11. 4. 2024 | Alžběta Žižková

TRI - SPA 2:1P - Rozhodne se v Praze

6. semifinále, čtvrtek 11. 4. 2024
HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha TRI - SPA
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Mar. Adámek, Šenkeřík, Polášek – Hrehorčák, Čacho, Nestrašil – L. Hudáček, Cienciala, Daňo – M. Růžička (A), Helewka, Voženílek – Dravecký (A), Vrána (C), M. Roman.
HC Sparta Praha: J. Kovář – Mozík, Kempný (A), Mikliš, Krejčík, Irving, Němeček, Moravčík – Forman (A), Sobotka (C), Buchtele – Chlapík, Horák, D. Vitouch – Harper, Lajunen, Konečný – P. Kousal, O. Najman, Hrabík.
Branky a nahrávky: 60. Voženílek (Cienciala, Nestrašil), 70. Cienciala (Mar. Adámek, L. Hudáček) – 41. O. Najman (P. Kousal). Rozhodčí: Jeřábek, Květoň – Špůr, Zíka. Vyloučení: 1:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Daniel Voženílek - Vladimír Sobotka. Stav série: 3:3.
I takové emoce hokej přináší. V šestém semifinále na ledě Třince jsme byli po většinu utkání lepším týmem a gólem Ondřeje Najmana nakročili za vítězstvím. Od postupu do finále nás však dělily dvě desetiny sekundy, ve kterých šťastným zásahem vyrovnal Daniel Voženílek. Ačkoliv jsme byli v prodloužení aktivnějším týmem, teč Davida Ciencialy vrátila sérii k rozhodujícímu sobotnímu duelu v Praze.

Komentář

Start šestého semifinále byl opatrný z obou stran. První útočnou akcí se prezentovali Oceláři, konkrétně Voženílek, na nějž navázal ještě Helewka, kotouč ale nakonec po dobrém bloku Irvinga skončil v rohu. Zasahovat musel Kovář poprvé po rychlém návratu domácích zpět do pásma proti střele Ciencialy. Naše první větší příležitost přišla přišla po dobré Sobotkově práci v útočném pásmu. K našemu kapitánovi se puk ještě vrátil po Kempného střele od modré, Sobotka ale nedokázal z hrany brankoviště přehodit Kacetlův beton. Následovaly další dvě akce domácích, a poté dvě štiplavé rány Irvinga, brankáři na obou stranách ale drželi bezbrankový stav.

Hra se následně na chvíli uklidnila a další festival větších šancí přišel až ve druhé polovině první dvacetiminutovky. Jako první jsme zahrozili my, konkrétně od modré nahazoval Chlapík. Kacetl nic neviděl, tečovaný kotouč ale nakonec skončil těsně nad horní tyčkou. V brejku, který následoval sparťanskou příležitost, vyslal na Kováře skrytou střelu Nestrašil, sparťanský gólman ale na poslední chvíli stihl kotouč vytečovat lapačkou mimo tři tyče.

Do první přestávky si každý z týmů zapsal ještě jednu velkou šanci. První na řadě byli opět sparťané, když dostal kotouč před brankou volný Kousal, bekhendem ale Kacetlovu branku přestřelil. Na druhé straně měl pak Kovář co dělat, aby se stihl natáhnout proti prudké střele Draveckého. To se ovšem povedlo, a tak se do kabin šlo za bezbrankového stavu.


Druhou třetinu po nepřesné rozehrávce Třince otevřel Forman, první střelu ale pokryl obránce Smith, tu druhou zastavil Kacetl. Na začátku druhé periody jsme byli aktivnější, což potvrdili další příležitostí Moravčík s Buchtelem, druhý jmenovaný ale nedokázal po odrazu od zadního hrazení procpat puk za Kacetla. Další pokus vyslal na Kacetla po průniku po levé straně Horák, jeho bekhend ale těsně minul pravý horní roh třinecké branky. Další bekhendová střela letěla na branku po hbitém zpracování Vitoucha, puk ale těsně před Kacetlem přizvedl do ochranné sítě Adámek.

