Výroční zápasy

Sparta, jakožto nejtradičnější hokejový klub v extralize, připomíná fanouškům svou bohatou historii. V každé sezoně vyčlení jeden zápas "výročnímu utkání", v němž oslaví další rok své existence. Tyto zápasy jsou speciální z několika různých důvodů: hrají se ve speciálních dresech, které jsou poté draženy v dobročinných aukcích, připomínají členy sparťanské Klubu legend a hlavně dlouholetou historii jediného pražského klubu.

116. výročí: Pocta mistrům z roku 1990 (8. prosince 2019)

Byl to titul, na který sparťanští fanoušci čekali dlouhých 36 let. Navíc první svobodný triumf po Sametové revoluci, která v sezoně 1989/1990 zasáhla i do světa sportu. Klub připomněl úspěch týmu kapitána Jana Reindla a trenéra Josefa Horešovského nejen replikou tehdejších dresů, ale také autogramiádou, která proběhla před utkáním v Galerii Harfa. Dorazilo na ni několik stovek fanoušků a musela se protáhnout téměř o hodinu. Sparťané bohužel v ostrém duelu nestačili na hosty z Olomouce a prohráli 1:2.

115. výročí: Šest zápasů ve speciálních dresech

Hned šesti speciálními zápasy oslavila Sparta své 115. výročí od založení klubu. Odehrála v nich duely proti tradičním extraligovým sokům z Plzně, Litvínova, Pardubic, Vítkovic, Zlína a Brna. Třetí sada dresů byla ve starším odstínu červené barvy a zdobily je jména členů sparťanského Klubu legend. Utkání doprovázel speciální program, který byl věnován sparťanské historii. Před utkáním s Pardubicemi 28. prosince navíc proběhla oblíbená autogramiáda členů sparťanského Klubu legend.

114. výročí: Noví členové Klubu legend (3. prosince 2017)

Zápasy s Duklou Jihlava patřily kdysi mezi největší hokejové bitvy. Právě během utkání s tradičním klubem z Vysočiny uctila Sparta další tři významné muže své historie - někdejšího vynikajícího obránce Jiřího Vykoukala, vedoucího mužstva Jaroslava Velechovského a prvního sekretáře klubu Jana Císařovského. Nechyběla tradiční autogramiáda Klubu legend a utkání přihlížely kromě někdejších domácích ikon také legendy jihlavské Dukly. Sparťané v dramatickém duelu porazili Duklu 6:5 v prodloužení.

113. výročí: Připomenutí prvního ligového duelu (4. prosince 2016)

Před osmdesáti lety, 3. ledna 1937, odehráli sparťané první oficiální ligový duel. Tehdy se proti nim postavil tým Vítkovic, s nimiž si Sparta na konci roku 2016 tuto událost v rámci výročního utkání připomněla. Zápas sparťané odehráli v podobných dresech, jako jejich dávní předchůdci. Ti v meziválečném období oblékali černé svetry s bílým "S" na prsou. Sparta v tehdejším ročníku skončila druhá za městskými rivaly LTC Praha. První duel s Vítkovicemi skončil remízou a stejným poměrem skončilo po základní hrací době také výroční utkání. Sparťané nakonec padli v prodloužení 3:4.

112. výročí: Sparťanská trikolora na ledě (6. prosince 2015)

Účast legendárního Vladimíra Zábrodského, velká autogramiáda, křest kalendáře a samozřejmě speciální dresy ve sparťanské trikoloře. Taková byla oslava 112. narozenin hokejové Sparty. Nepokazili ji ani hokejisté na ledě, kteří zdolali Mladou Boleslav poměrem 4:3!

111. výročí: Mikulášská oslava narozenin (6. prosince 2014)

Další výročí existence Sparty oslavil klub utkáním proti Plzni, v němž opět nechyběly specifické dresy. Ty tentokrát Sparta připravila v limitované edici a ještě před startem zápasu se na ně stála dlouhá fronta. Sparťané bohužel v den narozenin klubu nestačili na Západočechy, s nimiž padli 3:4.

110. výročí: Den sparťana (7. prosince 2013)

V sezoně 2013/2014 slavil holešovický klub 110 let od svého založení. Oslavy odstartovaly 7. prosince dopolední slavnostní přijetí sparťanských zástupců na Staroměstské radnici, program pokračoval turnajem prvních tříd, kterého se kromě malých sparťánků účastnila také Slavia, Zbraslav, Letňany, Hvězda a Kobra.

