bránili výsledek. Zato Sparta dokázala ještě přidat dvě branky. Zasloužil se o to nejprve ve 47. minutě Marek, který v přesilovce nadvakrát překonal Suchana a v 53. minutě přidal šestý gól Sparty Hlinka. Od té chvíle už pohledy Orlů směřovaly mezi střídačky, kde byl připraven pohár a bronzové medaile za třetí místo v letošním ročníku Tipsport extraligy. Celá Hostan aréna posledních deset minut zápasu aplaudovala, proběhlo několik vln a až do konce utkání se ozývalo hlavně „Hoši děkujem“. Obdobně děkovali svým miláčkům i fanoušci Sparty, kteří se mohou těšit na městské derby ve finále extraligy, kde si to Sparta rozdá o titul se Slavií.

Miloslav Hořava (Znojmo): Sparta nám během série dala lekci z produktivity. Má prostě zkušenější a lepší hráče. My jsme do toho dali hodně srdce a bojovnosti, ale to, jak se zdá, na finále nestačí. Absolutně to dnes nebyla věc kondice. Sparťanský gólman Petr Bříza byl famózní. Naše mužstvo zvládlo celou sezonu výborně a třetí místo doceníme až někdy za půl roku, nebo za rok. Teď jsem hodně zklamaný, protože v mužstvu byla taková euforie, že jsme ve finále věřili.

Marian Jelínek (Sparta): Jeli jsme do Znojma s tím, že máme tři utkání na to, abychom jednou vyhráli. Povedlo se nám to už dneska. Tyto zápasy už nejsou o tom, abychom se překvapili nějakou taktickou variantou. Je to hodně o štěstí, srdíčku, vůli a také o kondici. Myslím si, že to byl hlavní faktor, který dneska rozhodl, protože soupeř hraje celou sezonu na tři pětky. Na začátku vsadil na jednu kartu, chtěl nás překvapit a jít do vedení. Naštěstí pro nás se mu to nepodařilo a těžko se mu pak honil náskok, který jsme měli. Jsme velice rádi, že jsme ve finále a teď nás čeká poslední krok.