28. 11. 2006 | Aleš Koňařík, Aleš Koňařík, Vojtěch Gibiš

VSE - SPA 3:4 - V oslabení rozhodl Kratěna

28., úterý 28. 11. 2006
Vsetín - Sparta VSE - SPA
Vsetín: Vehviläinen - Šmach, Kučný, Všetečka, Horák, Galvinš, Balčík - D. Květoň, Stantien, Demel - Dubec, Sabol, Rob - Grill, Berzinš, L. Duba.
Sparta: T. Duba - Ptáček, Stehlík Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Netík, Langhammer, Dragoun - Hromas, Podlešák, Krätzer.
Branky a nahrávky: 19. Stantien (Demel), 32. Horák (Rob), 33. Rob (Všetečka) - 9. Ton (Štrba), 11. Hlaváč (Černošek), 25. Ton (Kratěna), 57. Kratěna (Štrba). Rozhodčí: Smeták - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:13. Využití: 3:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 2610.
Spartě se konečně podařilo vyhrát na neoblíbeném Lapači. Hosté začali lépe a již v jedenácté minutě vedli 2:0. Krátce po polovině zápasu to ale bylo 3:3, když všech šest branek padlo v přesilových hrách. Rozhodnutí padlo také v přesilovce. Ovšem Vsetín tu svojí v sedmapadesáté minutě nezvládl a tři body tak Spartě v oslabení vystřelil Ondřej Kratěna.

Komentář

Vsetín zkusil na Spartu vyrukovat se svou taktikou nepříjemného kontaktního hokeje, se kterým už mnohokrát dokázal Pražany překvapit. Snaha se Valachům upřít nedala, ale výsledky tentokrát v úvodu zápasu nenesla. Dvě šance Roba dokázal vyřešit brankář Duba, především v 6. minutě měl se vsetínským kapitánem mnoho práce, aby stihl pokrýt i dorážku. Osud Vsetína ovšem určovaly přesilové hry, Sparta totiž dokázala využít hned dvě úvodní početní výhody, což Valachům na dlouho vzalo vítr z plachet. Ke gólu Petra Tona však výrazně pomohli domácí zmatečným střídáním během vlastního oslabení, kdy dlouhé vteřiny kroužila na ledě pouze trojice hokejistů v zelených dresech. Sparta nabízenou rukavici s chutí zvedla.

O necelé dvě minuty později – opět během přesilovky - dohopkal skákavý puk přesně na hokejku Hlaváče, který jej z metru napálil pod víko Vehviläinenovy branky. Vsetín na dlouhé minuty zcela ztratil tvář a po četných chybách při rozehrávce museli domácí spoléhat na umění svého brankáře, který ovšem útočníkům soupeře odolal i při dlouhém oslabení 5 na 3.

Pro Vsetín byla tato situace signálem k aktivnější hře, která nakonec vyústila ve snižující gól. Taktéž v přesilové hře si zpoza branky vybruslil Roman Stantien a svou technickou ránu umístil přesně nad Dubovu vyrážečku.

Oběma týmům se střílet góly pouze v přesilovkách zalíbilo natolik, že v této aktivitě s radostí pokračovaly i v prostřední části. A jelikož hlavní sudí Smeták zametal s fauly nekompromisně, střílelo se na Lapači jak u Verdunu:

25. minuta: Tonova dělovka po Kratěnově příhře z levého kruhu posílá Spartu opět do dvoubrankového vedení. Zdá se, že Sparta má zápas opět pevně v rukou, jenže Smeták začíná vylučovat i na straně hostů. Resultát: 32. minuta: Michal Horák si sjíždí od modré čáry a vymetává pavučinky nad Dubovou lapačkou. Vsetín cítí šanci skolit Goliáše. 33. minuta: Kapitán Rob dorážkou Všetečkovy rány z mezikruží překonává Dubu a vrací svůj tým opět zpátky do zápasu.

Domácí si díky brankáři Dubovi, který inkasoval trest za posunutí své branky, v závěru třetiny taktéž vyzkoušeli hru proti třem, ale stejně jako Sparťané v ní přes několik zajímavých šancí neuspěli.

V závěrečné části ubylo jak trestů, tak i šancí. Oba týmy si přeci jen více hleděly zadních vrátek, s přibývajícími minutami bylo jasné, že jakýkoliv gól může určit vítěze utkání. Blízko rozhodnutí byl nejprve Vsetín, když v krátkém časovém intervalu netrefil z metru Květoň a chvíli po něm důrazný Dubec nastřelil jen břevno.

Definitivu výsledku nakonec opět přiřkla přesilovková situace v 57. minutě, tentokrát se ovšem neradoval tým s více hráči na ledě. Čtyři vteřiny před koncem trestu spoluhráče Hlaváče Vsetínským ujela dvojice Štrba – Kratěna a druhý jmenovaný vykoupal finského brankáře ukázkovým blafákem. Zdrcený Vsetín se ještě pokusil o krátkou hru bez brankáře, během níž nastřelil Kučný tyčku, ale na více už Valachům nezbyl čas. Sparta tak na osmý pokus dokázala venku zvítězit, Vsetín naproti tomu ztratil už třetí zápas v řadě.

Ohlasy trenérů

Marián Jelínek (Sparta): Jeli jsme do Vsetína s tím, že přes ty problémy, co máme na hřištích soupeře, chceme uspět. Chtěli jsme dopomoci k tomu toto prokletí strhnout. Hráčům musím opravdu poděkovat za přístup k utkání. Soupeř hrál dobře. Ve třetí třetině se štěstí nakonec přiklonilo na naši stranu.

Břetislav Kopřiva (Vsetín): Prohrávali jsme už 2:0. Naše mužstvo nehrálo v úvodu dobře. Nastartovaly nás až dva přesilovkové góly. Třetí třetinu jsme byli lepší, ale bohužel po jedné chybě jsme inkasovali. Máme mladé hráče, v přesilovce se soustředíme na to, abychom dali branku a místo pak inkasujeme. Je to v nezkušenosti.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší