Historie dresů

První fotografie hokejového týmu Sparty z roku 1907 ukazuje průkopnické bandy hokejisty v pruhovaných červeno-bílých dresech. V té době se o hokejových dresech hovořit rozhodně nedalo, naopak nouze fotbalových i hokejových celků té doby způsobila, že hokejisté vzali rádi za vděk jakýmkoli jednotícím oblečením. Od roku 1906 fotbalisté začali oblékat dresy rudé a jejich předchozí pruhované tak „vyfasovali“ hokejisté. Právě s nimi jsou zvěčněni na prvních fotografiích. Ještě před fotbalisty Sparty však tuto pruhovanou kombinaci nosili kopálisté Unionu Praha, až po jeho zániku je oblékla Sparta!

První dresy hokejové Sparty - červeno-bílé pruhy

Postupně však i hokejisté AC Sparta Praha přijali barvy svých fotbalových „bratrů“. Hrávalo se přímo ve fotbalových tričkách, rudých s bílým límečkem či šněrováním. Legenda praví, že člen sparťanského výboru obchodník Petřík přivezl ony rudé košilky z Anglie poté, co shlédl skvělé představení Arsenalu Londýn a v jeho barvách se zhlédl. Zdá se, že tato legenda vznikla až později, když Arsenal sehrál skvělý zápas v Praze v rudém. V roce 1906 však dle znalců hrával tento anglický celek v zeleno-žluté kombinaci.

Rudé dresy, původně fotbalové Sparty

Buď jak buď, Sparta byla od těch dob rudá, fotbalová i hokejová. Móda fotbalových dresů při hokeji se postupně přiklonila spíše k tenisovým svetrům, ale zbarvení zůstávalo. Až v polovině dvacátých let se hokejisté konečně oblékli do prvních opravdových čistě hokejových dresů. A právě na tyhle úplně první hokejové dresy Sparty navázal dres Sparty v roce 2006. Po více než 70 letech se na rudém dresu znovu skvěje bílé písmeno „S“, tak jako ve dvacátých a třicátých letech minulého století.

Historické dresy
Rudé dresy, původně tenisové svetry

Od té doby Sparta vystřídala všemožné barvy, přičemž některé fanoušky doslova šokovaly. Žluto-červené vodorovné pruhy s modrou spojovací linií ještě odkazovaly k tradiční trikolóře (kterou na dresech z roku 2006 také naleznete). Co však měly znamenat tmavě zelené dresy se žlutým „S“ nebo další kreace z padesátých let, to zůstává dodnes záhadou. Je vůbec div, že si Sparta zachovala alespoň červenou barvu, jiná mužstva dopadla hůře.

Historické dresy
První skutečné hokejové dresy, rudé svetry s bílým "S"

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila