Sparta rozhodla o výhře nad Orly ve druhé třetině

2., úterý 26. 10. 2004
Znojmo - Sparta ZNO - SPA
Znojmo: Vokoun - Benák, Bičánek, K. Rachůnek, Křetínský, Mojžíš, Šmach - P. Pucher, Vorel, Uram - Pardavý, Kucharčík, Barus - Eliáš, Ludvík, R. Erat - Ondřej, Haman, Plášek. Trenéři: Kastner a Dočekal.
Sparta: Bříza - Dobroň, J. Řezníček, L. Procházka, Schnábel, Pilař, Jan Hanzlík, navíc od 21. min. Richter - Ton, Netík, Chabada - Kašpařík, Broš, Sivek - D. Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Olesz, Šindler, Dragoun. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 59. R. Erat (Eliáš, Ludvík) - 25. Hlaváč (D. Výborný), 33. P. Nedvěd (Hlaváč, D. Výborný), 40. L. Procházka (Broš, Kašpařík), 59. Netík (Ton, Chabada). Rozhodčí: Bolina - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 4625. Třetiny: 0:0, 0:3, 1:1.
V dohrávaném 2. kole Tipsport extraligy porazila Sparta Znojemské Orly 4:1.. O zisku tří bodů rozhodli Sparťané ve druhé třetině góly Hlaváče, Nedvěda a Procházky. V závěrečné dvouminutovce skóre kosmeticky upravil Netík, za Znojmo odpověděl Erat.

Dohrávané druhé kolo Tipsport extraligy mezi Znojemskými orly a pražskou Spartou přineslo zajímavý hokej. Jako noc a den se lišila poslední dvě domácí utkání Orlů. Znojmo tentokrát předvedlo velmi dobrý výkon a po celou dobu bojovalo. Sparta prokazovala své kvality, které jí právem staví do čela extraligové tabulky.

Bezbranková první třetina nebyla vůbec nudná. Oba týmy mnohokrát ohrožovaly soupeřovu branku, ale brankáři Vokoun a Bříza vždy s přehledem jistili puky, které na ně mířily. Orlům se nabídla dvakrát početní výhoda, kterou využít nedokázali, i když hostující tým pevně svírali před jejich svatyní. V ohni střel se ocitl Bříza zejména ke konci první části hry, ale žádná ze střel za jeho záda nedoputovala.

Rozhodujícím se nakonec ukázalo prostřední dějství, ve kterém Sparťané třikrát pokořili orlí bránu. Po necelých pěti minutách ujížděl po pravém křídle osamocený Hlaváč na Vokouna. Vystřelil nad lapačku znojemského gólmana a puk se odrazil od tyčky za jeho záda. Orlům se chvíli na to naskytla další přesilová hra, ale kolotoč, jenž spustili před sparťanskou brankou jim kýženou trefu také nepřinesl. Zato Sparta svou jedinou početní výhodu využít dokázala. Znojemskou obranu si ukázkově rozebralo útočné trio Výborný, Hlaváč a Nedvěd. Výborný s Hlaváčem na sebe navázali všechny znojemské hráče a Nedvěd nikým nekrytý bez problémů skóroval.

Sparta ale mohla vbrzku svůj dvoubrankový náskok ztratit po individuální Ludvíkově akci. Znojemský útočník si vzal puk ve vlastní třetině, svoji buldočí silou přešel přes čtyři hráče, kteří mu po celou cestu k Břízovi viseli na zádech. Protlačil se až před branku a ideální střelou nad padajícího sparťanského gólmana trefil pouze tyč. Osm vteřin před koncem druhé části se Spartě podařilo využít chyby Znojemských a v průniku tři na dva si dvakrát mezi sebou prohodili puk Broš s Kašpaříkem, zpětnou přihrávkou ideálně vybídli Procházku ke střele a ten dělovkou vymetl pravý horní roh znojemské branky.

Domácí tým se nehodlal smířit s nepříznivým skórem a i v poslední části hry bojoval s nasazením. Sparta i ve Znojmě ukázala, že je silným týmem a dokázala si pozorně pohlídat znojemské brejky, účinně napadala znojemskou rozehrávku a byla v této fázi utkání aktivnějším týmem. Těsně před koncem utkání opět v přečíslení tři na dva Netík skóroval po spolupráci s Chabadou a Tonem. Vzápětí nato zaznamenal čestný úspěch i domácí tým, když po závaru před Břízou dobře trefil Erat bekendem puk pod víko.

Milan Kastner (Znojmo): Odehráli jsme velmi dobré utkání. Škoda, že jsme v první třetině neproměnili šance, které mohly rozhodnout o dalším průběhu zápasu. Druhá třetina už z naší strany nebyla tak koncentrovaná a Sparta toho dokázala okamžitě využít vstřelením dvou gólů. Myslím si, že měla i trochu více štěstí, protože sebemenší šanci využila, a to se nám nepodařilo. Rozhodující moment zápasu byl za stavu 0:2, když jsme místo gólu nastřelili tyčku a hned v zápětí jsme dostali třetí gól. A mužstvo, jako je Sparta, nenechá takový výsledek otočit. Chtěl bych taky klukům poděkovat za předvedený výkon. Hráli bojovně a věřím, že se k nám to štěstí, když budeme takhle bojovat, obrátí čelem

Leo Gudas (Sparta): Přijeli jsme sem s vědomím toho, jakou má Znojmo sílu, a to hlavně v útoku. Celou první třetinu se nám dařilo celé jejich mužstvo pohlídat a znemožnili jsme tak využít jejich největší zbraně. Ve druhé třetině jsme začali trochu vládnout na hřišti a projevilo se to i gólově. Začali jsme pak hrát naši hru. Můžu mužstvu jen poděkovat za výkon.