23. 3. 2023 | Jakub Houžvička

TRI - SPA 2:4 - V sérii zpět ve vedení!

Čtvrtfinále 3, čtvrtek 23. 3. 2023
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kaňák, Jeřábek, Adámek, Doudera – Růžička (A), Marcinko, Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký (A), Vrána (C), Chmielewski – Kurovský, Roman, Buček – Hrňa.
Sparta: Kovář – Polášek (A), Kempný, Warg, Němeček, Krejčík, Moravčík, Jandus – Buchtele, D. Vitouch, Kousal – E. Thorell, Horák, Tomášek – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Kaše, G. Thorell, Vauhkonen.
Branky a nahrávky: 20. Adámek (Chmielewski, Dravecký), 23. Marcinko (Růžička, Daňo) - 10. Horák, 23. Sobotka (Moravčík, Řepík), 36. Kempný (Sobotka, Kaše), 60. Tomášek. Rozhodčí: Hribik, Pilný – Rampír, Axman. Vyloučení: 1:0, navíc Forman (SPA) 5 minut + OK, Buchtele (SPA) a Adámek (TRI) 5 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Martin Růžička - Michal Kempný. Stav série: 1:2.
V rámci třetího utkání čtvrtfinále porážíme Třinec na jeho ledě v poměru 4:2 a v sérii se tak ujímáme vedení 2:1! V utkání plném zvratů jsme skvěle dokázali ubránit pětiminutový trest, bodovou produkcí řídil ofenzivu Vladimír Sobotka, tradiční oporou byl brankář Jakub Kovář, který si připsal hned několik důležitých zákroků. O třetí bod zabojujeme již v pátek, Oceláře vyzveme opět na jejich ledě od 19:00.

Komentář

V první závažnější šanci z prostoru mezi kruhy střílel Daňo, Kovář jedovatý pokus vyrazil až špičkou pravého betonu. Po nešetrném zákroku hokejkou na Adámka dostal nejvyšší možný trest v podobě pěti minut plus do konce utkání Miroslav Forman, Spartu tak čekala dlouhá pasáž hry ve čtyřech. Ta ovšem pro náš tým začala tím nejlepším možným způsobem, na modré čáře si kotouč pro sebe ukradl Roman Horák a v rámci samostatného úniku překonal Kacetla bekhendovým blafákem.

Pro sparťany mohlo být dokonce ještě lépe, v situaci dva na jednoho se zjevili Erik Thorell s Buchtelem a druhý jmenovaný jen těsně v zakončení netrefil kotouč. Další příležitost se naskytla, když Vitouch nalezl průnikovou přihrávkou před brankou osamoceného Kousala, ten však při časovém minimu na zakončení dokázal trefit pouze prostředek branky. Úplný závěr třetiny přinesl smolné domácí vyrovnání, nahození Mariana Adámka skončilo po četných odrazech za Kovářovými zády.


V úvodu druhého dějství mohl po nahození Smithe dokonat obrat několikrát dorážející Kurovský, prostor u tyčky si ale Kovář zvládl pohlídat. Následně tak naopak trestali sparťané, Smith zlomil svou hokejku a toho využil Řepík, na levém křídle nejprve nalezl Moravčíka, jenž následně připravil gól před brankou připravenému Vladimíru Sobotkovi. Neuplynulo ani dvacet vteřin hracího času a bylo opět vyrovnáno, zpoza branky nalezl Růžička před sparťanskou svatyní najíždějícího Tomáše Marcinka, který neomylně zavěsil do levého horního rohu branky.

Po Němečkově ztrátě se v zajímavé pozici v prostoru levého kruhu ocitl a také vypálil Vrána, Kovářova vyrážečka byla včas na svém místě. Do stoprocentní šanci se po Kaňákově přihrávce dostal Bučko, svou střelou však orazítkoval pouze spojnici. Velkou možnost ke skórování měl rovněž na druhé straně Kousal, po předložení kotouče od Vitoucha před odkrytou branku domácích se ovšem zorientovali dříve třinečtí obránci a svůj tým společně s Kacetlem podrželi. Po Hudáčkově ztrátě kotouče se sparťané objevili v situaci tři na dva, tu svižnou střelou po nabití od Tomáška zakončil Krejčík, Kacetl byl připraven a pohotově vyrazil.

Počkat si tak sparťané museli až na následující hru v šesti při signalizované výhodě, svého soupeře zcela zavřeli do jeho obranného pásma a Michal Kempný od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě. Sparťanský zvýšený tlak pokračoval i nadále, po objetí branky zakončoval opět Kempný, jeho střela prosvištěla těsně kolem pravé tyčky Kacetlovy branky. Hned nadvakrát třineckého brankáře prověřil z bezprostřední blízkosti Erik Thorell, jen díky jeho totálnímu nasazení při zákrocích přežili Oceláři bez úhony.


Start třetí třetiny se z důvodu četných rýh v ledu odložil o přibližných čtyřicet minut. Touto pauzou rozhozené oba týmy tak rozproudil až prudkou ranou z prostoru mezikruží Řepík, nachystaný Kacetl kotouč vyrazil pravým betonem. Ještě větší šance přišla posléze pro domácí, Růžička využil Poláškovy chyby v rozehrávce a v situaci dva proti brankáři předal kotouč Daňovi, ten ovšem promáchnul a celou akci tak zazdil. Role obou mužstev se opět vyměnily, když od modré čáry vypálil Němeček, po Buchteleho teči kotouč jen těsně minul branku zcela dezorientovaného Kacetla.

Takřka tutovou příležitost na vyrovnání měl Marcinko, když se po přihrávce Daňa zjevil sám před odkrytou soupeřovou brankou, zakončení mu však vůbec nesedlo a Kovář tak díky rychlému přesunu dokázal včas zasáhnout. Stejná situace se po souhře Daňa s Marcinkem opakovala ještě jednou, tentokrát druhý jmenovaný na kotouč v takřka ideální pozici nedosáhl a ten tak prosvištěl až k bočnímu mantinelu. Definitivně mohl rozhodnout ve prospěch Sparty Buchtele, jeho bekhendový pokus z bezprostřední blízkosti jen těsně minul domácí klec.

O chvíli později zase nenápadná střela Kempného od modré čáry skončila ke štěstí Třineckých pouze na pravé tyčce. K vyrovnání Třineckým nepomohla ani hra v šesti bez brankáře, čtvrtý gól naopak v úplném závěru přidal do prázdné branky David Tomášek a definitivně korunoval naši výhru, která nás posílá do vedení v sérii.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Dvě třetiny Sparta lépe bruslila, byla silnější, vyhrávala osobní souboje. My jsme ukázali svou sílu až ve třetí třetině a hráli jsme hokej, který bychom chtěli hrát. Měli jsme v ní poměrně dost vyložených šancí, bohužel jsme je neproměnili, a proto je výsledek, jaký je. Měli jsme i dlouhou přesilovku, v níž jsme mohli nejen srovnat, ale třeba jít i do vedení. Bohužel jsme přesilovou hru, která nás vždy zdobila, nevyužili. V konečném důsledku to byl vyrovnaný zápas se špatným koncem pro nás."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Budu říkat to, co v Praze. Dva vynikající týmy, skvělý zápas a tentokrát s dobrým koncem pro nás. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli. Byl to náš nejlepší výkon v sérii."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu