ZLN - SPA 2:3sn - Sparta zvládla nájezdy

ČF3, středa 7. 3. 2007
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Murín - Nosek, Zubíček, Vosátko, A. Novotný, Hamrlík, Galvas, Lučka, Horáček - Kubiš, M. Čech, Rachůnek - Okál, Kašpařík, Mokrejš - Tomík, Leška, Záhorovský - Kovář, Balán, Melenovský
Sparta: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Sivek, Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, Kratěna - Zelenka, Langhammer, Dragoun - Hromas, Rob, Podlešák
Branky a nahrávky: 15. Záhorovský (Leška), 53. Kašpařík (Tomík) - 17. Ton (Vykoukal), 36. Hromas (Vykoukal), rozhodující nájezd Hlaváč Rozhodčí: Turčan, Polák - Bádal, Pouzar Vyloučení: 8:7 Využití: 0:1 Diváci: 6.830 (vyprodáno)
Díky fantastickému výkonu Tomáše Duby a obětavému týmovému výkonu nakonec Sparta v samostatných nájezdech vydřela třetí vítězství nad Zlínem. V sérii hrané na 4 vítězné zápasy vede 3:0 a k postupu ji tak chybí už jen jediná výhra. Za nerozhodného stavu 2:2 měli blíže k úspěchu domácí, profesorsky zvládnutá trestná střílení ale nakonec rozlouskla oříšek ve prospěch Pražanů.

Do třetího čtvrtfinále vlétli podle očekávání aktivněji domácí, do trvalejšího tlaku se ale díky aktivní hře Sparty dostali až při přesilovce v 7. minutě, kdy Kubiš zblízka trefil Tomáše Dubu do ramene a sparťanský gólman odolal i při následných šancích Tomíka, Lešky a Rachůnka. Při další přesilovce Hamé byla ale naopak nebezpečnější Sparta. Zcela sám na Murína jel Jaroslav Hlinka, pokusil se o bekhendový blafák, ale zlínský gólman sklapl betony včas. Ve stejném oslabení se po hrubé chybě domácích dokonce řítili na Murína hned 3 sparťané, Vykoukal ovšem trestuhodně přejel útočnou modrou čáru, a akci tak zastavil ofsajd. Trest pro hosty přišel v 15. minutě, kdy Leška našel krásnou přihrávkou zpoza branky najetého Záhorovského, který sám před Dubou nezaváhal a poslal Hamé Zlín poprvé v sérii do vedení. To mohl vzápětí zvýšit Tomík, jeho tečovaná dorážka zblízka ale cinkla jen o spojnici Dubovy branky a nedáš dostaneš se projevilo i tentokrát. V následné přesilovce Sparty 4 na 3 zlomil zlínský bek Horáček hůl a vylepšenou početní výhodu hosté s přehledem využili. Vykoukal našel křížnou přihrávkou od modré čáry na levém kruhu napřaženého Petra Tona a ten nekompromisně trefil odkrytou část branky – 1:1. V závěru velmi zajímavé a na šance bohaté první třetiny srovnali sparťané i stav trefených tyčí, když Stehlíkovo nahození od modré tečoval Tomáš Netík, vyrovnaný stav se ale už do první přestávky nezměnil.

Ve druhé třetině vysoké tempo hry trochu opadlo, Zlínští nedokázali navázat na svůj tlak z úvodní dvacetiminutovky a Sparta vyrovnala hru. Ubylo také šancí. V jedné z mála příležitostí neprostřelil Murína ranou z pravého křídla Petr Ton a na druhé straně zachránil Spartu po Černoškově zaváhání Ondřej Kratěna, který na poslední chvíli nadzdvihl hůl dorážejícímu Okálovi. Jako blesk z čistého nebe tak přišlo Vykoukalovo nahození od modré, které ze vzduchu šikovně usměrnil za Murínova záda Karel Hromas. Regulérnost branky sice musel ještě potvrdit videorozhodčí, ale o tom, že Hromas puk nezasáhl vysokou holí, nebylo nejmenších pochyb. Sparta se tak z nenápadné akce dostala do důležitého vedení, které ještě víc podlomilo sebedůvěru domácích. Ti se sice ihned po inkasované brance znovu nadechli k mohutnému náporu, do výraznější šance se ale ve druhé třetině už nedostali.