První třinecká příležitost Třince přišla až ve druhé polovině druhé třetiny. Voženílek předával na levé straně Vránovi, kterému se podařilo sjet si až mezi kruhy, odtud ale kapitán domácích z výborné pozice vypálil jen vedle Kovářovy branky. Aktivita ve druhé části ale byla jasně vidět na naší straně. Oceláře jsme mačkali v útočném pásmu. Na Kacetla pálili Buchtele nebo Forman, v obou případech byl ale úspěšnější Kacetl. Na třineckého brankáře si vzápětí nepřišel ani na brankovišti důrazný Horák. V ojedinělém brejku pak Kovářovu lapačku provětral Daňo.

V posledních minutách druhé periody se ale obraz hry obrátil. Aktivitu převzali Oceláři, Marinčinovo nahození tečoval Vrána, a následně pálil ze slotu ještě Nestrašil, Kovář ale úspěšně zasáhl. Velký kiks ale předvedl Kovář v poslední minutě prostředního dějství, když při rozehrávce zadovkou našel přímo hokejku Hrehorčáka, jenž se pokusil zamést kotouč do branky, Kovář ale rychlým přesunem naštěstí pro nás zabránil nejhoršímu. Také po druhé třetině tak platil bezbrankový stav.


Třetí třetina pro nás nemohla začít lépe! Po vyhraném buly v útočném pásmu přišla třinecká chyba, po které našel přihrávkou na střed Kousal Ondřeje Najmana, kterému se podařilo střelou zápěstím vymést levý horní roh Kacetlovy branky. Tíha okamžiku na Třinec trochu padla, vzápětí už ale Oceláři mířili své pokusy na Kováře. Střelami se prezentovali Marinčin a Smith, leč neúspěšně. Následně nepřešel přechod Helewkovi s Nestrašilem.

Adámek poté zkoušel do útočného pásma vyslat Hrehorčáka, jeho únik ale skončil už na modré čáře, jelikož nedokázal zpracovat kotouč. Až ke střele se naopak dokázal dostat Hudáček, z velkého úhlu ale nezamířil přesně. Po delší době se do pásma podívali také sparťané a v našem táboře mohlo být ještě veseleji, Chlapík ale střelou z vrcholku kruhu trefil tyčku a Horák už se nestihl dostat k dorážce. Vzápětí Forman dobrým pohybem vybojoval první přesilovku, ve které jsme ostřelovali Kacetlovu branku. Nejnadějnější pokus přišel z hole Hrabíka, ten ale napálil znovu jen brankovou konstrukci.

Další velkou příležitost měli v přečíslení Sobotka s Formanem, střelu na sebe vzal druhý jmenovaný a mířil k pravé tyčce, branku ale těsně minul. Poté, co na útočné odré zlomil hokejku Roman, to vypadalo na samostatný únik Kousala, tomu se ale v útočném pásmu nepodařilo přejít tři třinecké bránící hráče. V závěrečných minutách přišel očekávaný třinecký nápor. Oceláři se po oddechovém času minutu a půl před koncem rozhodli odvolat brankáře. Ocelářskou power play se nám dařilo dlouho obětavě a srdnatě bránit, v poslední vteřině třetí třetiny si ale Kovář nepohlídal prostor u bližší tyčky a Daniel Voženílek poslal zápas do prodloužení.


Byť by si někdo mohl myslet, že na koni budou po vyrovnání spíše Oceláři, byli jsme to my, kdo vstoupil do prodloužení aktivněji. Od modré pálili obránci Krejčík a po něm i Kempný, oba puky si ale Kacetl pokryl. Stejným výsledkem skončila i následná střela Sobotky. Nadvakrát to v pokračujícím tlaku zkoušel také Vitouch, pálil ale opět jen do Kacetla. Na druhé straně Voženílkovu skrytou střelu Kovář vytěsnil zpět do hry.

Hra se poté vyrovnala a uklidnila. Z ničeho nic pak ale přišel rozhodující úder, bohužel pro nás, z třinecké strany. Nahození Adámka dokázal před Kovářem tečovat do branky David Cienciala, čímž poslal sérii do rozhodujícího sedmého zápasu.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Série, ve které je možné všechno. Hraje se šedesát minut a jsme pověstní tím, že budeme rvát a bojovat do konce. Taky se těšíme do Prahy a uděláme všechno pro to, abychom tam byli úspěšní."

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Bylo to oboustranně krásné, rychlé utkání. Oba mančafty hrály velmi dobře. Vezmeme si pozitivní věci ze zápasu a jdeme dál. Gratuluju Třinci k vítězství, ke třetímu bodu. Za dny se uvidíme znovu a naposled."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu