51., úterý 4. 3. 2014
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, Veselý - Okál, Sedláček, Čech - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenér: Rostislav Vlach.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Polášek, Švrček, Kubát - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, Kočí - Simon, Divíšek, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 9. Balaštík (Čech), 19. Zámorský (Honejsek, Veselý) – 14. Švrček (Kubát, Ton). Rozhodčí: Husička, Mikula – Bryška, Lučan. Vyloučení: 7:9. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5119. Střely na branku: 22:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Kašík – Simon.
Ani ve druhém utkání na zlínském ledě nedokázali sparťané získat jediný bod. Po osmi minutách poprvé inkasovali zásluhou Balaštíka, na vyrovnání z hole obránce Švrčka odpověděl těsně před koncem první třetiny Zámorský. Další dvě třetiny už žádný gól nepřinesly, Zlín uhájil těsné vedení až do konce a nepomohl ani návrat gólmanské jedničky Tomáše Pöpperleho. Extraligový rekord v počtu bodů v základní části tak zatím odolal, poslední šanci ho překonat budou mít sparťané ve čtvrtek proti Pardubicím.

Do branky Sparty se po zranění vrátil Tomáš Pöpperle a v úvodu zápasu moc práce neměl. Pražané naopak pilně operovali před Kašíkem a ostřelovali ho hlavně z větší vzdálenosti. Postupně to zkoušeli Kubát, Sičák i Polášek, ani jeden z nich neuspěl. Pevná zlínská defenziva totiž dobře pokrývala prostor okolo branky a nedovolila soupeři žádné dorážky. Po chybě Simona šli domácí po osmi minutách hry naopak do vedení, a překazili tak Pöpperlemu šanci na vychytání rekordní 12. nuly v základní části. Čech posunul kotouč Jaroslavu Balaštíkovi, který se trefil mezi betony.

"Byl to jeden z těch náhodných gólů. Karel Kubát mi to tam posunul na jedničku a já jsem vystřelil na branku. Puk ještě tečoval někdo ze zlínských hráčů a propadlo to až do branky."
- obránce JAN ŠVRČEK

Po šanci Přibyla se u střídaček strhla potyčka, ve které hráli hlavní role Piskáček a Kubiš. Sparťanský bek svého soka povalil na led, poté se oba odebrali na trestnou. K Piskáčkovi přisedl brzy také Polášek, Zlín v přesilovce hodně tlačil a ostřeloval Pöpperleho ze všech pozic. 19 sekund před návratem Poláška fauloval i Matějíček a Sparta se ve hře ve čtyřech dočkala vyrovnání. Kubát nabil Janu Švrčkovi, který se štěstím prostřelil Kašíka. Ten si napravil reputaci o chvíli později při šanci Kumstáta a v závěru první třetiny se se spoluhráči radoval z druhé branky. Střela Petra Zámorského se otřela o Hlinkovu nohu a zapadla do sítě.

Druhou dvacetiminutovku otevřel svou šancí Pech, který ani nadvakrát nedokázal procpat kotouč za Kašíka. Poté se činila i zlínská ofenziva, početní výhoda se jí ale vůbec nevydařila. Až po ní se do šance dostal Leška, který se prokličkoval sparťanskou obranou a následně tváří v tvář trefil Pöpperleho. V podobné situaci se na druhé straně ocitl Divíšek, který dostal přihrávku na brusle a snažil se před Kašíkem o kličku, ale puk mu ujel a proletěl vedle levé tyčky zlínské branky.

O chvíli později hráli domácí další přesilovou hru a tentokrát si vedli výrazně lépe. Marušák dvakrát tvrdě pálil, navíc přišel další sparťanský faul a Zlínští měli k dispozici minutu a dvě vteřiny v pěti proti třem. Kritickou chvíli ale Pražané přežili a Tomáš Rachůnek, který jako první vyjel z trestné, se málem dostal do samostatného úniku. Ještě o vteřinku delší dvojnásobnou početní výhodu měli v závěru prostřední části k dispozici i sparťané. Ani oni však tuto šanci nedokázali využít.

31
tolik střel vyslali sparťané na brankáře Kašíka, ujala se jediná

Do třetího dějství vstoupili sparťané v početní výhodě, kterou opět nevyužili. Následně mohl své zaváhání z první třetiny odčinit Simon, který byl sám před ležícím Kašíkem, ale nedokázal ho překonat. V přesilových hrách, kterých utkání nabídlo opravdu hodně, se nevedlo ani jednou týmu. Domácí při jedné ze svých málem inkasovali, když po chybě Tesaříka stál tváří v tvář Kašíkovi Kumstát. I podruhé vyšel z této situace vítězně zlínský gólman. V podobné situaci se na opačné straně ocitl také Balaštík, tentokrát na Pöpperleho nevyzrál, i když ho natlačil do branky.

Čas na vyrovnání se sparťanům pomalu krátil, místo očekávaného tlaku navíc přišly další zbytečné fauly. Čtyři minuty před koncem byl vyloučen Tomáš Rachůnek, po jeho návratu se signalizoval trest i na straně Zlína, ovšem Polášek sportovně přiznal, že soupeř neměl na jeho pádu podíl. Minutu před koncem šel na trestnou i Pilař a naděje Pražanů na body se tím definitivně rozplynuly. Zkoušeli to sice ještě ve hře bez brankáře, ale neprosadili se a málem do prázdné branky inkasovali potřetí z hole Veselého. Ani ve druhém duelu na ledě Zlína tak nedokázali získat ani bod.

Juraj Jurík (PSG Zlín): Věděli jsme, že při současné formě Sparty a hlavně jejího útoku s ní nemůžeme hrát otevřený hokej. Zaměřili jsme se na obranu a chtěli ujíždět do brejků. Výborný výkon podal brankář Libor Kašík. S touto taktikou jsme slavili úspěch. Jsme rádi jak za tři body, tak i za prodloužení vítězné šňůry. Potvrdili jsme, že před play off máme dobrou formu.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Viděli jsme hodnotné a výborné utkání, předzvěst play off. Ač nepadlo mnoho branek, tak oba týmy výborně bruslily a měly dost šancí ke skórování. S úrovní utkání museli být diváci spokojeni. Bohužel, my nejsme spokojeni s tím, že jsme hlavně ve třetí třetině neproměnili šance. To nás nakonec stálo minimálně bod nebo možná i všechny tři body.