VIT - SPA 2:1 - Sérii výher utnuly Vítkovice

27., úterý 24. 11. 2009, přímý přenos na ČT4
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Štěpánek – Rehák, Jurečka, Trnka, Stehlík, Sičák, Voráček – Klimek, Burger, Hubáček – Treille, Štefanka, Strapáč – Ujčík, Vrána, Svačina – Roman, Kucsera, Šedivý. Trenér Alois Hadamczik.
Sparta: Přikryl – Vykoukal, Černošek, Macholda, Hanzlík, Vydarený, Gulaši – Kratěna, Broš, Langhammer – Ton, Výborný, Ručinský – Hrdel, Koreis, Hromas (48. Kafka). Trenéři: David Volek a Miloš Holaň.
Branky a nahrávky: 3. Ujčík (Vrána), 44. Hubáček (Stehlík) - 33. Ton (Koreis, Vykoukal). Rozhodčí: Pešina, Svoboda - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 6675.
Vítkovice - Velká série vítězství Sparty skončila ve 27. kole O2 extraligy na ledě lídra tabulky. V bojovném duelu byli o jeden gól úspěšnější Vítkovičtí, kteří měli problém zejména s překonáním Petra Přikryla. Za Spartu vyrovnával Petr Ton, ale utkání rozhodl krásnou brankou domácí Petr Hubáček, a tak Pražané odjeli s prázdnou.

Oba týmy nastoupily s jinými brankáři oproti minulým zápasům. Vítkovickou svatyni hájil uzdravený Jakub Štěpánek, v bráně Sparty naopak nahradil zraněného Cháberu Petr Přikryl.

Utkání začalo ve vysokém tempu. V prvním útoku zahrozil domácí Burger a na druhé straně nabruslil do šance Ručinský, kterého vychytal Štěpánek. Pak však byli sparťané pět minut jako na kolotoči. Viktor Ujčík vybruslil až před Přikryla, ten jeho šanci ještě zlikvidoval, jenže vyražený kotouč poslal ten samý hráč pohotově z otočky pomocí teče jednoho ze sparťanů za Přikryla – 1:0.

Zmražení hosté se soustředili na obranu, přesto zapomněli na volného Hubáčka, kterého vychytal brankář hostí. Hra se poté uklidnila a v polovině první třetiny pálil tvrdě sparťan Vykoukal, ovšem Štěpánek byl pozorný. I Spartu podržel do konce prvního dějství Petr Přikryl, když si pozorně počínal proti šancím Klimka a Stehlíka.

V úvodu druhé třetiny zaměstnal Petra Přikryla zejména Jiří Burger, který nejprve nepřekonal ležícího brankáře Sparty a poté v početní výhodě otřel puk o tyč. Sparta zahájila svůj tlak ve 28. minutě, kdy volný Gulaši pálil z mezikruží nad vítkovickou bránu. Pražané v polovině utkání nepustili Vítkovice z pásma a pomohla jim i přesilová hra, ve které zachránil Vítkovice od pohromy Štěpánek, na něhož nevyzrál Ručinský. Jen co početní výhoda Sparty skončila, najel do třetiny Koreis, vystřelil a puk odražený od tyče poslal do odkryté brány Petr Ton – 1:1.

Sparta po vyrovnání opět zvolnila tempo. Toho chtěl využít Hubáček po vybídnutí Burgerem, ovšem na Přikryla si nepřišel. Ve 37. minutě převedli domácí krásnou přesilovkovou kombinaci, na jejímž konci stál Svačina, ale Přikryl se skvěle přesunul a puk lapil.

Na úvod třetího dějství se stal horkým kandidátem na zlatou helmu vítkovický Petr Hubáček, který prokličkoval celé hřiště a vymetl šibenici Přikrylovy brány – 2:1. Po brance jako by byl na ledě jeden tým. Spartě docházely síly a Vítkovice dobývaly Přikryla. Klimek ze strany orazítkoval sparťanskou tyč. Ve 48. minutě odstoupil z utkání hostující Hromas, který utržil tvrdou ránu pukem do zad. Za dvě minuty se opět vytáhl Přikryl, jenž v leže vychytal dorážku Strapáče. Ani aktivní Hubáček nepojistil vedení domácích, a tak se Sparta odhodlala pohnout s výsledkem. V 52. minutě předložil perfektní pas Ručinský Tonovi, ten netrefil odkrytou část Štěpánkovy „klece“.

Vyrovnání měl na hokejce v početní převaze Petr Macholda, ale jeho tečovaná střela skončila na tyči. Tři minuty před koncem fauloval Ručinský a z následné přesilovky mohl skórovat Svačina po přihrávce zpoza brány, jenže beton Přikryla byl proti. Závěrečná power-play Sparty už k vyrovnání nevedla, a tak David Volek a Miloš Holaň poprvé na sparťanské lavičce padli.

Alois Hadamczik (Vítkovice): "Měli jsme hodně starostí se sestavou, vypadli nám Malík, Krenželok i Kvapil. Mužstvo se i tak vzepjalo k dobrému výkonu, s dobrým pohybem, dobrou přihrávkou. Mohli jsme po druhé třetině vést o dva o tři góly, ale hostující brankář Přikryl dnes chytal výborně. Nakonec jsme rádi, že jsme uhráli výhru 2:1, protože jít do poslední třetiny za vyrovnaného stavu je vždycky riskantní."

David Volek (Sparta): "Udělali jsme o jednu chybu více a to nás stálo body. Prvnímu gólu předcházelo naše nedorozumění v obranném pásmu, při druhém zase jsme chybovali ve středním pásmu. Z naší strany v tom byly i neproměněné šance, navíc čtyři minuty před koncem faul v útočném pásmu, který nám odebral možnost nějakého většího tlaku. Soupeř hrál velice takticky a organizovaně celý zápas."