VIT - SPA 2:1sn - Sparta v Ostravě vytěžila bod

1., středa 9. 9. 2009
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka - Hubáček, Burger, Roman (41. Szturc) - Svačina, R. Hruška, Ujčík - Krenželok, Štefanka, Treille - Kvapil, Strapáč, Varaďa.
Sparta: Chábera - Vykoukal, Černošek, Macholda, Gulaši, Mrázek, Jan Hanzlík, S. Hudec - Ručinský, D. Výborný, J. Hlinka - Hromas, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Podlešák, Hrdel, Koreis.
Branky a nahrávky: 52. Burger (Hubáček, Varaďa), rozhodující nájezd Burger - 45. Netík (Ton). Rozhodčí: Hradil, Husička - Čech, Poruba . Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 052.
V prvním kole nového extraligového ročníku vytěžili sparťané v Ostravě pouze bod. Dlouho v utkání dominovali brankáři, nakonec však v závěrečné třetině otevřel skóre Netík. Bránit hubený náskok se však Pražanům nevyplatilo a zle je potrestal domácí Burger, jenž utkání otočil dvěmi brankami. Sparta tak na úvod podlehla Vítkovicím 2:1 po samostných nájezdech.

Ze začátku utkání dostaly Vítkovice Spartu pod tlak. Na konci první minuty šel za katr bývalý hráč domácích Gulaši a i po nevyužité přesilové hře zůstali domácí v útočném pásmu. V sedmé minutě se šel posadit na trestnou lavici Jiří Vykoukal a domácí znovu několikrát zahrozili. Teprve ve 13. minutě se propracovala k šanci Sparta, střílel Netík.

Na konci prvního dějství hráli hosté dvakrát těsně za sebou přesilovou hru. Ta druhá pokračovala v prostřední části. Domácí do ní vstoupili velmi útočně. Výhodu jednoho muže v poli navíc hosté nevyužili a navíc nechali útočit Vítkovice. Dalších deset minut bylo tempo hry vlažnější, oba týmy nahazovaly puky do útočného pásma, kde si je bral soupeř. A když se neujala ani střela Hanzlíka od modré čáry, byl stav v polovině utkání stále bez branek. Největší šance Sparty se paradoxně zrodila v oslabení. V hledišti to jen zahučelo, když se do samostatného úniku dostal Tomáš Netík a z mezikruží trefil spojnici břevna a tyčky. Zatímco dosud to byl spíše souboj obran, ke konci druhé třetiny se začalo útočit. Tlak Sparty ale přerušila siréna.

Ve třetí části se začal hrát pohledný útočný hokej, šance byly na obou stranách, útočníci ale znovu nechali vyniknout gólmany. Ve 45. minutě získal ve středním pásmu puk Petr Ton a svižnou přihrávku nasměroval přesně mezi domácí obranu na Tomáše Netíka, který vstřelil forhendovým blafákem první gól zápasu. Očekávaný tlak domácích přišel až v 50. minutě, velmi nebezpečně pálil Hubáček. V 52. minutě byl na trestné lavici znovu Vykoukal. V přesilové hře našel Hubáček volného Jiřího Burgera, který vyrovnal na 1:1. Další gól už hlediště ČEZ Areny nevidělo a tak se prodlužovalo.

Ze začátku prodloužení hrála Sparta přesilovou hru, když Varaďa přidržel jednoho z hostů. Sparta si vzala oddechový čas a zabydlela se v útočném pásmu. Domácí gólman Štěpánek v domácí brance svůj tým podržel, jednou mu pomohla i tyč a Vítkovice se ubránily přesilové hře. V prodloužení už se pak nic zajímavého nestalo, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. Ve třetí sérii proměnil svůj nájezd Jiří Burger a tak dva body zůstaly ve Vítkovicích.

Alois Hadamczik (Vítkovice): "Už jsme tady se Spartou odehráli několik utkání, ale musím uznat, že tohle byla letos nejlepší Sparta, jaká tu hrála. Měla dobrý pohyb i přihrávku, velmi těžko se zastavovala. My jsme byli lepší v první třetině, Sparta zase ve druhé. Zkraje se nám ale nepovedlo dát góly. Soupeř měl taky v prostřední části šance, které nevyužil. Poslední třetina už byla vyrovnaná. I vzhledem k faktu, že jsme hráli v prodloužení dlouhé oslabení ve třech, tak musím říci, že jsme byli šťastnější."

Pavel Hynek (Sparta): "Na úvod extraligy se hrál kvalitní zápas. Vítkovice mají silný tým, který je složen z vysokých, silných hráčů. Zápas byl po celou dobu vyrovnaný. Ale my jsme měli rozhodnout v prodloužení, v němž jsme měli dvě minuty přesilovku."