ZLN - SPA 4:1 - Vypjatý zápas rozhodli Berani v první třetině

46., neděle 31. 1. 2010
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Míka, Bořuta, Kučný, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kristek, Záhorovský - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - J. Ondráček, Balán, F. Čech.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Vydarený - Kratěna, Broš, Ručinský - Ton, D. Výborný, Podlešák - M. Látal, Langhammer, Hromas - Hrdel, Koreis.
Branky a nahrávky: 2. Roman Vlach (Kubiš), 4. Köhler (Balaštík), 8. Záhorovský (Švrček, Kristek), 33. Záhorovský (Důras, Kristek) - 13. Gulaši (Kratěna, Vykoukal). Rozhodčí: Polák, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 12:10, navíc Kučný 5 min. a do konce utkání + trest ve hře, Švrček, Linhart, Balán, Köhler, Sivák, Galvas všichni 5 min. a do konce utkání, Roman Vlach 10 min. - Hrdel, Podlešák, Ton, Hromas, D. Výborný, Philipp, Jan Hanzlík 5 min. a do konce utkání, Koreis 10 min. Využití: 1:1.Diváci: 5141.
P r a h a - Velice zvláštní zápas viděli diváci na Zimním stadionu Luďka Čajky. Berani vstřelili v úvodní třetině tři branky a náskok si pohlídali až do konce zápasu, který trval bezmála 165 minut. Z vypjaté atmosféry pramenilo mnoho potyček a následných vyloučení. Tyto faktory pak významně ovlivnily poslední třetinu, která se jen dohrávala.

Ševci do Sparty šili už od úvodního buly a velký tlak přinesl ovoce už po 84 vteřinách. Mladík Roman Vlach ujížděl se spoluhráčem ve dvou proti jednomu sparťanskému obránci a sám střelou zápěstím ke vzdálenější tyči překonal Přikryla. Neuplynuly ani dvě minuty a bylo to 2:0. Bedřich Köhler individuální akcí v ponechané výhodě ztrapnil defenzivu hostí a sólojízdu zkrz předbrankový prostor zakončil do odryté brány.

Sparta byla pod těžkým tlakem, ze kterého nemohla najít cestu. Navíc v osmé minutě inkasovala potřetí z hole Martina Záhorovského. Ten tečoval ránu Švrčka, který z ideální střelecké pozice vymetl Přikrylovi pavučinku. Pražanům pak pomohla přesilovka, ve které se prosadil Michal Gulaši, který z mezikruží využil Kratěnovu nabídku. Do konce úvodní dvacetiminutovky už gól nepadl, místo toho padaly vysoké tresty za šarvátky pramenící z vyhecované atmosféry na zlínském stadionu.

Prostřední dějství nabídlo mnohem vyrovnanější hokej, zároveň pokračovala i série potyček mezi oběma týmy. Do jedné z nich se dostal v 25. minutě Martin Podlešák, který se popral s Linhartem a stejně jako Hrdel v první třetině i on musel předčasně do sprch. Na obou stranách ledové plochy se diváci dočkali několika šancí, gólová byla jen jedna z nich. Martin Záhorovský si v přesilovce počkal u pravé tyče a z první zvýšil opět na trojgólový náskok.

Třetí třetina už v mnohém nepřípomínala hokejové utkání. Po nevyužité sparťanské přesilovce se do hromadné bitky zapojil celý první útok Holešovických a trestoměřiči měli plné ruce práce, aby spočítali všechny vysoké tresty. Sparta na lavičce postrádala většinu klíčových hráčů a bez nich už se do útoku příliš nehrnula. Stejně tak Zlínští, kteří dosáhli svého, raději šetřili síly na další náročné zápasy. Po timeoutu Sparty v 52. minutě Volkovi svěřenci jen kontrolovali puk ve vlastním pásmu a do konce 60. minuty se nic zajímavého nestalo.

Pro Spartu nešťastný zápas se nicméně zapíše do dějin smutným rekordem v počtu udělených trestů. Rozhodčí jich zapsali do oficiálního zápisu 419 trestných minut, to je na jeden zápas nejvíce v celé historii české nejvyšší soutěže.

Zdeněk Venera (Zlín): "Vyšel nám úvod, už v osmé minutě jsme vedli o tři góly. První třetina o výsledku rozhodla. Jako trenér jsem podobné utkání nezažil. Ale nerad bych to rozebíral hned po zápase, potřebujeme se v klidu podívat na video. Nemá cenu dělat unáhlené závěry. Je škoda, že se to tak zvrhlo, lidi chtějí chodit na hokej. Hosté byli možná podráždění, že rychle prohrávali. Roman Vlach má vykloubené rameno, uvidíme, jestli do konce sezony ještě nastoupí. Věřím, že stihne aspoň play off."

Miloš Holaň (Sparta Praha): "Zápas jsme prohráli hned v první třetině, vůbec jsme nezachytili nástup domácích. Mohli jsme snížit, ale nevyužili jsme přesilové hry. Ke zbytku utkání bych se nerad vyjadřoval, dokud zákroky neuvidím na videu. Myslel jsem si, že už jsem v hokeji zažil hodně a nic mě nemůže překvapit, ale vidím, že pořád jsou nové zkušenosti. Pro český hokej to byla ostuda."