VIT - SPA 2:0 - Spartě zakázal bodovat Prusek

45., pátek 25. 1. 2008
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Prusek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Gulaši, Ovčačík, J. Mrázek, Heš, Trnka - Jánoš, Burger, P. Hubáček - Ujčík, Šimíček, Krenželok - Klimek, R. Hruška, Köhler - Svačina, Vala, Tomášek.
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal (27. Protivný), Cuník, Černošek, Jan Hanzlík - P. Ton, Sivek, Netík - Mrňa (32. Zelenka), P. Nedvěd, Melichárek - Vaic, Langhammer, Dragoun - Hromas, Švagrovský, Podlešák.
Branky a nahrávky: 17. Hruška (Köhler), 29. Burger (Barinka). Rozhodčí: Šindler - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6893.
Brankář Vítkovic Martin prusek má největší podíl na tom, že Sparta odjíždí z Ostravy nejen bez bodu, ale rovněž bez vstřelené branky. Domácí si v utkání vydřeli hubený náskok, který dokázali díky svému brankáři uhlídat a v napínavém střetnutí zvítězit. Po brankových a bodových hodech tedy na Pražany v pátek čekal překvapivě půst.

Ve Vítkovicích začaly oba celky vlažně, soupeře oťukávaly a do přehnané ofenzívy se nikdo nepouštěl. Šance se tak rodily výhradně v přesilových hrách. Nejprve se tečí prezentoval domácí Burger, Duba byl ale na místě. Pražané vzápětí rovněž rozehráli přesilovou hru. V té si dobrou střeleckou pozici vymyslel Langhammer, ale podobně jako o pár chvil později Ton, nedokázal Pruska obelstít. Ubráněné oslabení domácí povzbudilo, do útoku se vrhli hned ve dvou, jenže Duba si proti Klimkovi včas vyjel a znemožnil mu vystřelit. Krátce po polovině třetiny měli Vítkovice možnost téměř minutové dvojnásobné přesilovky, klíč na překonání trojice Pražanů ale nenalezli. Sparta odpovídala háčky Dragouna, ten se prosmýkl až před Pruska ale namísto zakončení odklouzal na trestnou lavici. Posléze byl vyloučen ještě Jurečka a při hře čtyři na čtyři Ostrava udeřila. V 17. minutě selhala obrana, když neuhlídala Hrušku, jenž tísněn před Dubou pohodlně tečoval puk do sítě. Vítkovicím narostla křídla, další vyloženou šanci zmařil Burger.

Druhou část hosté začali v početní výhodě, na dostřel Pruskovy brány se nedostali. Gólman domácí podržel i po šanci Dragouna, kterou mohl v vyrovnání zužitkovat z dorážky ještě Vaic. Na druhé straně si stejně dobře vedl Duba, jeho lapačka včas vylétla při švihu Burgera. Více ze hry ale měli Pražané, kteří se více tlačili před Pruska a neustále jej zaměstnávali. Touha vstřelit branku byla znát v každém útočném výpadu, rozvlnit síť se ale nedařilo postupně Tonovi, Nedvědovi ani Černoškovi. Ve 29. minutě Sparta znovu hrála oslabení a Vítkovice chladnokrevně trestaly. Barinka křižně viděl u vzdálenější tyče volného Burgera, který se do prázdné branky nemýlil. Ani druhý gól domácích neovlivnil snahu hostů. Za zmínku stojí zejména přečíslení Melichárka se Zelenkou, jenž v zakončení přestřelil. Tváří v tvář Pruskovi se nedařilo ani Netíkovi. Vítkovicím patřila poslední minuta, kdy Pražany pořádně zmáčkli. Duba se po střele Valy už ohlížel, puk však skončil mimo tyče.

V úvodu třetího dějství podnikala Sparta na klec Vítkovic rychlé nájezdy, obrana v čele s Pruskem ale nadále odolávala. Domácí často jen vyhazovali puky na zakázané uvolnění. Provětrat Dubu se Ostravanům podařilo až střelou Burgera a vzápětí také Krenželoka, o významné pokusy však nešlo. V přesilovce hostí nebezpečně zamířil Vykoukal a Nedvěd. Obrovskou šanci v další početní výhodě zahodil Ton, když netrefil Pruskem vyražený puk do skulinky u tyče. S postupem času Sparta přidávala na obrátkách, Vítkovice čelily tlaku, ale ledově klidný Prusek odolával nadále. Vydržel až do konce. Vychytal i stoprocentní šanci Nedvěda, na druhé straně v totožné šanci proti Krenželokovi vynikl také Duba. Jeho zákrok už nic neřešil, Vítkovice vydřely nad mistrem důležité vítězství.

Petr Bolek (Vítkovice): "Sparta prokázala, že má svou kvalitu. Z naší strany to dneska bylo spíš vydřené vítězství. Ale i to se počítá. Hráli jsme dobře v obranném pásmu. Musíme pochválit výkon celého mužstva a především brankáře Martina Pruska."

Marian Jelínek (Sparta): "My jsme hráli hokej, ale soupeř střílel góly. Herně jsme určitě nezklamali, do konce se snažili ohrožovat Pruska, ale bez gólu se vyhrát nedá."