Champions Hockey League

Účast Sparty v Champions Hockey League:


Historie Champions Hockey League:

Po čtyřech úspěšných ročnících mezinárodní klubové soutěže European Trophy se tato soutěž po sezoně 2013/2014 přerodila v Champions Hockey League. Do úvodního ročníku soutěže šli úřadující šampióni národních lig a vítězové základních částí z každé ze šesti zakládajících lig, navíc 26 zakládajících klubů, které představují špičkové historické značky, nejúspěšnější týmy z příslušných zemí v minulosti a dnes, a týmy, které obdržely divokou kartu.

Premiérového ročníku se účastnilo 44 týmů z 12 zemí. Ty bojovaly v jedenácti základních skupinách, celkem bylo během sezony odehráno 161 zápasů. Sparta došla do osmifinále, kde vypadla se švédským Linköpingem. Ve finále švédská Lulea porazila Frölundu a pozvedla nad hlavu pohár European Trophy.

V následujícím ročníku 2015/2016 došlo k rozšíření soutěže na 48 mužstev, které se potkaly v šestnácti tříčlenných skupinách. Sparta nakonec dokráčela do osmifinále, kde podlehla pozdějšímu finalistovi z Oulu. O rok později se stala prvním českým účastníkem finále, kde podlehla švédské Frölundě.

Ročník 2020/2021 byl kvůli COVID-19 zrušen, ale v další sezoně už se 32 mužstev utkalo o cennou trofej. Rögle, přemožitel našeho týmu ze čtvrtfinále, se po triumfu nad Tapparou radoval ze svého prvního titulu. V předešlých letech se čtyřikrát radovala Frölunda, jednou Luleå a jediným nešvédským vítězem byla finská Jyväskylä.

O založení Champions Hockey League v roce 2014:

„Odhodlání a nadšení, které vnímáme od akcionářů, jasně naznačuje, že nová evropská hokejová liga je něco, co si všechny zúčastněné strany přeji,“ řekl předseda Anders Ternbom. „Jsme velmi potěšeni, že po sedmnácti měsících práce můžeme oznámit zrod Champions Hockey League, nesoucí odkaz European Trophy, jako ligy s principem „nejlepší z nejlepších“, která bude korunovat klubového šampiona Evropy.“

„Když jsme poprvé iniciovali setkání všech zúčastněných stran na hokejovém fóru v Barceloně v červnu 2012, měli jsme naději, že to může být začátek něčeho nového a velkého," řekl viceprezident IIHF Kale Kummola. „Ale myslím, že jen málo z nás si opravdu myslelo, že o jeden a půl roku později budeme moci společně hrdě oznámit základ nové evropské ligy. Toto je velký den pro hokej v Evropě."

SPARTA PATŘILA MEZI ZAKLÁDAJÍCÍ TÝMY CHAMPIONS HOCKEY LEAGUE:


×
Dnes v | Dor.
Bílí Tygři Liberec
HC Sparta Praha
×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Sparta Praha
HC Škoda Plzeň
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kořenář: Byli jsme trpěliví a vyplatilo se!

SPA – PCE 4:3sn – Šlágr kola rozhodl Kousal

1903-1913: Počátek nezdolné Sparty

​Program mládeže: Přijedou Západočeši!