Sparťanská krev

Sparťanská krev představuje dlouhodobý charitativní projekt na podporu dárcovství krve, do kterého se tradičně zapojují nejen současní a bývalí hráči Sparty, ale i zaměstnanci klubu, sparťanští fanoušci a široká veřejnost. V listopadu 2018 se konal již dvanáctý ročník této tradiční akce, jejímž prostřednictvím Sparta již několik let poukazuje rovněž na problematiku dárcovství kostní dřeně!

Vůbec první hromadné darování krve se konalo v listopadu 2007 na Transfuzním oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči. Během hokejového ročníku 2009/2010 darování krve poprvé proběhlo přímo v hráčské kabině sparťanského A-týmu, jeden z termínů darování Sparťanské krve 2015 se odehrál také v prostorách obchodního domu Van Graaf na Václavském náměstí.

Partner projektu:


Sparťanská krev 2018

Dvanáctý ročník Sparťanské krve rozhodně nebyl tuctový. Naopak! Do akce na podporu dárcovství životodárné tekutiny se přidaly i další sportovní kluby, které spojuje jedno jméno. Sparta. HC Sparta Praha tentokrát zorganizovala několik společných darování, od 1. do 23. listopadu zároveň ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze probíhalo darování krve pro veřejnost. Každý darující obdržel voucher na dvě vstupenky na atraktivní listopadový zápas s Třincem.

Do kampaně se kromě samotných sportovců, realizačních týmů a fanoušků zapojili také partneři klubu. Dvanáctý ročník zaštítila pojišťovna Merkur, hlavní partner Sparty. Nešlo o nárazovou akci, naopak – kampaň běžela od začátku listopadu do konce února, aby se vybralo co nejvíce krve a mohlo se zaregistrovat co nejvíce zájemců k dárcovství kostní dřeně „Přihlásit se do registru člověka nic nestojí, jen pár minut jeho času, a může tím zachránit lidský život,“ říká Gabriela Hošková, zástupkyně Českého registru dárců krvetvorných buněk.

Darování s účastí fanoušků bylo naplánováno na 20. listopadu v pražské Tipsport aréně, kde nechyběli zástupci hokejové Sparty. Kapacita na toto darování byla po jednom dni zcela naplněna! „Propagace dárcovství krve je stále malá a je potřeba, aby byla zaměřená hlavně na mladé lidi. V tom nám Sparta velmi pomáhá, protože se jí daří oslovit širokou veřejnost. Sparťanskou krev vnímáme velmi pozitivně,“ těší Mgr. Ilonu Drdovou, vrchní sestru Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která spolu s Českým registrem dárců krvetvorných buněk se Spartou na tomto projektu spolupracuje.
Sparťanská krev 2017

Jedenáctý ročník odstartoval prvním darováním přímo v kabině A-týmu v O2 areně. Zúčastnili se ho koordinátor A-týmu Pavel Šrek, trenér gólmanů Petr Přikryl i videokouč Jakub Zelenka. Mezi darujícími byly i zástupci a zástupkyně společnosti BILLA, která je generálním partnerem klubu, společnosti Bestsport provozující O2 arenu, Zákaznického centra Sparty či Prague Stars Cheerleaders. Dárci se mohli setkat s extraligovými hokejisty Lukášem Klimkem a Petrem Kalinou.

Druhý termín odběru probíhal již tradičně na Transfuzním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Dárce krve svou přítomností a podpisovými kartičkami tentokrát potěšili členové A-týmu obránci Juraj Mikuš a Tomáš Dvořák.

227 litrů
Tolik krve bylo na Transfuzním oddělení VFN celkově odebráno během měsíce Sparťanské krve.

Společně s darováním znovu probíhal také zápis do Českého registru dárců krvetvorných buněk Praha IKEM, který vyvrcholil 21. listopadu v Galerii Harfa náborovou akcí, jež předcházela speciálnímu utkání proti Zlínu. To bylo tradičně věnováno všem dárcům krve a krvetvorných buněk. „Je nutné neustále doplňovat databázi o nové dárce, protože transplantace kostní dřeně je velice často využívaná léčebná metoda,“ říká koordinátorka Gabriela Hošková. „Přihlásit se do registru člověka nic nestojí, jen pár minut jeho času, a může tím zachránit lidský život.“

K akci se každoročně připojuje také oficiální fanshop HC Sparta Praha, kde zakoupením speciálních produktů s motivem Sparťanská krev fanoušci rovněž přispěli na podporu dobrovolného dárcovství nejcennější tekutiny. Podpoře dárcovství krve Sparta každoročně věnuje vybrané utkání, na které mají všichni dobrovolní dárci vstup zdarma. V roce 2017 šlo o zmíněný duel mezi Spartou a Zlínem, který se hrál v úterý 21. listopadu a symbolicky zakončil měsíc Sparťanské krve.

SPARŤANSKÁ KREV 2O17 V ČÍSLECH:

  • 1. darování: 44 zájemců, 37 odebraných dárců, 16,5 litrů krve
  • 2. darování: 46 zájemců, 40 odebraných dárců, 18 litrů krve
  • Během měsíce Sparťanské krve bylo na transfuzním oddělení VFN celkově odebráno: 504 dárců, 51 prvodárců, celkem 227 litrů krve


Sparťanská krev 2016

Darování krve v rámci jubilejního desátého ročníku akce Sparťnská krev proběhlo na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze za přítomnosti hráčů extraligového A-týmu, členů Klubu legend HCS a dalších zástupců Sparty. Krev sparťanští příznivci darovali ve dvou termínech - 3. a 22. listopadu. Celý listopad, který je tradičně měsícem sparťanské krve, si mohli fanoušci v Galerii Harfa připomenout všech devět dosavadních ročníků na vystavených fotografiích.

Všem dárcům krve bylo věnováno domácí utkání s Kometou Brno, které se uskutečnilo jakožto dohrávka 22. kola TELH v O2 areně v úterý 29. listopadu. Kromě vstupenek na toto utkání všichni dárci obdrželi speciální silikonový náramek z limitované edice pouze pro dárce, týmový plakát, památeční samolepku, Knihu výhod a samozřejmě také občerstvení. Zájemci se mohli před zápasem s Kometou rovněž registrovat do Českého registru dárců krvetvorných buněk Praha IKEM.AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Polášek: Strašně se těším na partu v kabině

Nová posila! Do Sparty se vrací Adam Polášek

Vitouch: Zahrát si s A-týmem by bylo skvělé!

Vstupenky na derby a přípravu v prodeji!