V 15 hodin vyjely na led sparťanské legendy pod trenérským vedením Luďka Bukače, Františka Výborného a Jana "Gusty" Havla. Střetly se s týmem ruských hvězd, kterým podlehly 1:7. O jediný sparťanský gól se symbolicky postaral druhý nejlepší kanonýr sparťanské historie Jiří Zelenka. Na ledě nechyběla velká jména světového hokeje. Proti Břízovi, Hrdinovi, Žemličkovi, Zelenkovi či Richterovi se postavili Kamenskij, Žamnov, Medveděv či Antipin.


Po utkání se unikátní dresy, ve kterých sparťanské legendy duel odehrály, přímo v hale dražily. Souběžně probíhala také autogramiáda sparťanských hvězd, o kterou byl mezi fanoušky obrovský zájem. Po celý den byla pro hokejové nadšence připravena výstava artefaktů z bohaté sparťanské historie, do které zapůjčili hokejové památky bývalí hokejisté v čele s Jiřím Holečkem či sami fanoušci klubu.

Před vyvrcholením oslav v podobě extaligového utkání Sparty proti obhájci titulu z Plzně se na kostce promítal dokument České televize Sparta - terč v velkým S, samotnému utkání ještě předcházel unikátní mapping sparťanské historie promítaný na led a doplněný záběry na kostce.Utkání s Plzní se hrálo ve speciálních dresech bez reklam, které byly kopií historických svetrů z první poloviny minulého století a po utkání si je fanoušci mohli vydražit v internetové aukci. Čestné buly utkání vhodili členové Klubu legend Vladimír Zábrodský a Luděk Bukač. Plzeň šla sice dvakrát do vedení, zásluhou Tona a Rolinka ale Sparta dvakrát plzeňský náskok stáhla. Ve druhé třetině nakonec zasadila Škodovce dva další přesné direkty zásluhou Pecha a znovu kapitána Rolinka, oslavy tak zakončila vítězstvím 4:2.

Co přály Spartě k výročí známé osobnosti?

K výročí 110 let od založení jednoho z nejslavnějších hokejových klubů Evropy přála Spartě řada českých i zahraničních sportovních osobností. Jejich blahopřání, která běžela v průběhu zápasů na kostce, si můžete připomenout na sparťanském kanálu Youtube. Mezi gratulanty nechyběli Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Andrej Potajčuk, švédská hokejová legenda Hakan Loob, daviscupoví obhájci titulu Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem či olympijští medailisté David Svoboda a Vavřinec Hradilek.

Narozeniny slavila i fotbalová starší sestra

Sezona 2013/2014 byla jubilejní i pro fotbalový oddíl Sparty, který slavil 120 let od svého založení. Výroční zápas si fotbalisté užili 23. listopadu, kdy na Letné porazili Mladou Boleslav 4:1. Zástupci hokejové i fotbalové Sparty si navzájem pogratulovali k výročí, oficiální weby obou klubů fanouškům přinesly unikátní dvojrozhovory s trenéry Josefem Jandačem a Vítězslavem Lavičkou a gólmany Tomášem Pöpperlem a Tomášem Vaclíkem.

V rámci sparťanské sounáležitosti vznikla řada společných aktivit. Tou nejvýraznější byla realizace společné tramvaje, která jezdila každý den Prahou a připomínala nejen příznivcům Sparty tato významná jubilea. Jeden z vozů měl fotbalový kabát, druhý hokejový. Na něm byly společně se speciálním výročním logem vyobrazeny legendy Vladimír Zábrodský a Jiří Holeček. Uvnitř na informačních panelech byla kompletně zmapovaná sparťanská historie včetně osmi mistrovských titulů.

Slavnostní představení sparťanské tramvaje se odehrálo 11. listopadu ve vozovně Praha-Střešovice a zúčastnili se ho Petr Ton s Danielem Přibylem, za fotbalový klub pak David Lafata a Josef Hušbauer. „Vnímám, že naši fanoušci sledují i fotbal a snaží se co nejvíce podporovat obě Sparty. I tyto akce nás a naše fanoušky propojují,“ těšilo Petra Tona.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Konečný: Sen je týmový úspěch, chci být lepší

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Herní přípravu odstartujeme v srpnu