16. 9. 2018 | Martina Nová

VIT - SPA 3:2 - Sparta v Ostravě nebodovala

2., neděle 16. 9. 2018
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák – Baranka, Hrbas, de la Rose, Šidlík, Trška, Výtisk (A) – Tybor, Roman, Szturc (A) – Schleiss, Lev, Olesz (C) – Květoň, Mahbod, Dej – Zdráhal, Stránský, Kucsera.
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Pavelka, Košťálek, Piskáček (A), Gregorc, Delisle – Smejkal, Sill, Černoch – Říčka, Vrána (C), Jarůšek – Pšenička, Pech (A), Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna.
Branky a nahrávky: 5. Lev (Olesz, Trška), 14. Schleiss (Trška, Dej), 17. Lev (Trška, Dej) – 12. Jarůšek (Blain, Košťálek), 14. Forman (Pavelka, Kalina). Rozhodčí: Šír, Lacina – Bryška, Špírek. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 121. Střely na branku: 33:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Jakub Lev - Miroslav Forman.
Hlavní dění se odehrálo v první třetině. Jako první se ujali vedení domácí, nicméně sparťané zanedlouho nalezli odpověď ve dvojnásobné přesilovce. Tato situace se ještě jednou zopakovala, Vítkovice znovu vedly a Sparta srovnala krok. Na třetí branku domácích ale Pražané už neodpověděli, druhá a třetí dvacetiminutovka další branku nepřinesla, a tak Sparta odjíždí z Vítkovic bez bodu.

Do zápasu vkročily týmy shodným tempem. Větší příležitost otevřít skóre měl sparťan Kudrna, ale ranou z pravého kruhu přestřelil. V páté minutě se už skóre měnilo. Olesz zavezl kotouč do útočné třetiny, zprava nalezl v mezikruží Jakuba Lva a ten namířil kotouč do horní části branky. Gólem nabrali domácí na síle, postupně se v dobré pozici ocitli Dej a Květoň. Dvougólový náskok mohl zařídit v oslabení Szturc, ale Machovský byl pozorný. Naopak šel na trestnou další z domácích a hra ve třech se jim stala osudnou. Košťálek s Blainem si přihráli puk na modré, Kanaďan vypálil tvrdě na bránu a Richard Jarůšek ztečoval kotouč do sítě – 1:1.

Poté při hře ve čtyřech unikl Mahbod, ale bránící hráč ho tělem odstavil dříve, než stihl vystřelit. Následovalo první vyloučení Pražanů a Vítkovice ho potrestaly. Trška tvrdě napálil kotouč na bránu a tečí nasměroval puk za Machovského Jan Schleiss. Jenže za pár vteřin bylo opět srovnáno. Bartošák vyjel proti najíždějícímu Miroslavu Formanovi, který ale lišácky přehodil domácího gólmana – 2:2. Sparťanská disciplína měla své mouchy a domácí dostali možnost přesilovky pět na tři, kterou zužitkovali. Jakub Lev si počíhal na přihrávku v levém kruhu a z první propálil Machovského. V závěru klasické přesilovky ještě Moravané zvyšovali svůj tlak, který přetrval do hry pět na pět, ale sparťané přečkali horké chvilky.

Druhá dvacetiminutovka začala pozvolněji, ani jeden brankář se ve svém svatostánku nezapotil. Tempo se zvýšilo až s vyloučením Klimka. Machovského ohrozily dorážky zblízka Baranky či Tybora, Vítkovice však své vedení nenavýšily. Již ve hře pět na pět ujel sám na hostující svatyni Zdráhal, ale utekl mu puk a nedokázal svou pozici zužitkovat. Postupně začali Moravané být nepříjemnější a Sparta ztrácela. Pražanům k návratu do utkání pomohla přesilová hra. Sparta zatlačila Vítkovice v pásmu a ohrožovala Bartošáka, gól z toho však nebyl.

Hosté začali být nebezpečnější a pokračovat mohli v další početní výhodě, kde ke konci opravdu zavařili vítkovické obraně a domácímu brankáři. Vzešel z toho další faul Vítkovic, nicméně sparťané pozorného Bartošáka nepřekonali. Naopak domácí v oslabení mohli zvýšit náskok nejprve díky úniku Zdráhala a poté při trestném střílení. To následovalo právě po Zdráhalově brejku, nájezd provedl Lev, ale nastřelil pravou tyč. V závěru dějství Spartu oslabilo vyloučení, skóre se však do sirény neměnilo.

Krátce po začátku třetího dějství šli sparťané do oslabení, Vítkovice uzamkly soupeře v pásmu a tlačily, nicméně mnoho střel na Machovského nevyslaly. Poté se začali ke slovu dostávat Pražané, a tak domácí trenér raději zvolil oddechový čas, aby svým hráčům ulevil. Tempo se uklidnilo, k vidění nebylo vidět moc nebezpečných pokusů. Jen Jarůšek opravdu zahrozil, když objel bránu a zblízka zkusil střelu bekhendem.

Vítkovičtí mohli své vedení navýšit v přesilové hře, to se jim však nepovedlo. Následně měla Sparta obrovskou příležitost zdramatizovat zápas. Možnost vyrovnat měla díky dlouhé přesilovce pět na tři. Pražané tlačili na soupeře, Bartošáka odstřelovali, jak jen mohli, jenže vyrovnávací gól do branky spadnout nechtěl. Další oslabení sparťané ustáli bez obtíží a v posledních okamžicích zápasu ještě odvolali Machovského. Snahy byly ale marné a Sparta odjíždí z východního konce republiky bez bodu.

Ohlasy trenérů

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): "Ten zápas začal možná trošku divoce. My jsme apelovali na hráče, aby zůstávali mimo trestnou lavici, protože Sparta má kvalitní přesilovky. Ale nám se ten plán nezdařil. Mrzí mě, že ve chvílích, kdy jsme Spartu zatlačili, jsme měli i dost šancí, kdy jsme to mohli více využít. Sparta se pak dostala znovu do hry slepenými přesilovkami ke konci druhé třetiny. Pak jsme začali hrát více defenzivně. Obrovský kredit pro celý náš tým."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Byl to dobrý zápas s šancemi na obou stranách. Vítkovice měly velmi dobré přesilovky, mají velmi dobrý tým, hrají dobře i defenzivně. My jsme dnes měli bohužel hodně vyloučených a v oslabeních jsme dostali dva góly."