Také ve třetí dvacetiminutovce se Zlínští dlouho nedokázali prosadit, sparťané celkem poklidně kontrolovali hru a nepouštěli soupeře na dostřel. Už už se zdálo, že domácí po velkolepém nástupu nenajdou na návrat do utkání dostatek sil. 7 minut před koncem je ale posadila do sedla šťastná trefa dobře hrajícího Pavla Kašpaříka, který zblízka došoural kotouč podél levého betonu Tomáše Duby do sítě – vyrovnáno 2:2. Od tohoto momentu spustili domácí opět mohutnou ofenzivu, která byla vystupňována při Vykoukalově vyloučení 2 minuty před koncem. Díky obětavé hře a fantastickému Dubovi ale nakonec Sparta dovedla utkání do prodloužení.

I v nastaveném čase ale pokračoval velký zlínský tlak a rozhodnutí několikrát viselo na vlásku. Před Dubou hrozili domácí obránci Vosátko, Nosek a Galvas, následně si sparťanský gólman poradil i s dělovkou Ivana Rachůnka. Nejtěžší zákroky prodloužení si hostující hrdina připsal proti tutovkám Lešky a zejména Pavla Kubiše, jehož tváří v tvář vychytal parádním rozštěpem. Dubův protějšek Murín v této fázi zápasu příliš práce neměl, 2 minuty před koncem ale svůj tým zachránil, když se štěstím udržel mezi betony Kratěnovu střelu po přečíslení 2 na jednoho. Utkání tedy dospělo až k samostatným nájezdům.

Jestliže v 70-ti minutách hry byli aktivnějším celkem Zlínští, v penaltovém rozstřelu jednoznačně dominovali sparťané a nepříliš jistý Igor Murín lovil z branky jeden puk za druhým. Hosté proměnili 4 nájezdy z pěti.

Jak šly nájezdy:

SPA - Petr Ton si najel od levého mantinelu a překonal Murína rychlou střelou nad lapačku – 0:1.

ZLN - Martin Hamrlík také najížděl od levého mantinelu a Tomáše Dubu překonal forhendovým blafákem – 1:1.

SPA – Jaroslav Hlinka před Murínem zaházel rameny a po krátké kličce do forhendu bleskově zavěsil – 1:2.

ZLN – Petr Leška jako první neproměnil, nepodařilo se mu rozhýbat Tomáše Dubu a přestřelil.

SPA – Ondřej Kratěna zkusil po bekhendovém blafáku trefit skulinku mezi Murínovými betony, slovenský gólman ale sklapl chrániče včas.

ZLN – Martin Záhorovský naopak prostor mezi betony trefil a vyrovnal – 2:2.

SPA – Jan Hlaváč okopíroval exekuci trestného střílení Jaroslava Hlinky a opět poslal Spartu do vedení – 2:3.

ZLN - Ivan Rachůnek zkusil prostřelit Dubu na vyrážečku, gólman Sparty ale situaci ustál a vybojoval pro svůj tým „matchball“.

SPA - Jiří Vykoukal chladnokrevně prostřelil nejistého Murína na lapačku a rozhodl o výhře Sparty– 2:4.

Sparta tedy nakonec v dramatickém utkání vydřela 3. výhru v sérii a již zítra může ve Zlíně rozhodnout o svém postupu do semifinále.

Jaroslav Stuchlík (HC Hamé Zlín): "Bylo to vynikající utkání se špatným koncem pro nás. Díky bojovnosti jsme stačili vyrovnat. Nejblíže k výhře jsme měli v prodloužení. Sice jsme častěji stříleli, ale koncovka Sparty byla hodně jedovatá. Má ve svém středu výborné střelce, což potvrdila v nájezdech. Jedeme ale dále, zkusíme zítra vyhrát a sérii protáhnout."

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): "Myslím si, že to byl nadprůměrný hokej z hlediska emocí i vývoje utkání. Na konci stálo štěstí na naší straně. Našim hráčům nemám co říci. Někdy je mlčení více než spousta slov. Zlín hrál fantasticky, klobouk dolů před tím, co předvedl. Vyhrát by si zasloužili všichni hráči, kteří byli na ledě."